Hospodársky denník
USD48,37 Sk
EUR43,395 Sk
CHF28,42 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  25.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Razantná podpora hospodárstva

Prekvapivé kroky centrálnej banky USA

Situácia v americkom hospodárstve sa začala pomaly vyjasňovať. Marcové oživenie priemyselnej produkcie, prvé za posledných šesť mesiacov, len potvrdzuje postupnú stabilizáciu ekonomiky, ktorá by v druhom polroku mala opäť nastúpiť cestu stabilného hospodárskeho rastu. Vysoká úroveň zásob podnikov, ktoré ešte v prvých mesiacoch tohto roka brzdili ekonomickú aktivitu tejto sféry, bolo obyvateľstvo schopné absorbovať. Práve silný podiel spotreby domácností vytvára v Spojených štátoch takmer dokonalý stimul rastu hrubého domáceho produktu. Jedinou vážnejšou hrozbou pre budúci vývoj hospodárstva predstavovali finančné trhy. Presýtený technologický trh spolu s radikálnymi reštrukturalizačnými opatreniami v niektorých „vlajkových lodiach“ Wall Street podmieňoval pokračujúce straty na akciových trhoch. Do tejto situácie nečakane zasiahol kľúčový výbor FED-u, ktorý na svojom stredajšom mimoriadnom zasadnutí znížil kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,5 %. Za hlavný dôvod svojho rozhodnutia uviedol klesajúce investície na finančných trhoch. Zámer FED-u oživiť ceny akcií a vrátiť stratenú investičnú dôveru pre americké spoločnosti sa jednoznačne vydaril, čo potvrdzuje aj minulotýždňový vývoj akciových indexov. Obchodníci začali presúvať svoje investície späť do akcií, čím naplnili aj posledný dôležitejší krok k prebudeniu ekonomiky. Radikálne znižovanie sadzieb, v poradí už štvrté v tomto roku, však nesie so sebou aj nezanedbateľné makroekonomické riziká. Jedným z najvážnejších je riziko inflácie. Tento fenomén sa podarilo FED-u v minulom roku skrotiť iba šesťnásobným zvýšením úrokových sadzieb, ktoré mali súčasne negatívny vplyv na vývoj hospodárenia spoločností. Prvotným impulzom zvyšujúcej sa cenovej hladiny v krajine boli rastúce ceny ropy na svetových trhoch, ktorej vývoj bol ešte umocnený takmer stopercentnou energetickou závislosťou USA. V súčasnosti je však situácia iná, neúmerný pokles ceny tejto strategickej komodity sa snaží kartel OPEC zastaviť len znižovaním produkčných kvót. Nemalý dosah môže mať krízová situácia v Argentíne a Turecku, ako aj nie veľmi optimistický vývoj japonského hospodárstva.

Aktuálna hodnota základnej úrokovej sadzby v Spojených štátoch je najnižšou od obdobia recesie v osemdesiatych rokoch. Väčšina analytikov sa zhoduje v názore, že blížiace sa pravidelné zasadnutie Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) sa bude niesť v atmosfére ďalšieho zníženia. Tieto skutočnosti hovoria o tom, aká masívna musela byť podpora hospodárstva zo strany centrálnej banky na to, aby sa predišlo neželanému prepadu US ekonomiky do fázy recesie. Jedno je však isté, hospodárstvo USA má v súčasnosti všetky základné predpoklady na postupný rozvoj smerom možno k ďalšiemu desaťročiu prosperity. Tempo ekonomického rastu však bude určite miernejšie, ako to bolo v priebehu posledných piatich rokov, keď hnacím motorom hospodárstva bol rozvoj technologického sektora.

Marcel Tirpák

Počasie

Dnes bude polojasno, v priebehu dňa v západnej polovici územia postupne pribúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 14 až 18 stupňov, na juhozápade okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m sa zvýši na 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s, v Podunajskej nížine v popoludňajších hodinách miestami okolo 10 m/s.Vo štvrtok bude oblačno a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky, ojedinele búrky. Cez deň polooblačno, časom až oblačno a ojedinele zrážky najmä na východe. Najnižšia nočná teplota 9 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na severe okolo 13 stupňov. V piatok jasno až polooblačno. Najnižšia nočná teplota 8 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na severe miestami okolo 14 st. Slnko vyjde zajtra o 5.43 a zapadne o 19.57 hod.

Amsterdamdážď11
Atényjasno22
Belehradjasno19
Berlíndážď14
Bratislavapolojasno20
Bruseldážď11
Budapešťpolooblačno20
Bukurešťpolooblačno19
Frankfurtdážď16
Helsinkizamračené11
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno9
Lisabonjasno18
Londýnprehánky11
Madridjasno21
Milánodážď16
Moskvapolooblačno20
Oslozamračené10
Paríždážď11
Prahaprehánky16
Rímdážď15
Sofiajasno17
Štokholmzamračené8
Varšavapolojasno15
Viedeňpolojasno21
Záhreboblačno18
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.