Hospodársky denník
USD48,37 Sk
EUR43,395 Sk
CHF28,42 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  25.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Správne šaty v správnej chvíli

Každá – najmä slávnostná – príležitosť si vyžaduje iné oblečenie

ŽENY

Pozvanie od šéfa?

Súkromné pozvania od niektorého z nadriadených sú v prípade podriadených ženského pohlavia pomerne zriedkavé. Ak predsa niektorú z nich (pochopiteľne, aj s partnerom) pozve šéf na večeru do súkromia, najlepšou voľbou oblečenia sú elegantné šaty. Nič celkom určite nepokazia slávnostné „malé čierne“ šaty alebo jednoduchý nohavicový kostým. Krikľavé farby, nápadné vzory alebo extravagantný strih sú rovnako nevhodné ako príliš krátka sukňa alebo príliš hlboký výstrih.

Veľtrh alebo kongres?

Na výstavách, veľtrhoch a kongresoch sa od účastníkov vo všeobecnosti neočakáva veľmi slávnostné oblečenie. Uprednostňuje sa tzv. business-look, ktorý obstojí aj pri večernom posedení s klientmi alebo pri iných spoločenských podujatiach, ktoré sú súčasťou oficiálneho programu. V zásade platí, že čím technickejšia je brandža, tým konzervatívnejšie býva oblečenie. Najlepšou kombináciou pre ženy je sukňa, blúzka a pohodlné sako. Vhodný je aj nohavicový kostým, mimoriadne dôležité sú kvalitné a pohodlné topánky.

Slávnostné podujatia?

Pri oficiálnych spoločenských podujatiach sú najjednoduchším riešením čierne večerné šaty, ktoré sa zároveň najlepšie hodia k partnerovmu fraku alebo smokingu. Pri skutočne slávnostných príležitostiach (na pozvánke je zdôraznené, že dlhé večerné šaty sú nevyhnutné) sú najvhodnejšie úzke dlhé čierne šaty s lesklým efektom. Takéto oblečenie musí dopĺňať slávnostný účes a make-up, šperky a malá kabelka. Dôležité je vybrať si aj správne topánky. Pohodlná mestská obuv na nízkom podpätku nie je na takéto príležitosti vhodná. Žiaduce sú topánky s vyšším podpätkom, štíhlu nohu ešte väčšmi zvýraznia remienkové sandále, vhodné sú aj lodičky na úzkom podpätku.

Pri menej slávnostných príležitostiach (na pozvánke je uvedené „black tie“, čo znamená, že u mužov sa vyžaduje smoking alebo tmavý oblek) sú primeraným oblečením koktailové alebo „malé čierne“ šaty. Mimochodom, čierna farba nemôže takmer nikdy nič pokaziť. Komu však z akýchkoľvek dôvodov nevyhovuje, môže zvoliť lesklú striebornú, teplé červené tóny alebo tmavomodrú. Čoraz obľúbenejšie sú odtiene zelenej, avšak táto farba pristane skôr juhoeurópskemu typu žien. V zásade platí, že ženy majú napriek prísnym pravidlám relatívne veľa možností, ako sa pri slávnostných príležitostiach primerane, no zároveň pohodlne a štýlovo obliecť.

Z pracovných večerné?

V lete si možno „malé čierne“ šaty kombinované napríklad s jednoduchým, mierne lesklým tenkým pulóvrom obliecť aj na normálne obchodné rokovanie. Počas chladnejších dní alebo v zime im tzv. business-look dodá úzka blúzka, hrubší pulóver alebo sako. Večer stačí blúzku, pulóver alebo sako jednoducho odložiť a šaty opäť získajú slávnostný charakter. Celkový dojem zlepší primeraný účes a šperky. Topánky na vysokom podpätku, dlhšie náušnice a lesklý náramok urobia aj z nenápadných šiat vkusné večerné oblečenie.

Čo zohreje holé plecia?

Večerné oblečenie obyčajne nezahaľuje celé telo, holé zostávajú najčastejšie plecia, ramená a dekolt. Dobrá rada je vzácna najmä v prípadoch, keď sa k šatám nehodí nijaký blejzer alebo iný doplnok. Jednou z vhodných možností boja proti chladu je štóla. Ide vlastne o široký pás látky, ktorý sa vyrába v rôznych veľkostiach a farbách a z rôznych materiálov. Na slávnostné chvíle je vhodná lesklá štóla z organtínu alebo hodvábu.

MUŽI

Pozvanie od šéfa?

Súkromné pozvanie od niektorého z nadriadených treba hodnotiť ako prejav dôvery. Dostávajú ho obyčajne pracovníci, ktorých chce šéf lepšie spoznať. Pri večernom termíne závisí charakter mužského oblečenia od šiat jeho ženského sprievodu – mali by byť jednoduché, ale elegantné. V zásade platí, že muži by mali prísť na návštevu k svojmu nadriadenému v obleku, ktorý je o niečo elegantnejší a slávnostnejší ako ten, v ktorom chodia bežne do práce. Ak nadriadený pozve svojich spolupracovníkov na grilovanie v záhrade, vyžaduje sa športové a ležérne oblečenie.

Veľtrh alebo kongres?

Na výstavy, kongresy či konferencie platia pre mužov podobné kritériá ako pri bežných obchodných rokovaniach. Najvhodnejší je oblek alebo kombinácia saka a nohavíc. Pri výbere obleku treba dbať na tieto tri body:

Rukáv na košeli by mal byť asi o centimeter dlhší ako rukáv saka.

Sako musí byť mierne voľné, na chrbte nesmú vznikať faldy.

Nohavice by nemali celkom prekrývať topánky.

Ťažiskom mužského oblečenia je košeľa, ktorá by mala farebne ladiť s ostatnými časťami. Seriózne pôsobí biela košeľa, aktuálne trendy však povoľujú aj svetlé alebo stredné odtiene modrej a sivej. O niečo ležérnejšie sú jemne kárované alebo pásikové košele. V pracovnom živote sú absolútnym tabu krikľavé farby, veľké vzory a pestré motívy. Decentne sfarbená by mala byť aj viazanka, klasickým vzorom na oficiálne príležitosti sú drobné kvapky. Dĺžka viazanky je správna vtedy, keď jej koniec tesne prekrýva gombík na nohavicovom páse.

Ponožky musia farebne ladiť s oblekom alebo topánkami. Vyhnúť sa treba veľkým kontrastom, opatrne treba postupovať aj pri výbere vzorovaných ponožiek. Prípustné je nenápadné meno dizajnéra alebo emblém výrobcu. Absolútne nevhodné sú športové froté ponožky akejkoľvek farby, predovšetkým však biele! Ponožka musí byť taká vysoká, aby spod okraja nohavíc v nijakej polohe nevytŕčalo holé lýtko. Najmä na veľtrhoch sú dôležité pohodlné a pevné topánky. Módni znalci vedia, že tzv. business-look si vyžaduje šnurovacie topánky, pričom platí, že čím je viac dierok, tým lepšie. K tmavému obleku patria vždy tmavé topánky.

Slávnostné podujatia?

Ak je na pozvánke napísané „white tie“, znamená to, že povinným oblečením pre mužov je frak. Nosí sa len na večerné termíny a nikdy sa nezapína. K fraku sa nosí biely motýlik, biela naškrobená košeľa s preloženým alebo stojatým golierom a čierne lakované topánky. Smoking je korektným oblečením na oficiálne slávnostné podujatia, plesy a podobne (na pozvánke je uvedené „black tie“). K smokingu je nevyhnutná biela smokingová košeľa a čierny hodvábny motýlik. Pri pozvaní na večeru alebo záhradnú slávnosť si muži môžu obliecť aj žaket doplnený čiernymi alebo tmavomodrými smokingovými nohavicami, smokingovou košeľou a motýlikom.

Komu aký darček?

Niekoho poteší alkohol,

iného môže fľaša uraziť

Pri zahraničných pracovných cestách alebo pri prijímaní zahraničných návštev sa hostitelia, resp. hostia zvyknú obdarovať menšou či väčšou pozornosťou. Podobne ako pri ostatných bodoch spoločného programu, aj tu jestvujú medzi jednotlivými národmi a národnosťami určité odlišnosti, ktoré treba vopred poznať a rešpektovať. Z obrovského množstva vyberáme niektoré rady a odporúčania:

EURÓPA

Poliaci darčeky nielen radi odovzdávajú, ale aj prijímajú. Potešia ich v prvom rade cigarety a cigary, zapaľovače, kvalitný koňak, CD s vážnou hudbou, exkluzívne perá, solárne kalkulačky a elektronické diáre. V Maďarsku sa hovorí, že „malé darčeky upevňujú priateľstvo“, preto si treba pred cestou pribaliť väčšie množstvo reklamných predmetov. Inak je vhodné spoznať záľuby obchodného partnera, a podľa toho ho obdarovať drahým koňakom, viazankou alebo cédečkom. Pozor: pre Maďarov sú meniny oveľa väčším sviatkom ako narodeniny.

Keďže v severských krajinách je alkohol veľmi drahý, Švédi i Nóri určite s radosťou prijmú fľašu kvalitného vína alebo pálenky. Pred cestou do Holandska si s darčekmi netreba robiť veľké starosti. Holanďania síce obľubujú sladkosti, avšak treba si dať pozor, aby sa prílišná pozornosť nechápala ako pokus o podplácanie, na ktoré sú príslušníci tejto krajiny veľmi citliví. Podobní sú Nemci – poteší ich maličkosť, avšak ak majú pocit, že ich chce niekto podplatiť, reagujú podráždene. Francúzov možno obdarovať kvalitnými cukrovinkami. Keďže si myslia, že majú najlepšie víno na svete, slovenské vína je lepšie nechať doma.

AFRIKA

Egypťanov potešia typické suveníry – ľudová keramika, obrázky, bábiky zo šúpolia a podobne. Majú radi sladké, avšak darované cukrovinky nesmú obsahovať alkohol a bravčovú masť. Typické slovenské výrobky sú vítané aj v Maroku, Maročania však privítajú aj reklamné predmety – perá, plánovacie kalendáre, hodinky, diáre a podobne. Juhoafričania sa darčekom potešia, predovšetkým cukrovinkám alebo kvalitnému vínu.

AMERIKA

V Kanade sa odporúča darovať malé pozornosti ako kvalitné víno alebo cukrovinky, avšak iba vtedy, keď sa popri obchodnom vzťahu vyvinie aj vzťah osobný. Inak je lepšie darčekom sa vyhnúť – Kanaďania sú veľmi korektný národ a chcú sa vyhnúť každému pokusu o ovplyvňovanie.

Keďže Mexiko dlhý čas urputne bojovalo s korupciou, dnešní Mexičania sa od nej snažia dištancovať, preto si ich treba uctiť iba malými pozornosťami – najradšej typickými slovenskými suvenírmi. Drahé darčeky na začiatku stretnutia môžu mať skôr negatívny účinok. V Mexiku nemožno v nijakom prípade darovať nôž. Darčeky naopak radi prijímajú Venezuelčania. Poteší ich kvalitná whisky alebo víno, svoje želania veľmi často vyslovia aj sami. V tejto krajine je dôležité na nikoho nezabudnúť.

ÁZIA

V Saudskej Arábii sa darčeky vymieňajú ako prejav vzájomnej úcty. Vítané sú klasické suveníry ako keramika, sklo, cukrovinky a hudba. Saudskoarabom nie je vhodné darovať predmety, ktoré nejakým spôsobom pripomínajú kresťanské symboly. Pakistanci sa okrem klasických suvenírov potešia švajčiarskym nožíkom, hodinkám a rádiám. Indovia darčeky privítajú, najmä sklo a porcelán. Tí, ktorí majú radi alkohol, ocenia kvalitný koňak alebo whisky. Klasické reklamné predmety ako kalkulačky a elektronické diáre si možno v Indii kúpiť kvalitnejšie a lacnejšie. Darčeky je vhodné baliť do žltého alebo zeleného papiera, biela je farba smútku. V Japonsku sú darčeky dôležitým prejavom úcty. Japonci uvítajú veľmi kvalitné vína a pálenku, sladkosti a CD s vážnou hudbou. Zabalenie darčeka je rovnako dôležité ako jeho obsah – nie je vhodné používať čierny alebo biely papier (sú to farby smútku). Darčeky sa v tejto krajine neotvárajú v prítomnosti darcu.

AUSTRÁLIA

Ako darčeky možno priniesť slovenské špeciality, obrazy a kresby so slovenskými motívmi a podobne. Austrálčania si potrpia na vlastné narodeniny i na výročia založenia firmy. Ak tieto sviatky padnú do obdobia pobytu, je vhodné na ne primerane reagovať.

v.

Ako sa ospravedlniť?

Strhla vás na spoločenskom podujatí okolitá zábava tak veľmi, že ste sa niekoho dotkli svojimi rečami? Ospravedlňte sa hneď, ako si uvedomíte, čo ste povedali. Môžete napríklad použiť slová: „Prosím vás, ospravedlňte ma za moje slová, nerozmýšľal som nad nimi a vôbec som to tak nemyslel.“ Nehanbite sa vyriecť ich aj pred inými ľuďmi, nečakajte, kým budete s dotyčným osamote. (Ospravedlnenie pred svedkami má dokonca väčší účinok.) V nijakom prípade neskúšajte viesť nekonečný kajúcny monológ, ten môže vzniknutú situáciu iba zhoršiť. Dôležité je, aby osoba, ktorej ste väčšinou nechtiac ublížili, cítila, že vaše ospravedlnenie je úprimné.

Upozorniť na chybu?

Zahraničný hosť prišiel na podnikový večierok s otvoreným rázporkom, vášmu šéfovi zapácha z úst, kolega rozpráva žarty o svokrách niekomu, kto sa práve vrátil z pohrebu tej svojej... Ako reagovať v takýchto a podobných situáciách? Žiaľ, odborníci na spoločenskú etiketu nepoznajú jednoznačné odporúčania. Ak nejde o priamych spolupracovníkov, radia podobné záležitosti ignorovať. Kto na ne chce napriek tomu upozorniť, mal by sa vyjadrovať diskrétne a ohľaduplne a chybu by nemal priamo pomenovať. Pomôcť môžu napríklad slová: „Chcem vás ušetriť nepríjemností, a preto vám chcem povedať, že...“

Večierok na rozlúčku?

Hoci oslavy menín či narodenín na pracovisku už nie sú také časté ako kedysi, noví či odchádzajúci zamestnanci často nevedia, či od nich ostatní očakávajú, že pri príchode, resp. odchode z kolektívu zorganizujú spoločné posedenie. Menšiu oslavu pri nástupe do nového zamestnania možno pripraviť iba vtedy, keď je to v súlade s vnútrofiremnými predpismi a nikdy nie skôr, ako po uplynutí skúšobnej lehoty. Predtým, ako pozvete kolegov, o svojom úmysle informujte priameho nadriadeného. To isté platí pri odchode zo zamestnania. Ak odchádzajúci nechce organizovať nijaké posedenie, môžu ho prekvapiť jeho najbližší spolupracovníci. Ak vzhľadom na negatívne pozadie odchodu nie je táto možnosť vhodná, môžu mu na rozlúčku venovať malú pozornosť.

Andrea Chalupová

Počasie

Dnes bude polojasno, v priebehu dňa v západnej polovici územia postupne pribúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 14 až 18 stupňov, na juhozápade okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m sa zvýši na 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s, v Podunajskej nížine v popoludňajších hodinách miestami okolo 10 m/s.Vo štvrtok bude oblačno a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky, ojedinele búrky. Cez deň polooblačno, časom až oblačno a ojedinele zrážky najmä na východe. Najnižšia nočná teplota 9 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na severe okolo 13 stupňov. V piatok jasno až polooblačno. Najnižšia nočná teplota 8 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na severe miestami okolo 14 st. Slnko vyjde zajtra o 5.43 a zapadne o 19.57 hod.

Amsterdamdážď11
Atényjasno22
Belehradjasno19
Berlíndážď14
Bratislavapolojasno20
Bruseldážď11
Budapešťpolooblačno20
Bukurešťpolooblačno19
Frankfurtdážď16
Helsinkizamračené11
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno9
Lisabonjasno18
Londýnprehánky11
Madridjasno21
Milánodážď16
Moskvapolooblačno20
Oslozamračené10
Paríždážď11
Prahaprehánky16
Rímdážď15
Sofiajasno17
Štokholmzamračené8
Varšavapolojasno15
Viedeňpolojasno21
Záhreboblačno18
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.