Hospodársky denník
USD48,37 Sk
EUR43,395 Sk
CHF28,42 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  25.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Základom sú kvalitné predsavzatia

Pri budovaní kariéry si treba urobiť poriadok najmä vo vlastnej hlave

Základom úspešnej kariéry je podľa mnohých odborníkov dobrá príprava. V rámci nej si treba napríklad vyjasniť, čo presne chceme vo svojom pracovnom živote dosiahnuť, aké schopnosti a vlastnosti na to potrebujeme a čo musíme urobiť, aby sme sa dostali tam, kam sa dostať chceme. Ponúkame niekoľko tipov na úspešný štart:

Stanovte si jednoznačné ciele. V prvom rade si treba určiť cieľ: Čo pre vás vlastne znamená „slovo kariéra“? Spájate si s ňou určitú sumu peňazí? Chcete sa dostať na nejakú zvláštnu pozíciu? Keď budete mať skutočne presnú predstavu o tom, čo je pre vás osobne z profesijného hľadiska dôležité, môžete na tom začať systematicky pracovať. Napíšte si, čo chcete dosiahnuť a prečo to chcete dosiahnuť. Predstavte si, aké to bude, keď svoj cieľ dosiahnete. Vypracujte si konkrétny a detailný plán, ako sa dostanete tam, kam sa chcete dostať.

Vyjasnite si, čo všetko si vaša kariéra môže vyžiadať. Keď budete presne vedieť, čo chcete dosiahnuť, popremýšľajte, koľko ste vášmu cieľu ochotný obetovať. Mnohí ľudia si svoju kariéru vybudovali na úkor vzťahu k životnému partnerovi či na úkor vlastného zdravia, voľného času a iných vecí, ktoré ovplyvňujú celkovú kvalitu života. Kto chce byť výkonný v práci, musí dbať o to, aby sa dobre cítil fyzicky i duševne. To znamená, že hneď na začiatku si treba vyjasniť, čo môžete vašej kariére obetovať a čo nie. Niekedy nie je postup v zamestnaní hodnotnejší ako súbor činností, ktorých sa musíte preň vzdať.

Doprajte si čas na sebareflexiu. Nájdite si čas na premýšľanie o tom, čo presne robíte, aké je to užitočné, či vás to posúva tam, kam sa chcete dostať a či to nejde aj jednoduchším spôsobom. Ak človek ide príliš cieľavedome (až zaslepene) za svojím cieľom, má sklon myslieť a správať sa automaticky a nepremýšľať o svojich činoch.

Svoju kariéru vnímajte ako celok. Ak sa rozhodnete budovať kariéru, mali by ste začať už dnes. Na svoje plány by ste sa mali pozerať ako na podnikateľský plán. Predstavte si, že ste založili firmu, ktorej cieľom je dostať sa na pozíciu, ktorú ste si stanovili na začiatku. Staňte sa svojím nadriadeným i spolupracovníkom. Naučte sa sami seba vidieť tak, ako by to urobil dobrý vedúci pracovník. Takisto sa k sebe aj správajte. Buďte sebakritický, nekritizujte sa však prehnane. Snažte sa rozvíjať a ďalej vzdelávať. Starajte sa o váš osobný marketing, public relations, budovanie kontaktov a podobne, jednoducho o všetko, čo musí robiť každá firma, ak chce obstáť v tvrdej konkurencii.

Poznajte svoje silné a slabé stránky. Ak chcete byť úspešný, musíte dobre poznať seba samého. Čím lepšie poznáte svoje schopnosti a vedomosti vrátane slabých miest, tým cielenejšie môžete na sebe pracovať. Pravidelne si z času na čas urobte analýzu silných a slabých stránok vašich pracovných a osobných kompetencií. O pomoc môžete požiadať aj iných ľudí - dobrých priateľov, rodinných príslušníkov a známych. Pozorne ich počúvajte a neurážajte sa pre prípadnú kritiku - môžete sa z nej len poučiť.

Ustavične sa zdokonaľujte - odborne i osobne. Keď dokonale spoznáte svoje silné a slabé stránky, môžete sa cielene snažiť o rozvíjanie tých prvých a potláčanie tých druhých. Investujte do rozvoja vašich vedomostí, schopností a zručností. Čítajte odborné knihy a časopisy, navštevujte kurzy a semináre, zaujímajte sa o nové informácie.

Využite metódu koučingu. Nechať sa viesť profesionálnym trénerom nie je možné iba v športe, ale aj v zamestnaní. Uvážte možnosť, pri ktorej by vás v ďalšom postupe viedol skúsený kouč. Človek nemusí vždy všetko zvládnuť sám a nie vždy je možné, aby sám na sebe videl všetky nedostatky. Dobrý kouč vás upozorní na „slepé miesta“ a pomôže vám pracovať na ich odstránení.

Nepredávajte sa pod cenu. Spoznajte cenu seba samého na trhu práce. Pomôžu vám rôzne platové štúdie zverejňované v odborných článkoch alebo rozhovory s inými ľuďmi z vášho odboru. Buďte si vedomý hodnoty, ktorú majú vaše vedomosti, výkony a motivácia.

(ach)

Počasie

Dnes bude polojasno, v priebehu dňa v západnej polovici územia postupne pribúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 14 až 18 stupňov, na juhozápade okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m sa zvýši na 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s, v Podunajskej nížine v popoludňajších hodinách miestami okolo 10 m/s.Vo štvrtok bude oblačno a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky, ojedinele búrky. Cez deň polooblačno, časom až oblačno a ojedinele zrážky najmä na východe. Najnižšia nočná teplota 9 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 15 až 19, na severe okolo 13 stupňov. V piatok jasno až polooblačno. Najnižšia nočná teplota 8 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na severe miestami okolo 14 st. Slnko vyjde zajtra o 5.43 a zapadne o 19.57 hod.

Amsterdamdážď11
Atényjasno22
Belehradjasno19
Berlíndážď14
Bratislavapolojasno20
Bruseldážď11
Budapešťpolooblačno20
Bukurešťpolooblačno19
Frankfurtdážď16
Helsinkizamračené11
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno9
Lisabonjasno18
Londýnprehánky11
Madridjasno21
Milánodážď16
Moskvapolooblačno20
Oslozamračené10
Paríždážď11
Prahaprehánky16
Rímdážď15
Sofiajasno17
Štokholmzamračené8
Varšavapolojasno15
Viedeňpolojasno21
Záhreboblačno18
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.