Hospodársky denník
USD48,37 Sk
EUR43,395 Sk
CHF28,42 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  25.Apríla 2001

Ropné kontrakty opäť drahšie

Napriek oslabeniu cien ropy z konca uplynulého týždňa a správam o vysokých zásobách pokračovali na NYMEX-e začiatkom tohto týždňa futurity na čierne zlato v posilňovaní. Dôvodom bolo zintenzívnenie obáv o nedostatok benzínu v nadchádzajúcej motoristickej sezóne, keďže jeho zásoby sa naďalej znižujú. Na začiatku pondelkového obchodovania sa cena benzínových kontraktov oslabila vo vlne predávania, no neskôr sa situácia obrátila a kontrakty sa posilnili o 1,05 centa na desaťmesačné maximum 107,15 USc za galón. Zásoby benzínu sú stále približne o 8 miliónov barelov nižšie ako v rovnakom období minulého roka a podľa sezónne prepočítaných údajov sú na najnižšej hodnote za posledné tri desaťročia. Obchodníci čakajú na čerstvé týždenné dáta Amerického ropného inštitútu API o stave zásob ropy aj derivátov, čo by mohlo určiť krátkodobý trend. Najobchodovanejšia severomorská ropa Brent sa obchodovala za 26,57 USD za barel, čo je nárast o 16 centov, benchmarková americká ľahká ropa si k dobru pripočítala 7 centov na 27,65 USD za barel.

Najskôr v septembri

Podľa názoru analytikov každá známka rastu zásob benzínu môže zatlačiť cenu ropy do negatívneho teritória, pričom pozornosť sa opäť prenesie na reakciu združenia OPEC. Generálny riaditeľ kartelu Ali Rodriguez sa vyjadril, že spätné zvyšovanie dennej produkcie ropy neočakáva skôr ako v septembri. V záujme podpory sezónne klesajúcich cien ropy v tomto roku kartel dvakrát rozhodol o priškrtení jej dennej produkcie. Najbližšie zasadanie kartelu, na ktorom jeho členovia prerokujú možné zmeny v otázke dennej produkcie, sa uskutoční 6. júna vo Viedni.

Žltý kov na americkom COMEX-e zaznamenal v priebehu pondelkového obchodovania ďalšie oslabenie, keď reagoval na pokles kurzu austrálskeho dolára a eura. Zlato dostalo ranu aj v podobe vyberania ziskov z krátkodobých pozícií pokrytých v minulom týždni, predajné príkazy prichádzali predovšetkým od austrálskych obchodníkov. Júnový futuritný kontrakt si odpočítal 1,1 dolára na 264,3 USD za troyskú uncu, kontrakty s neskoršou dodávkou sa oslabovali o 1,1 až 2,2 dolára.

Trvalý nezáujem

Podľa vyjadrení analytikov záujem o zlato ako uchovávateľ hodnoty trvalo klesá a z rozpätia 250 až 280 dolárov za uncu sa pohne iba v prípade, že americký dolár stratí 20 % svojej hodnoty. Svetová rada zlata (World Gold Council - WGC) však uvádza, že napriek predajom, ktoré robia centrálne banky, sa situácia na trhu markantne nezhoršuje. Záujem o zlato je predovšetkým v Číne a Indii, kde sa ľudia obávajú zničujúceho vplyvu inflácie. Analytici však tvrdia, že ak tieto obavy pominú a investori zistia, že podnikanie im vynesie viac, záujem o zlato ako uchovávateľa hodnôt sa stratí aj tam.

Ostatné drahé kovy sa v pondelok obchodovali zmiešane. Striebro s májovou dodávkou sa udržalo na nezmenenej úrovni 4,44 USD/oz. Paládium našlo podporu v pokrývaní krátkodobých pozícií zo strany fondov, aj keď objem transakcií bol mimoriadne nízky. Júnový futuritný kontrakt na paládium si polepšil o 14,45 USD na 750 USD/oz. Cena platiny sa však hýbala opačne, keď sa júlové futurity oslabili o 6,2 na 602,2 USD/oz.

(J. Plačko/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.