Hospodársky denník
USD48,37 Sk
EUR43,395 Sk
CHF28,42 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  25.Apríla 2001

ČR po desiatich rokoch

Sociálni a občianski demokrati bilancujú

Tisíc dní Zemanovho kabinetu a desať rokov Klausovej ODS sú stredom pozornosti hodnotenia ekonomických a politických analytikov. Sociálne demokratická menšinová vláda vyhlásila, že naplnila svoje programové vyhlásenie z roku 1998 už z troch štvrtín. Predovšetkým sa jej podarilo priviesť ekonomiku k trojpercentnému rastu HDP, desaťpercentnú infláciu znížiť na štvorpercentnú, zdvojnásobiť nárast objemu zahraničných investícií, ktoré vlani dosiahli takmer 5 miliárd USD a privatizovať niektoré banky. Zvýšila sa životná úroveň, nastal pozitívny obrat v nezamestnanosti, pokračoval boj so závažnou hospodárskou kriminalitou a bol zaznamenaný pokles kriminality. Zemanova vláda priviedla ČR do NATO, urýchlila prístup do EÚ a dôvera verejnosti v nej vzrástla ku koncu roka o viac ako 40 % a v poslednom čase volebné preferencie sociálnych demokratov opäť stúpajú.

Opozícia tvrdí, že ekonomické úspechy boli vykúpené stúpajúcim deficitom verejných financií, rastúcim zadlžením štátu a negatívnou obchodnou bilanciou. Kritizuje zlý stav výberu daní, dôchodkového systému a neriešenie dlhodobých problémov zdravotníctva, školstva, bývania a stavu armády. Ako je však známe, mnoho problémov Zemanov kabinet zdedil po svojich predchodcoch a opozičná zmluva s ODS vymedzuje najmä výšku rozpočtových deficitov a zamedzuje zvýšiť dane. Desať rokov od svojho vzniku si ODS pripomenula pražskú ideovú konferenciu, na ktorej jej predseda Klaus vyhlásil, že nemá menší cieľ ako vyhrať parlamentné voľby. Za hlavného súpera považuje sociálnych demokratov, ale v súčasnosti neuvažuje o vypovedaní opozičnej zmluvy. Rokovanie sa zaoberalo zavedením tzv. rovnej dane, zrušením Senátu a obmedzením počtu poslancov a deklarovalo rezervovaný postoj k súčasnej podobe EÚ. Václav Klaus charakterizoval prednesené návrhy iba ako iniciatívne myšlienky a žiadne záväzné dokumenty konferencia neschválila. S ostrou kritikou sa stretol prezident Václav Havel, ktorý tu bol nazvaný intrigujúcou hlavou štátu pripomínajúci orientálneho monarchu. Tieto slová smerovali najmä na iniciatívy považované za „prohradné“ ako Impuls 99 alebo „Ďakujeme, odíďte“.

Podľa názoru, ktorý zaznel na konferencii, tieto iniciatívy presadzujú zvrátený systém, ktorý sa falošne vydáva za občiansku spoločnosť. Klaus pritom charakterizoval Havla ako veľkého súpera, keď ani jeden z nich za desať rokov nebojoval s komunizmom, ale s koncepciou druhého. Na pozadí tohto bilancovania čoraz silnejšie prenikajú informácie, že by už v lete mohla vzniknúť nová Strana občianskej spoločnosti (SOS), v ktorej čele by mohol stáť riaditeľ Národohospodárskeho ústavu a profesor Michiganskej univerzity Jan Švejnar. Jej jadrom by mali byť práve iniciatívy, za ktorými stojí Michael Kocáb, niekdajší pracovníci prezidentskej kancelárie Jiří Pehe a Karel Schwarzenberg alebo súčasní politici Únie slobody Jiří Lobkowicz alebo Petr Matějů. ODS ani ČSSD sa tejto strany neobávajú, pretože jej vznik je ohlasom na nejasný vývoj v štvorkoalícii, ktorej by odobrala voličov. Analytici jej nedávajú veľkú nádej v budúcom parlamentnom súboji.

Richard Seemann

Praha

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.