Hospodársky denník
USD48,64 Sk
EUR43,423 Sk
CHF28,368 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  26.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Sú otvorení rokovaniam

Djukanovič po stretnutí s Cookom zmiernil tón

Podgorica/Belehrad (TASR) - Čiernohorský prezident Milo Djukanovič včera uznal, že spoločnosť v tejto juhoslovanskej republike zostáva hlboko rozdelená, pričom každá zodpovedná vláda musí túto skutočnosť rešpektovať. „Voľby ukázali, že spoločnosť zostáva rozdelená a že zodpovedné vedenie musí robiť opatrnú a zdržanlivú politiku,“ povedal Djukanovič v Podgorici po stretnutí s britským ministrom zahraničných vecí Robinom Cookom. Djukanovič, ktorý ešte v utorok potvrdil zámer uskutočniť do polovice júla referendum o nezávislosti Čiernej Hory, na tlačovej konferencii slovo „referendum“ nevyslovil a deklaroval pripravenosť nadviazať dialóg so všetkými politickými silami menšej z juhoslovanských republík rovnako ako s federálnymi predstaviteľmi v Belehrade.

„Je strategicky dôležité, aby sme našli spoločnú platformu so Srbskom,“ povedal Djukanovič. Zároveň však zdôraznil, že treba „rešpektovať vôľu väčšiny v Čiernej Hore“.

Cook varoval Podgoricu pred jednostrannými krokmi smerom k odtrhnutiu od Juhoslávie. „Chápem, prečo chce čiernohorský ľud prebudovať ústavné zväzky so Srbskom,“ povedal šéf britskej diplomacie. Zároveň prisľúbil, že Západ nebude Podgorici ani Belehradu nanucovať svoje riešenia, ústavné zmeny vzťahov medzi Srbskom a Čiernou Horou však treba uskutočniť „európskym spôsobom“ - prostredníctvom dialógu a na základe

Juhoslovanský minister vnútra Zoran Živkovič včera v Belehrade po stretnutí s delegáciou EÚ, ktorá v utorok rokovala v Podgorici, vyhlásil, že zväzová vláda je „úplne otvorená diskusiám o budúcnosti spoločného štátu“. Ako dodal, Belehrad prijme všetky rozhodnutia prijaté demokratickým spôsobom. Pokračovanie rozhovorov očakáva po vytvorení novej čiernohorskej vlády. Vedúci delegácie EÚ Sven Olof Petersson v mene EÚ podporil myšlienku „reformovanej juhoslovanskej federácie“.

Počasie

Dnes bude oblačno a miestami prehánky. Na juhu prechodne polojasno. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov. Západný až severozápadný vietor 2 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m 5 stupňov. V piatok bude jasno až polooblačno, na východe spočiatku až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 14 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.44 a zapadne o 19.58 hod.

Amsterdamprehánky10
Atényjasno23
Belehradoblačno20
Berlíndážď12
Bratislavaoblačno17
Bruselprehánky11
Budapešťpolooblačno19
Bukurešťpolooblačno18
Frankfurtpolooblačno15
Helsinkidážď12
Istanbulpolojasno19
Kodaňdážď10
Lisabonpolooblačno16
Londýnpolooblačno13
Madridjasno25
Milánooblačno21
Moskvazamračené19
Oslodážď6
Parížpolooblačno15
Prahaprehánky11
Rímoblačno21
Sofiaoblačno17
Štokholmzamračené12
Varšavadážď11
Viedeňoblačno17
Záhreboblačno19
Ženevaoblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.