Hospodársky denník
USD48,64 Sk
EUR43,423 Sk
CHF28,368 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  26.Apríla 2001

Sen o Veľkom Maďarsku?

Úvahy o zákone o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch

Pred týždňom sa začala v maďarskom parlamentne všeobecná rozprava o návrhu zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch. Zákon sa stal horúcou témou nielen vnútromaďarskej politiky, ale vzbudil zvýšenú pozornosť aj v štátoch susediacich s Maďarskom a v Bruseli. Národnostné otázky sú v regióne strednej Európy stále citlivé, a preto každá veľkolepá iniciatíva - a to návrh maďarskej vlády nesporne je - si v tomto smere zaslúži podrobné preštudovanie.

Pravicový kabinet pod vedením Viktora Orbána túto politicky vďačnú tému načasoval v období, keď popularita maďarskej pravice klesá a v prieskumoch verejnej mienky boduje ľavicová opozícia. Do parlamentných volieb zostáva ešte rok, prijatie spomínaného zákona však nebude rýchle a ak zákon bude prijatý, môže priniesť vlnu voličských sympatií pre jeho iniciátorov. Pravdaže, maďarskí vládni politici najradšej hovoria o národnom zomknutí, o vyriešení 80 rokov trvajúceho trianonského problému, o zabezpečení pocitu domova pre krajanov, ktorí sú „piliermi maďarstva“, o dokončení integračných snáh a podobne. V parlamente aj napriek určitým názorovým rozdielom a návrhom na úpravy zákonnej normy vládne konsenzus. Podporu návrhu prisľúbili poslanci všetkých parlamentných strán (aj opozičných), okrem členov liberálneho Zväzu slobodných demokratov (SZDSZ). Zákon, ktorý je podľa šéfa diplomacie Jánosa Mártonyiho v súlade s normami medzinárodného práva a bilaterálnymi zmluvami so susednými štátmi, zabezpečí krajanom zo susedných krajín isté úľavy, a to v oblasti školstva, kultúry, vedy, ale aj cestovania, zdravotníctva, sociálneho zabezpečenia a zamestnania.

Uplatnenie zákona v praxi by si v roku 2002 vyžiadalo náklady vo výške až 6,5 mld. forintov (asi 1,05 mld. Sk). Do rozpočtu by sa vďaka vydaniu nových 50 000 až 60 000 pracovných povolení vrátilo asi 5 mld. forintov (okolo 812 mil. Sk), pričom rozdiel vo výške 1 - 1,5 mld. HUF by sa uhradil zo všeobecnej rozpočtovej rezervy. Doteraz maďarskí zamestnávatelia veľmi vďačne profitovali z prísunu lacnej pracovnej sily svojich krajanov, najmä z Rumunska a ešte chudobnejšej Ukrajiny. Životná úroveň v Maďarsku je oveľa vyššia, aj príjmy, a tak niet divu, že desiatky tisíc krajanov pomáhajú - či už profesijne alebo načierno - prácou na rodinných farmách a v súkromných podnikoch - tvorbe maďarského HDP. Legalizácia štatútu zahraničných Maďarov, ktorí už „nebudú vnímaní ako cudzinci“, prinúti zamestnávateľov odvádzať dane a prispievať do sociálnych a zdravotných fondov, čím sa doterajšie výhody tejto námezdnej sily znížia, ale stále to bude ekonomicky ešte výhodné.

Nie všetci sú však zákonom nadšení. EÚ naznačila, že jeho prijatie vďaka bazírovaniu na etnickom princípe bude znamenať diskrimináciu na trhu práce pre ostatných občanov susedných krajín. Ako prvé svoju nespokojnosť prejavilo Rumunsko, kde žije najviac (do 1,7 milióna) občanov maďarskej národnosti. Rumunská tlač sa ironicky pýta, či jestvuje nejaký „detektor na Maďarov“, čiže podľa čoho bude Budapešť triediť tých, ktorí sa prihlásia za zahraničných Maďarov. Premiér SR Mikuláš Dzurinda počas svojej pondelkovej návštevy Budapešti tiež prejavil obavy z dôsledkov tohto zákona. Iné výčitky majú maďarskí politici. Niektorí z nich sa obávajú, že zákon bude magnetom, čo priláka zahraničných krajanov do Maďarska (čo by pribrzdilo klesanie a starnutie populácie!) a oslabia sa tak maďarské menšiny v okolitých štátoch. Ultranacionalista István Csurka je nespokojný, lebo zákon krajanom neudeľuje automaticky maďarské občianstvo. SZDSZ vyčíta navrhovateľom zákona určitú tendenčnosť, lebo legislatívne opatrenie venované zahraničným Maďarom sa napríklad vôbec netýka krajanov z Českej republiky či pobaltských štátov a diferencuje západných emigrantov od členov národnostných menšín v susedných štátoch. Zákonná norma je však pripravovaná s ohľadom na budúcnosť. Maďarsko má šance vstúpiť medzi prvými do EÚ, kým okolité štáty (okrem SR) si ešte počkajú. V EÚ úloha národných hraníc nie je až taká podstatná, a týmto opatrením sa naplní, hoci symbolicky, ale predsa len sen o „veľkom Maďarsku“.

Iaromír Novák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.