Hospodársky denník
USD48,64 Sk
EUR43,423 Sk
CHF28,368 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  26.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Najdôležitejšie v daňovej sfére?

Tak znie otázka Hd pre nominovaných na Zlatý biatec 2001 a prestížny titul Prominent ekonomiky 2001 pred 44. zhromaždením Hospodárskeho klubu (NEF) o príprave daňovej reformy s ministerkou financií SR B. Schmögnerovou. Dnes uverejňujeme myšlienky Silvestra Adamču, predsedu Slovenského zväzu spotrebných družstiev.

Veľký priemysel, ktorý je na Slovensku silným a nosným, čo sa týka tvorby HDP a zamestnanosti, nebude v budúcnosti tým odvetvím, ktoré bude nasávať nové pracovné sily, ale tendencia bude skôr opačná. Nové investície a technológie budú pôsobiť na uvoľňovanie pracovníkov. Z toho hľadiska sa ukazuje ako nevyhnutné a nanajvýš potrebné v budúcnosti sledovať sektor malého a stredného podnikania a celú sféru služieb, ktoré aj vo vyspelých ekonomických krajinách sú tými odvetviami, kde je najvyššia zamestnanosť v rámci štruktúry ktorejkoľvek vyspelej krajiny. Na stretnutí AZZZ SR s najvyššími štátnymi predstaviteľmi v Žiari nad Hronom 10. apríla som vo svojom vystúpení zdôraznil, že súčasné daňové zaťaženie neumožňuje tomuto sektoru (a obchod tam má významný vplyv) rýchlym tempom naberať nové pracovné sily, aj keď by to bolo z hľadiska potrieb žiaduce. V minulosti sa síce znížili priame dane, ale súbežne s týmto krokom sa zvýšili nepriame dane, čiže musím konštatovať, že daňové zaťaženie v tomto období je stále neúmerne vysoké. Okrem znemožňovania rýchlejšieho rastu zamestnanosti v tejto sfére, toto zaťaženie spôsobuje aj pomalší nárast ekonomickej sily tejto skupiny slovenskej ekonomiky, ako by bolo žiaduce.

Záver je teda jednoznačný. Keď chceme rýchlejšie riešiť vzostup zamestnanosti na Slovensku, rýchlo a radikálnym spôsobom je nevyhnutné upraviť celý daňový systém malého a stredného podnikania znížením daňového zaťaženia a určite je to liek pre budúci rýchlejší rozvoj tejto sféry a na rast zamestnanosti.

(Hd)

Počasie

Dnes bude oblačno a miestami prehánky. Na juhu prechodne polojasno. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov. Západný až severozápadný vietor 2 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m 5 stupňov. V piatok bude jasno až polooblačno, na východe spočiatku až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 14 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.44 a zapadne o 19.58 hod.

Amsterdamprehánky10
Atényjasno23
Belehradoblačno20
Berlíndážď12
Bratislavaoblačno17
Bruselprehánky11
Budapešťpolooblačno19
Bukurešťpolooblačno18
Frankfurtpolooblačno15
Helsinkidážď12
Istanbulpolojasno19
Kodaňdážď10
Lisabonpolooblačno16
Londýnpolooblačno13
Madridjasno25
Milánooblačno21
Moskvazamračené19
Oslodážď6
Parížpolooblačno15
Prahaprehánky11
Rímoblačno21
Sofiaoblačno17
Štokholmzamračené12
Varšavadážď11
Viedeňoblačno17
Záhreboblačno19
Ženevaoblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.