Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Najprv dať, potom brať

Komentuje Rudolfa Vallová

Zdá sa až neuveriteľné, akým spôsobom ustavične obchádzame problematiku zahraničných informačných turistických kancelárií. Slovenské zastupiteľské úrady sú zavalené otázkami o možnostiach cestovania na Slovensko, kým zatiaľ u nás doma nedostatok finančných prostriedkov nám zväzuje ruky. Ide o štátnu propagáciu, o štátnu reprezentáciu Slovenska, ktorú naši susedia už dávno dokázali zabezpečiť. Preťať gordický uzol môže len vláda, pokiaľ by jej bol predložený konkrétny návrh zabezpečenia obchodného zastúpenia aj pre oblasť cestovného ruchu. Ale čo ak vláda sklame a nebude schopná v krátkom čase vytvoriť v súčasnosti tak potrebný a túžobne očakávaný organizačný systém obchodných zastúpení cestovného ruchu v zahraničí? Veď to by znamenalo ročne nájsť minimálne jeden milión korún na jedno zastúpenie v 10 rozhodujúcich štátoch Európy a minimálne dva v zámorí. Ročne je to 12 mil. Sk navyše do rozpočtu Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR), ktorá má propagáciu a marketing zahraničného cestovného ruchu v kompetencii. Popri tom všetkom je 12 mil. Sk suma postačujúca iba ak na mzdy a cestovné „obchodných (po)radcov“ slúžiacim záujmom cestovného ruchu na Slovensku v 12 štátoch sveta. Napriek tomu pre SACR, ktorá musela v minulom roku dokázať hospodáriť s 35,6 mil. Sk, je to nepredstaviteľne veľká finančná suma. Ak by vláda nedokázala zabezpečiť potrebné finančné zdroje, mali by ich nájsť podnikatelia a samospráva. Núka sa otázka - komu a na čo platíme dane. Získať turistu do regiónu nie je totiž len vecou podnikateľov. Tobôž nielen cestovných kancelárií, veď turista znamená zvláštny príjem do pokladnice samosprávy, hotelov, reštaurácií, potravinárov, obchodníkov, kultúrnych či športových ustanovizní.

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.