Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dnes sestry, zajtra pacienti?

Komentuje Ľudmila Koníková

Situácia v zdravotníckej neštátnej sfére v súvislosti s ohodnotením zdravotných sestier je označovaná za dramatickú a v štátnych zdravotníckych organizáciách je stav podobný, ak nie horší. Ministerstvo zdravotníctva vyčíslilo priemerný plat sestry aj s príplatkami na 8500 Sk, príplatky pritom dostávajú sestry len za sviatky a nočnú prácu. Podľa prezidentky Slovenskej komory stredných zdravotníckych pracovníkov (SKZSP) Magdalény Hadačovej iba máloktorá organizácia dokáže zaplatiť aj nadčasy. Prevažná väčšina poskytuje za nadčasy zamestnancovi náhradné voľno. Ak ho nestihne vyčerpať v zákonom stanovenom čase z dôvodu nedostatku zdravotníkov, veľmi rýchlo zabudnú na úhradu finančnej sumy. Štátne zdravotnícke zariadenia na Slovensku zamestnávajú v súčasnosti asi 28-tisíc sestier a ošetrovateľov. Sú regióny, kde výrazne stúpla nezamestnanosť aj v tejto profesii. Ponuky zo zahraničia sú v inzerátoch často adresované priamo slovenským zdravotným sestrám. V našich zdravotníckych zariadeniach je výrazný nedostatok fyzioterapeutov, v súčasných pracovných podmienkach je ich existencia na Slovensku ohrozená. Sestry v nemocniciach často musia zastávať prácu aj na dvoch pracoviskách. Napriek týmto známym problémom pribúdajú ďalšie. Účastníci snemu SKZSP majú vážne výhrady voči zmenám, ktoré v oblasti vzdelávania pripravuje ministerstvo zdravotníctva. Protestujú najmä proti zriadeniu odboru zdravotnícky asistent na stredných zdravotníckych školách. Jeho absolventi podľa SKSZP nepomôžu ošetrovateľstvu, ale znížia jeho úroveň. V súčasnej podobe považuje komora uvedený odbor za zbytočné mrhanie štátnych peňazí pre zdravotnícke školy. Vzhľadom na situáciu v rezorte sa členovia SKSZP pripoja k protestným akciám, ktoré 9. mája organizuje Slovenský odborový zväz pracovníkov zdravotníctva a sociálnych vecí. Nuž, napriek často nepredstaviteľne náročnej práci zostávajú sestry v našom zdravotníctve nedocenené ekonomicky aj morálne. Samozrejme, aj na škodu pacientov. Za prácou do cudziny sa zvyčajne vyberajú slobodné, prípadne také, ktoré nemajú iné rodinné záväzky či povinnosti. Ministerstvo zdravotníctva pripravuje pre sestry ďalšie možnosti vzdelávania, horšie je to však v každodennej práci. Iste, s bakalárskym či magisterským štúdiom bude o ne ešte väčší záujem v zahraničí, najmä ak budú aj jazykovo zdatné. Ak sa však pomery v slovenskom zdravotníctve nezmenia, čo zostane našim pacientom?

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.