Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Čierna práca a demografia

Vláda SR konečne zistila, že chyby sú aj na jej strane

Od januára 1990 do januára 2000 pribudlo na Slovensku 335-tisíc ľudí v produktívnom veku. To je problém, pretože pre nich nemáme prácu. Všade inde by sa tešili, že je viac ľudí, ktorí môžu pracovať na tých neproduktívnych, na deti, starých a invalidov, samozrejme, aj na nezamestnaných. U nás je to jeden z dôvodov, ktorým môžeme ospravedlniť nepriaznivý vývoj na trhu práce. Nezamestnanosť by sa znížila, keby sa z nelegálne pracujúcich stali riadni zamestnanci. To je síce pravda, ale tak veľmi medializovaná čierna prác sa rozšírila, pretože zamestnanci sú pre podnikateľov drahí a ľudia, ktorí naozaj chcú pracovať, sú vzhľadom na nepopierateľný nedostatok pracovných miest vydierateľní a sú ochotní pracovať za akýchkoľvek podmienok. Vláda na svojom výjazdovom zasadnutí v Košiciach v stredu prerokovala obsiahlu analýzu príčin nezamestnanosti a konštatovala, že znížiť ju možno len zlepšením situácie v rôznych oblastiach, nielen v hospodárstve, ale aj v sociálnej politike, školstve, súdnictve atď. Na prvé miesto však dala úlohy súvisiace s vytváraním priaznivejšieho podnikateľského prostredia. Roky sa už hovorí o nízkej flexibilite trhu práce v SR, no len teraz dostali dvaja ministri úlohu pripraviť (na jún) analýzu jej príčin a návrhy opatrení na zvýšenie flexibility. S tým súvisí aj pomerne časté

odmietanie žien

s malými deťmi. Na jednej strane ich považujú za rizikové pracovné sily, na druhej strane mnohé z nich využívajú nezamestnanosť ako predĺženie materskej dovolenky. Nielen ony by mali chcieť pracovať na čiastočný pracovný úväzok, ale zamestnávatelia by mali mať záujem umožniť im to. Sem patrí aj možnosť zamestnať dvoch pracovníkov na jedno miesto, obľúbené vo vyspelých krajinách. Ak v SR pracujú na čiastočný úväzok len 2 % zamestnancov a v EÚ priemerne 17 %, stojí to za zamyslenie. Iste možno súhlasiť s tým, že pomôcť znížiť nezamestnanosť (v dlhodobejšom časovom horizonte) môže aj školstvo. Jednak tým, že bude pripravovať kvalifikovaných absolventov, ktorí budú mať lepšie šance na trhu práce, ale aj tým, že kým sa potrebné pracovné miesta vytvoria, budú mladí ľudia navštevovať školy a zdokonaľovať sa, namiesto toho, aby sa povaľovali a strácali aj tie slabé pracovné návyky, ktoré im dalo dovtedajšie štúdium na základnej alebo strednej škole.

Pozoruhodná v analýze, ktorú vláda prerokovala, je jej sebakritika. Konštatuje sa v nej, že „vláda v minulosti uložila svojim členom viacero úloh, z ktorých sa niektoré doteraz nesplnili vôbec, iné sa splnili neskoro a ďalšie len formálne“. Z toho vyplynulo, že „nedostatočne razantný prístup k riešeniu úloh je potrebné zmeniť a zefektívniť systém kontroly plnenia úloh“. Vzhľadom na nespokojnosť mnohých ľudí so svojím osudom - väčšina predsa len nepatrí medzi takých, ktorí sú so svojím stavom večného uchádzača o zamestnanie spokojní - treba povedať, že

o päť minút

dvanásť už minulo. Iste aj preto sú termíny pre ministrov pomerne krátke - máj, jún. Avšak predloženie materiálov na rokovanie vlády je jedna vec a realizácia druhá. A čas beží.

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.