Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Starobylé koraly vypovedajú...

Na základe chemických stôp v koraloch starých až 130 000 rokov sa vedci domnievajú, že klimatické efekty El Niňo a La Niňa, ktoré majú na svedomí suchá v Indonézii a snehové víchrice na západe Spojených štátov, nedosiahli nikdy takú intenzitu ako v minulom storočí. Výskumy tiež ukázali, že výkyvy v teplotách sú väčšie v teplejších obdobiach.

Tieto objavy sú podľa vedcov zároveň dôkazom, že rastúce globálne otepľovanie by mohlo ďalej posilniť cyklus južnej oscilácie teplého tichomorského prúdu El Niňo, čo by následne spôsobilo opakovanie katastrofického počasia. Tento cyklus je jednou z určujúcich síl pre každoročné búrky a atmosférické zrážky v oblasti Pacifiku.

„Výsledky výskumu podporujú tvrdenia, že El Niňo by mohol byť oveľa citlivejší na globálne zmeny, ako sa pôvodne predpokladalo,“ usudzuje Julia Coleová, americká špecialistka na oceánsku klímu.

Táto práca je podľa niektorých odborníkov na podnebie doteraz najširším pohľadom na krátkodobé výkyvy v tropickom počasí. Jej základom sú merateľné odchýlky v chemickom zložení koralových útesov, ktoré citlivo odrážajú zmeny životného prostredia.

„Je to presne ten druh informácií, ktoré potrebujeme,“ tvrdí geológ Georg Philander. „Vieme, že pred 20 000 rokmi bola Zem chladnejšia a pred 120 000 rokmi teplejšia, avšak nemáme žiadne informácie o tom, ako sa vysokofrekvenčné oscilácie v minulosti menili.“

El Niňo je tichomorský teplý prúd, ktorý sa pravidelne objavuje pri pobreží Južnej Ameriky a má na svedomí niektoré ničivé klimatické javy - napríklad uragány. Studená obdoba tohto prúdu, La Niňa, zasa spôsobila nezvyčajne chladné počasie a snehové búrky na východe USA. Odhaduje sa, že rastúce otepľovanie spôsobené zvyšovaním takzvaných skleníkových plynov v zemskej atmosfére by mohlo mať za následok ďalšie poruchy týchto prúdov, a tým aj zmeny globálnej klímy.

Zlepšiť počítačové modely na predpovedanie počasia a budúcich klimatických cyklov by mohli práve informácie získané z koralových útesov neďaleko Papuy-Novej Guiney.

Koraly citlivo reagujú na výkyvy v miestnych zrážkach a teplotách a zaznamenávajú ich ako zmeny miery dvoch izotopov kyslíka vo svojej kostre z uhličitanu vápenatého. Rozdiely v zložení kyslíka preto poukazujú na odchýlky počasia.

Vedci usudzujú, že súčasné klimatické zmeny by mohli byť výsledkom dvoch javov vzájomne na seba pôsobiacich: rastúce teploty a odchýlky v zemskej dráhe. Všetko je však zatiaľ len teóriou, dodávajú...

(mb)

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.