Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Čas spomienky neprekryje

Som presvedčený o tom, že sa na Slovensku ešte nájde niekoľko takých, čo sa na posledných Habsburgovcov pamätajú, aj keď iba z ústneho podania svojich otcov či starých otcov. No spomienky a najmä úcta celých rodín, ktoré tomuto panovníckemu rodu na Slovensku slúžili - lebo tých obyčajných bolo vždy viac ako pánov - spomína viac v dobrom na Františka Jozefa I. ako na vplyv jeho rozhodnutí na celú monarchiu.

Vybral som možno nevhodnú myšlienku na úvod krátkej úvahy nad knihou Romana Holeca Poslední Habsburgovci a Slovensko (vyd. IKAR), v ktorej tento univerzitný profesor, znalec slovenských a stredoeurópskych dejín 19. a 20. storočia, uvádza čitateľa veľmi pútavým a na reálie bohatým rozprávaním na cesty, ktorými Slovenskom kráčala celá dynastia tohto mimoriadne významného európskeho panovníckeho rodu.

Lebo Slovensko nebolo na okraji ríše, „nad ktorou nezapadalo slnko“, naopak, jeho poloha neďaleko sídelných miest hlavy tejto dynastie dávala veľa príležitostí na priamy vplyv v priebehu celého jej vládnutia a mnohé miesta v našej krajine poznačila nezabudnuteľným koloritom. Veď u nás našli svoje obľúbené miesta najmä Coburgovci, k nám sa utiekalo predovšetkým bulharské knieža, neskorší cár Ferdinand Coburg...

Autor veľmi dôsledne sleduje niekoľko príslušníkov tohto rodu, ktorých život bol najrozmanitejším spôsobom spojený s územím dnešného Slovenska. Pritom to vôbec neboli iba Matej Korvín, Mária Terézia či Jozef II., čo ovplyvnili históriu nášho národa, a ktorých sme roky vlastne z nej vedome vytláčali. Práve im sa snaží autor nájsť objektívne miesto, ktoré im dejiny nemôžu uprieť.

(rhk)

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.