Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Antický luxusný hotel

Nemeckí archeológovia z univerzity v Bochume objavili na severe Talianska po desaťročných vykopávkach antický luxusný hotel. Vedci si spočiatku mysleli, že narazili na rímsky veľkostatok (Villa Rustica), ktorý vznikol v 1. storočí pred naším letopočtom. Čím dlhšie však vykopávky trvali, tým jasnejšie bolo, že ide o luxusnú ubytovňu. Oblasť vykopávok sa nachádza priamo pri rieke Pád medzi mestami Ficarolo a Gaiba. Hotel bol obývateľný ešte v 6. storočí nášho letopočtu, keď oblasť osídlili Ostrogóti. Budovu tvoria dve symetrické krídla oddelené otvoreným dvorom s murovaným oltárom. Na rímskych veľkostatkoch sa však murované oltáre nevyskytujú. Toto členenie stavby presvedčilo archeológov o tom, že majú pred sebou antický hostinec ponúkajúci všetok vtedy dostupný luxus pre vysokopostavených cestujúcich.

Jeho zákazníkmi neboli bežní pocestní, ale väčšinou štátni úradníci alebo dôstojníci, ktorí boli na ceste k svojim jednotkám. Hotel ležal na križovatke dvoch štátnych ciest. Prvá cesta viedla z Bologne do Padovy a pri meste Ficarolo križovala rieku Pád. Na tento účel vybudovali pontónový most, ktorý sa vedel lepšie prispôsobiť stále sa meniacemu korytu rieky ako kamenný most. Druhá cesta viedla pozdĺž severného brehu Pádu z Verony do Ravenny.

V obytnej časti hotela sa našiel drahý riad mestského štandardu, najmä šálky a kanvice, ale aj amfory, v ktorých sa prepravovalo víno. V ďalšej miestnosti sa určite vyrábali textílie, pretože sa tu našlo asi 25 tkáčskych závaží. Nález morského slimáka vylučujúceho látku purpurovej farby svedčí o tom, že látky sa na mieste aj farbili.

(mb)

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.