Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dôsledky privatizačných omylov

Majetok neprináša len zisky, treba aj investovať

Na stránkach Hospodárskeho denníka sme už začiatkom roka písali o problémoch súvisiacich s likvidáciou uhynutých zvierat, najmä na východe republiky. Kafiléria v Drienove, obec na polceste medzi Prešovom a Košicami, napriek tomu, že je jediná na okolí, prestala plnokrvne plniť svoju funkciu v asanácii. Kadávery tam iba sústreďovali a odtiaľ ich odvážali do podobného zariadenia v Mojšovej Lúčke pri Žiline. Už vtedy sme poukázali na neúnosnosť vtedajšieho stavu, ktorý sme považovali za provizórny a súci na akútne riešenie. Pretože vari jediné, čo by hovorilo v prospech tohto stavu, bolo zimné obdobie s nižšími teplotami, ktoré bránili rýchlemu rozkladu mŕtvych tiel zvierat. Nezmyselným sa totiž zdalo, aby sa mrciny prepravovali cez celé Slovensko, keď Drienov kedysi, keď ešte bol štátny, ich dokázal likvidovať. Uplynulo niekoľko mesiacov a situácia, najmä v Košickom kraji, sa stala krajne nepriaznivou. Vo zvážaní kadáverov, prevažne z veľkochovov, nastal problém, výpadok zvozu z niektorých okresov kraja sa začal už okolo 13. apríla, pričom farmári (v Košickom kraji je bezmála 400 fariem) uhynuté zvieratá musia odpratať z hospodárskych dvorov v priebehu 24 hodín. Problém pre nútené zastavenie činnosti kafilérie nadobudol také rozmery, že sa ním 24. apríla musela zaoberať krajská protinákazová komisia, ktorá v ten istý deň vyhlásila mimoriadnu situáciu na celom území Košického kraja.

K situácii sa na výjazdovom rokovaní v Košiciach v stredu vyjadril aj rezortný minister Pavel Koncoš. Podľa neho východ potrebuje kafilériu, čo znamená, že treba dokončiť kafilerické zariadenie a asanačný ústav v Drienove a keďže v procese privatizácie štátu nezostali žiadne vlastnícke podiely v žiadnom asanačnom podniku, presadzuje riešenie, aby štát vstúpil do vlastníckych vzťahov tejto kafilérie, ktorá by sa mala dokončiť s jeho majetkovou účasťou i finančnou podporou. Podľa najnovšieho vývinu situácie asanáciu prevzala na vlastné náklady kafiléria v Mojšovej Lúčke a živočíšny odpad začala zvážať z bitúnkov. Ďalšie poučenie z prípadu je prinajmenšom také vážne ako prvé, avšak s ešte vážnejšími dôsledkami pre daňového poplatníka. Ten sa totiž právom pýta, prečo pustil štát z ruky úplne v polovici 90. rokov do súkromných rúk (aj) toto zariadenie, čím sa zbavil akéhokoľvek možného zásahu v prípade neodborného narábania s jeho činnosťou i majetkom, a prečo sa bude teraz musieť ešte raz skladať na to, na čo sa už raz z jeho daní odkrojilo.

Ladislav Kulik

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.