Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Na obranu ECB

V poslednom čase sa na hlavy predstaviteľov Európskej centrálnej banky (ECB) zniesla silná vlna kritiky. Pod paľbu sa dostal predovšetkým W. Duisenberg, ktorý vystupuje proti zníženiu základných úrokových mier, čo je v ostrom protiklade s konaním šéfa americkej centrálnej banky A. Greenspana, ktorý sadzby už niekoľkokrát za sebou znížil. Zaujímavú analýzu smerovanú na obranu postoja ECB vypracoval profesor ekonomiky na Univerzite v New Yorku M. Krauss. Podľa neho by bolo treba Duisenbergovi a jeho kolegom v rade ECB skôr pogratulovať, že lipnú na klasických cnostiach centrálnych bánk. ECB má len jeden mandát - bojovať proti inflácii. A to aj robí, konštatuje Krauss vo svojej analýze. Centrálna banka môže bojovať proti inflácii, pretože ona sama ovplyvňuje objem peňazí v obehu, priveľa peňazí mimo jej trezorov podnecuje rast inflácie. Američania však očakávajú od peňažnej politiky priveľa. Dôkazy však potvrdzujú, že možnosti centrálnej banky sú veľmi obmedzené, ak ide o presadenie ekonomického rastu alebo zrušenie ekonomických cyklov. Presne toto Američania očakávajú od svojej centrálnej banky, chcú, aby FED robil preventívne opatrenia proti hospodárskej kríze. V čase mohutného rastu USA zvyšoval FED úrokové sadzby, aby zabránil prehriatiu ekonomiky, úrokové miery však zvýšil príliš vysoko, výsledkom bolo prudké zníženie tempa hospodárskeho rastu. Aby FED napravil, čo pokazil, teraz sadzby prudko znižuje. ECB však nemá to isté postavenie a presne tie isté úlohy ako FED. Kritika ECB, že priveľkú pozornosť venuje boju proti inflácii, ale dostatočne neprihliada na zmiernenie tempa hospodárskeho rastu v západnej Európe, je preto podľa Kraussa neopodstatnená.

(TASR)

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.