Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nejasná budúcnosť vývoja ropy

Stredajšie obchodovanie na trhu ropy na New York Mercantile Exchange (NYMEX) prinieslo jednotlivým kontraktom tejto strategickej komodity mierne posilnenie, pod ktoré sa podpísalo zníženie jej zásob v USA, ako aj stále nejasné vyjadrenia predstaviteľov OPEC o budúcej orientácii produkčnej politiky kartelu. Na trhu kolujú špekulácie o možnosti zvýšenia produkčných kvót zo strany OPEC, no podľa saudskoarabského ministra pre ropu Ali al-Naimiho bude produkčná politika členských štátov primárne zacielená na stabilizáciu cien ropy na prijateľných úrovniach. Pripomenul, že spomalenie US hospodárstva a globálne zníženie spotrebiteľského dopytu po rope kontinuálne vytvára tlak na pokles cien, ktoré sa darí udržať iba prostredníctvom znižovania produkcie. Júnové kontrakty ropy si v stredu pripočítali 43 USc k dobru a finišovali obchodovanie na úrovni 27,29 USD za barel. V sektore ropných derivátov opäť kraľovala vysoká volatilita cien benzínu, ktoré boli ku koncu seansy podporené zaujímaním krátkodobých nákupných pozícií. Jeho májové kontrakty sa posilnili o 1,12 USc na konečných 1,0803 USc za galón. Rovnako datovaný vykurovací olej poskočil o 1,56 USc a zatváral na hodnote 75,30 USc za galón.

Stabilizácia zlata?

Pokojná atmosféra obchodovania dominovala na trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e, keď jediným dôležitejším momentom bol kontinuálny rast lízingových sadzieb na zlato. Výška lízingových sadzieb je dôležitá najmä pre ťažobné spoločnosti, ktoré si týmto spôsobom zabezpečujú svoje pozície na trhu. Nemalý podiel na spotovom požičiavaní a následných forwardových predajoch predstavujú aj špekulanti. Vyjadrenia analytikov predpokladajú v najbližších dňoch pozvoľné oslabovanie drahých kovov. Dôležitým faktorom vývoja bude aj pozícia amerického dolára na svetových devízových trhoch, kde by jeho prípadné oslabenie mohlo priniesť nový prílev kapitálu od mimoamerických investorov, vzhľadom na nepriame „zlacnenie“ zlata. Júnové futuritné kontrakty zlata si odpočítali 2,10 USD zo svojej otváracej hodnoty a finišovali obchodovanie na 262,60 USD za troyskú uncu. Spotová cena sa ku koncu dňa stabilizovala na úrovni 262,00/50 USD/oz. V prípade májového striebra sa cena prepadla o 8,8 USc na záverečných 4,44 USD/oz. Jedným z determinantov tohto vývoja bolo rolovanie pozícií na neskoršie datované kontrakty. Platinou vedená skupina kovov pokračovala v stredu vo svojom nastúpenom klesajúcom trende, keď sa júlová platina oslabila o 3,90 USD na konečných 597 USD/oz. Cena júnového paládia sa stabilizovala na úrovni 707,75 USD/oz pri strate 2,25 USD.

Limitované zisky

Aj napriek pokračujúcemu oslabovaniu medi na londýnskom trhu zaznamenali futuritné kontrakty tohto základného kovu na COMEX-e mierne posilnenie. Podporným faktorom boli lepšie makroekonomické výsledky US hospodárstva zosobnené v marcovom vývoji predaných obytných domov. Aktívny májový kontrakt medi si v stredu polepšil o 0,35 USc a zatváral obchodovanie na úrovni 76,50 USc za libru. Úzke prepojenie cenového vývoja medi na akciové trhy v súčasnosti podporuje rast jej ceny. Na druhej strane však vysoké zásoby tohto kovu a stabilne nízky spotrebiteľský dopyt limitujú prípadné výraznejšie posilnenie.

(M. Tirpák/REUTERS)

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.