Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001

Nejasná budúcnosť vývoja ropy

Stredajšie obchodovanie na trhu ropy na New York Mercantile Exchange (NYMEX) prinieslo jednotlivým kontraktom tejto strategickej komodity mierne posilnenie, pod ktoré sa podpísalo zníženie jej zásob v USA, ako aj stále nejasné vyjadrenia predstaviteľov OPEC o budúcej orientácii produkčnej politiky kartelu. Na trhu kolujú špekulácie o možnosti zvýšenia produkčných kvót zo strany OPEC, no podľa saudskoarabského ministra pre ropu Ali al-Naimiho bude produkčná politika členských štátov primárne zacielená na stabilizáciu cien ropy na prijateľných úrovniach. Pripomenul, že spomalenie US hospodárstva a globálne zníženie spotrebiteľského dopytu po rope kontinuálne vytvára tlak na pokles cien, ktoré sa darí udržať iba prostredníctvom znižovania produkcie. Júnové kontrakty ropy si v stredu pripočítali 43 USc k dobru a finišovali obchodovanie na úrovni 27,29 USD za barel. V sektore ropných derivátov opäť kraľovala vysoká volatilita cien benzínu, ktoré boli ku koncu seansy podporené zaujímaním krátkodobých nákupných pozícií. Jeho májové kontrakty sa posilnili o 1,12 USc na konečných 1,0803 USc za galón. Rovnako datovaný vykurovací olej poskočil o 1,56 USc a zatváral na hodnote 75,30 USc za galón.

Stabilizácia zlata?

Pokojná atmosféra obchodovania dominovala na trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e, keď jediným dôležitejším momentom bol kontinuálny rast lízingových sadzieb na zlato. Výška lízingových sadzieb je dôležitá najmä pre ťažobné spoločnosti, ktoré si týmto spôsobom zabezpečujú svoje pozície na trhu. Nemalý podiel na spotovom požičiavaní a následných forwardových predajoch predstavujú aj špekulanti. Vyjadrenia analytikov predpokladajú v najbližších dňoch pozvoľné oslabovanie drahých kovov. Dôležitým faktorom vývoja bude aj pozícia amerického dolára na svetových devízových trhoch, kde by jeho prípadné oslabenie mohlo priniesť nový prílev kapitálu od mimoamerických investorov, vzhľadom na nepriame „zlacnenie“ zlata. Júnové futuritné kontrakty zlata si odpočítali 2,10 USD zo svojej otváracej hodnoty a finišovali obchodovanie na 262,60 USD za troyskú uncu. Spotová cena sa ku koncu dňa stabilizovala na úrovni 262,00/50 USD/oz. V prípade májového striebra sa cena prepadla o 8,8 USc na záverečných 4,44 USD/oz. Jedným z determinantov tohto vývoja bolo rolovanie pozícií na neskoršie datované kontrakty. Platinou vedená skupina kovov pokračovala v stredu vo svojom nastúpenom klesajúcom trende, keď sa júlová platina oslabila o 3,90 USD na konečných 597 USD/oz. Cena júnového paládia sa stabilizovala na úrovni 707,75 USD/oz pri strate 2,25 USD.

Limitované zisky

Aj napriek pokračujúcemu oslabovaniu medi na londýnskom trhu zaznamenali futuritné kontrakty tohto základného kovu na COMEX-e mierne posilnenie. Podporným faktorom boli lepšie makroekonomické výsledky US hospodárstva zosobnené v marcovom vývoji predaných obytných domov. Aktívny májový kontrakt medi si v stredu polepšil o 0,35 USc a zatváral obchodovanie na úrovni 76,50 USc za libru. Úzke prepojenie cenového vývoja medi na akciové trhy v súčasnosti podporuje rast jej ceny. Na druhej strane však vysoké zásoby tohto kovu a stabilne nízky spotrebiteľský dopyt limitujú prípadné výraznejšie posilnenie.

(M. Tirpák/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.