Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Potrebujeme sa zakotviť na špici elity

Len vnútorná rovnováha a harmónia môžu priniesť ďalší úspech na MS

Kým v minulosti sme na MS v ľadovom hokeji opodstatnene chodili ako outsideri, po senzačnom minuloročnom zisku striebra v Petrohrade sa očakáva zisk medaily. Siahnutie na ktorýkoľvek kov si želá väčšina nášho národa. Každý si stále pamätá nádherné chvíle, ktoré prežívalo Slovensko počas súboja o zlato, ale v podstate celé účinkovanie našich hokejistov na MS prinieslo v krajine mimoriadne uvoľnenie a nefalšovanú radosť. Slovenský hokej sa po rokoch labilného tlačenia medzi svetovú špičku v nej ocitol. Strieborná medaila bola aj záchranným kolesom pre hokejové hnutia u nás, ktoré mohlo začať riešiť nepriaznivú finančnú situáciu vo zväze na reálnych podkladoch. Hoci striebro neprinieslo veľké bohatstvo do zväzovej pokladnice, predsa sa dokotúľali peniaze, ktoré náš hokej držia na dôstojnejšej úrovni. Striebro sa odrazilo i na medzinárodnej spolupráci. Kým doteraz krajiny svetovej šestky mali argumenty prečo nás neakceptovať na nami požadovanej úrovni, teraz museli byť opatrnejší. Podarilo sa nám hrať medzi šampionátmi a v príprave na MS zápasy aj s Kanadou, Českom, so Švédskom. Hoci miestenku do elitnej európskej štvorky a jeho štvorturnaja sme ešte stále nedostali ani ako hostia, určité náznaky prijatia v budúcnosti sa vyskytli. Aj z týchto dôvodov je účinkovanie nášho tímu na MS v Nemecku veľmi dôležité. Šampionát buď potvrdí, alebo vyvráti náhodnosť našej striebornej medaily. Od výsledku a dojmu, ktorý zanecháme v Nemecku, sa odvinie ďalší osud nášho hokeja doma i vo svete.

Hviezdy zhasínajú

Aj tohtoročný model šampionátu si žiada okrem kvalitného kádra odborne vyspelého kouča, no zároveň aj dobrého manažéra na striedačke. Postupový kľúč nie je jednoduchý a v určitých fázach o ďalšom účinkovaní rozhodne jeden zápas. Na jednej strane je to atraktívny model, no neodráža vždy reálnu silu tímu. Na MS sa musí zostaviť celok, ktorý prevýši ostatných predovšetkým v kolektívnom duchu. Dnes je množstvo kvalitných hráčov, vyzbrojených technikou i fyzickými silami. Posledné MS či OH dokázali, že množstvo vysokokvalitných hokejistov môže byť príťažou. Príkladom je Rusko, Kanada, Švédsko. Slovensko, Lotyšsko, Švajčiarsko a Česko dokázali, kam vedie cesta, ak v tíme panuje harmónia a dominuje chuť po odovzdanom výkone.

„Pri koncipovaní tímu sme citlivo uvažovali o účasti jednotlivých hráčov. Mohli sme si stanoviť prísne kritériá. Pri zostave sme vychádzali z toho, že budeme hrať so 7 obrancami a 13 útočníkmi a na základnú časť postavíme 15 hráčov v poli a dvoch brankárov s tým, že ich postupne budeme dopĺňať. Snažili sme sa zladiť hráčov tak, aby sme mali takých, čo vedia dávať góly, ale aj tých, ktorí budú gólové situácie vytvárať. Mali sme pretlak na post pravého krídelníka. Okrem hierarchie ich kvality rozhodol o nominácii fakt ich použiteľnosti aj na iných postoch,“ vysvetlil koncepciu tímu náš kormidelník Ján Filc.

Túžba po zázraku

Vlani z takmer neriešiteľnej situácie, keď sa do poslednej chvíle nevedelo, kto všetko môže prísť na MS, vykorčuľoval k fantastickému úspechu. Tento zázrak sa od neho očakáva znova. Dnes s výberom hráčov nemal problémy, stále ostáva oboma nohami na zemi a tvrdí: „História nás poučila byť opatrnými. Nepoznám konečnú silu súperov, tú zistíme až na MS. Veľa bude závisieť od toho, ako som zvládol vnútornú štruktúru tímu. Či sa mi podarí dať dokopy správne dvojice, trojice, či v tíme zavládne správny duch. Kolektívny duch nemôžete umelo vytvoriť. Človek môže byť psychológ, pedagóg, stratég, ale správna súdržnosť sa vytvorí tým, ak hráči dokážu určité veci navzájom zladiť, povedať si otvorene, čo cítia. Naordinovaná taktika trénerom je úspešná len vtedy, ak ju hráči naplnia a povýšia ju individuálnymi výkonmi. Potom sa vytvorí vzájomná dôvera a postupne sa vytvára správna väzba medzi všetkými aktérmi. A to je to, čo vytvorí v tíme správnu klímu a ak na začiatku nenastanú krízové situácie, budú dobré výkony a výsledky, môžeme čakať úspechy. Sme vážnym kandidátom na semifinále, je to náš vnútorný cieľ, ktorý nahlas nevykrikujeme. V tíme je niekoľko hráčov z minuloročného kádra, ich úlohou bude aj vytvárať správnu atmosféru, ktorú poznajú z Petrohradu. Chlapci, ktorí idú do Nemecka, sú správni ľudia.“

Kam sa odrazíme

Prvým odrazom do šampionátu je pre nás zápas s Japonskom. Tréner Filc opodstatnene naň upozorňuje a tvrdí, že od neho sa odvinie veľa. Silu japonského tímu v podstate nepozná nik. Ak sa na tomto, papierovo slabšom súperovi uchytíme, možno očakávať uvoľnenie a správny smer vývoja tímu. Ak postúpime do II. kola, našimi súpermi budú tri tímy z C skupiny - Švédsko, USA, Lotyšsko či Ukrajina. Vzhľadom na to, že zápasy z našej skupiny si berieme so sebou, potrebujeme na umiestnenie do 4. miesta v II. kole (osemfinále) čo najväčší počet bodov zo ZS a vyhrať aspoň jeden zápas, aby sme sa kvalifikovali do štvrťfinále. Súboj v tejto časti je fázou, kde rozhoduje koncentrácia na jeden duel. Ak ho vyhráme, sme v semifinále, v opačnom prípade si píšeme do historických análov už pomaly stabilné naše umiestnenie medzi 5. - 8. miestom. Postup do semifinále má už medailovú príchuť a hovorí o tom, že naše striebro z Petrohradu nebolo náhodné, že máme dobrých hokejistov, odolných proti psychickej záťaži, vyspelých stratégov a trénera, ktorý dokáže využiť prednosti hráča v prospech kolektívu.

Stela Geregayová

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.