Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nedôvera Juščenkovi

Ukrajinský premiér z politiky neodchádza

Kyjev (TASR) - Komunistami kontrolovaný ukrajinský parlament včera vyslovil nedôveru populárnemu premiérovi Viktorovi Juščenkovi a jeho proreformnej vláde.

Hlasovania sa uskutočnili napriek snahám prezidenta Leonida Kučmu a premiéra Juščenka. V snahe predísť eskalácii politickej krízy obaja absolvovali konzultácie s lídrami parlamentných frakcií. V prvom hlasovaní sa za odvolanie Juščenka vyslovilo 262 poslancov 450-členného zákonodarného zboru, 86 bolo proti. O niečo neskôr parlament svoje rozhodnutie potvrdil v druhom, konečnom hlasovaní.

Juščenko, bývalý funkcionár centrálnej banky, bol do funkcie vymenovaný v decembri 1999. Terčom ostrej kritiky sa stal pre pokusy o zavedenie prísnych ekonomických opatrení a snahy o reformovanie ukrajinskej ekonomiky.

Vyjadrenie nedôvery je ďalším prejavom nestabilnej politickej situácie po tom, čo sa Kučma dostal do centra škandálu v súvislosti s minuloročnou vraždou novinára Georgija Gongadzeho.

Juščenko oznámil, že v najbližšom čase požiada prezidenta Leonida Kučmu o odvolanie na základe výsledku hlasovania poslancov. Opäť pritom potvrdil, že nebude vykonávať funkciu úradujúceho premiéra do vymenovania jeho nástupcu. Juščenko zároveň informoval novinárov, že má úmysel zúčastniť sa na budúcich parlamentných voľbách, ktoré sa majú uskutočniť v marci 2002.

Prezident Leonid Kučma v reakcii na hlasovanie parlamentu počas návštevy Slavutyča vyslovil nespokojnosť s rozhodnutím poslancov. Pripomenul nevyhnutnosť dialógu medzi parlamentom a vládou a udržania stability v krajine.

Odvolanie vlády nevyvolá podľa ministra financií Ihora Mitjukova vážne dlhodobé otrasy na finančnom trhu na Ukrajine. V súčasnosti na ňom pripustil iba krátkodobé zmeny a vyjadril presvedčenie, že o nejaký čas sa situácia stabilizuje.

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.