Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Prečo Bern odmieta EÚ?

Ekonomika krajiny zahanbením pre úniu

Výsledok marcového referenda, ktorým väčšina Švajčiarov vyjadrila nesúhlas so vstupom do EÚ, mohol nezasvätených prekvapiť, ale pre zasvätených prekvapením nebol. Konzervatívne noviny Sweizerzeit uverejnili ekonomické porovnanie Švajčiarska so štátmi EÚ, ktoré nepotrebuje ďalší komentár. Nezamestnanosť je v EÚ štyrikrát vyššia ako vo Švajčiarsku. Daň z pridanej hodnoty je v EÚ dvojnásobná. Sadzby maximálnej dane sú v EÚ asi o 23 % vyššie. Minimálne mzdy sú vo Švajčiarsku vyššie ako v Európe. Dokonca aj nekvalifikované sily a cudzinci zarábajú vo Švajčiarsku viac ako v štátoch EÚ. Priama spolková daň z najvyšších príjmov je vo Švajčiarsku 11,5 %, kým napríklad v Taliansku plných 46 %. Celkovo platia Švajčiari jednoznačne nižšie dane ako obyvatelia EÚ krajín. Je to potešiteľné ovocie daňovej súťaže medzi švajčiarskymi kantónmi.

V mnohých ohľadoch môže byť teda Švajčiarsko vzorom nielen pre čoraz viac zaostávajúce Slovensko, ale aj pre najvyspelejšie štáty Európy, a to tak z ekonomického, ako aj z politického hľadiska. Pritom má švajčiarska ekonomika obdivuhodnú kondíciu. Hoci sa dynamika rastu švajčiarskej ekonomiky vo 4. štvrťroku 2000 spomalila, švajčiarskemu hospodárstvu podľa špičkových odborníkov nehrozí v dohľadnom čase recesia. Poprední švajčiarski ekonómi, združení v Business Economists Consensus (BEC), očakávajú 2,1-percentný hospodársky rast v roku 2001. Dokonca aj vyhliadky na rok 2002 sú „ľahko“ optimistické. Očakáva sa hospodársky rast 2,2 %. Ani ochladenie medzinárodnej konjunktúry by podľa názoru ekonómov nemalo mať tragický vplyv na švajčiarske hospodárstvo. Odborníci ešte očakávajú zdražovanie približne o 1,4 % a na budúci rok rátajú s infláciou 1,5 %. Poprední ekonómi predpokladajú tohto roku 1,9-percentnú nezamestnanosť a v roku 2002 by mala aj tak nízka nezamestnanosť dokonca klesnúť na 1,8 %! Túto prognózu vývoja švajčiarskeho hospodárstva uverejnil denník Der Zürcher Oberländer.

Podľa toho istého denníka očakáva rast švajčiarskeho hospodárstva aj Zürcher Kantonalbank (ZKB). ZKB predpokladá 2,2-percentný rast švajčiarskeho hospodárstva. Konjunktúrne riziká sa však budú zvyšovať, ako to ZKB konštatuje vo svojom najnovšie uverejnenom konjunkturálnom barometri. Hospodárske ochladenie v USA potrvá pravdepodobne dlhšie ako pol roka a dokonca môže dôjsť aj k recesii. Práve tak slabne aj dynamika nemeckého hospodárstva, a to znamená, že na finančných trhoch treba počítať s ďalšími turbulenciami. ZKB predpokladá oslabenie celkovej hospodárskej dynamiky aj vo Švajčiarsku a očakáva potenciálny rast asi 2 %. Pripomínam len, že v mimoriadne úspešnom roku 2000 zaznamenalo Švajčiarsko 3,4-percentný rast HDP. Niektoré pozitívne vývojové tendencie v prvom štvrťroku tohto roka, ako napríklad rast exportu, sú však prísľubom budúcnosti, pretože švajčiarske hospodárstvo je mimoriadne závislé od exportu. ZKB ráta tiež s miernym poklesom nezamestnanosti a s graduálnym zdražovaním, ktoré bude citeľné predovšetkým v druhej polovici roka.

Aj keď je predčasné robiť akékoľvek závery, hospodárske výsledky niektorých podnikov v prvom kvartáli tohto roka zatiaľ potvrdzujú prognózy špičkových švajčiarskych ekonómov. Gastronomický koncern Bon appetit na základe vývoja v prvom štvrťroku tohto roka predpokladá dokonca až dvojciferný nárast operatívneho zisku v roku 2001. Tie isté noviny uvádzajú aj ďalšiu optimistickú prognózu. Aare-Tessin AG für Elektrizität (Atel) na základe výsledkov prvých 3 mesiacov tohto roka predpokladá mierny nárast zisku koncernu v roku 2001 a udržanie výšky obratu na minuloročnej úrovni. Predpoklady hospodárskeho rastu v roku 2001 ohlásil aj Jelmoli Holding a iné úspešné švajčiarske podniky. V každom prípade je zrejmé, že Švajčiari nepociťujú potrebu meniť dobre fungujúci hospodársky mechanizmus krajiny.

Karol Dučák

Košice

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.