Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kanada prijíma imigrantov

Tento rok by ich počet mal dosiahnuť 230 000

Kanada - ako je známe - je jeden z mála štátov na svete, ktorý prijíma záujemcov o prisťahovalectvo. Svoj záujem o kvalifikovaných ľudí z celého sveta zdôvodňuje potrebami svojej ekonomiky, ako aj snahou zvrátiť nepriaznivý demografický vývoj. V tomto roku je Kanada podľa údajov, ktoré poskytla Hospodárskemu denníku Katarína Onuschaková z kancelárie T&CS, pripravená prijať približne 230 000 prisťahovalcov a pre najbližšie roky si vláda stanovila cieľ medziročne tento počet zvyšovať o 10 percent. Nie je tajomstvom, že v uplynulých dvoch rokoch sa stanovené kvóty nepodarilo naplniť, takže šance pre potenciálnych záujemcov, ktorí spĺňajú elementárne imigračné predpoklady, sú značne vysoké.

Otvoriť dvere dokorán - ale zavrieť zadné vrátka, je motto nového návrhu kanadského imigračného zákona, ktorý by mal vstúpiť do platnosti koncom leta. Zákon, ktorého cieľom je zjednodušiť administratívny proces nadväzujúci na prisťahovalecké zákony. Ministerka pre imigračné záležitosti Elinor Caplanová si sľubuje od nového zákona, že sprístupní Kanadu vysoko kvalifikovaným odborníkom a zneprístupní ju nežiaducim kriminálnym živlom. Pašovanie ľudí sa v posledných rokoch stalo boľavým problémom kanadskej vlády a jej nepružná administratíva nie je schopná problém efektívne riešiť.

Medzi novými prvkami navrhovaného zákona je zvýšenie vekovej hranice detí, ktoré sú považované za závislé od svojich rodičov, z 19 na 22 rokov, akceptovanie partnerských vzťahov rovnakého pohlavia pre účely imigrácie, vytvorenie novej kategórie pre tzv. inland žiadosti o trvalý pobyt, ktorá umožní manželom kanadských občanov, študentom a zahraničným pracovníkom v Kanade požiadať o trvalý pobyt priamo v Kanade, zrušenie zastaraného zoznamu povolaní, ktoré boli dosiaľ prijateľné pre imigračné úrady. Aj naďalej sa však bude klásť dôraz na znalosť aspoň jedného oficiálneho jazyka, vzdelanie, odbornú prax a dostatočné „štartovacie“ finančné prostriedky.

Nový zákon navrhuje prísnejšie postihy pre tých, ktorí ho porušia. Úplne novým prvkom zákona je klauzula o postihu pre tých, ktorí sa do Kanady dostanú na základe nepravdivých údajov. Podľa návrhu títo ľudia môžu byť zbavení práva na pobyt, dokonca i občianstva, ak sa dokáže, že vo svojej žiadosti o trvalý pobyt uviedli nepravdivé údaje. V súvislosti s novým zákonom sa očakáva aj zavedenie povinnej registrácie imigračných konzultantov a udeľovanie licencií na výkon tejto profesie. Aj keď existujú samoregulačné organizácie, ako napr. OPIC (Organization of Professional Immigration Consultants), ktorej členovia sa zaväzujú dodržiavať pravidlá etiky, členstvo nie je povinné.

(do)

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.