Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nový štýl boja proti rakovine

Skúšky v praxi Fortýnovej metódy devitalizácie

Novú metódu liečby pokročilého štádia rakoviny hrubého čreva a kože, tzv. devitalizáciu, začali v Česku skúšať v praxi štyri nemocnice vybrané ministerstvom zdravotníctva. Tri pražské a jedna brnianska. Rozhodla o tom vedecká ministerská rada. Zhubné ochorenie ľadvín zatiaľ lekári oficiálne pomocou devitalizácie operovať nemôžu. Podstatou Fortýnovej metódy je podviazanie nádoru, keď lekári operáciou pozastavia vyživovanie nádoru prívodom krvi. Nádor by tak mal odumrieť, a táto forma operácie by mala spôsobiť i zánik metastáz.

Liečbu formou devitalizácie skúšal niekoľko rokov tím doktora Karla Fortýna na zvieratách. Operáciám sa podrobilo i niekoľko pacientov s rakovinou vo vrcholnom štádiu. Napriek tomu doktor Fortýn so svojím tímom tvrdí, že dosiahli úspešnosť v tejto metóde, no jeho tvrdenie časť odbornej verejnosti vníma rozporuplne. Teraz túto formu liečby sledujú vybrané pracoviská pražského IKEM-u, Všeobecná fakultná nemocnica s Fakultnou nemocnicou na Bulovke a v Brne Masarykov onkologický ústav. Podľa Miloša Hájka z Českej chirurgickej spoločnosti boli vybrané pre tento druh liečby tie prípady, keď nejde pacientovi o život z dôvodu tejto operácie. Ako Hájek spresnil, nejde o tie prípady, keď má pacient rozbehnutý nádor vo vrcholnom štádiu a na tento nádor s najväčšou pravdepodobnosťou umrie. Napriek tomu, že túto metódu Česká chirurgická spoločnosť neuznáva, rozhodla sa ju vyskúšať v praxi. Tvrdí totiž, že všetko to, čo je vo zvieracej patológii, sa nedá jednoducho prenášať do ľudskej patológie. Spoločnosť dokonca vydala pre začatie oficiálnych operácií vyhlásenie, ktorým znovu ostro odmietla metódu devitalizácie. Niektorí odborníci sa však prikláňajú k názoru, že iba prax môže ukázať, či Fortýnova metóda je sľubná a skutočne tak efektívna. Ak sa podľa ich tvrdenia preukážu kladné výsledky v tom rozsahu, ako boli deklarované, tak sa niektorí českí lekári domnievajú, že by autori devitalizácie koketovali s Nobelovou cenou.

V Brne začali ako prví a lekári majú už tri operácie s touto metódou za sebou. „Ľudia nemajú žiadne pooperačné komplikácie ako napríklad abscesy a podobne,“ konštatoval riaditeľ Masarykovho onkologického ústavu Jan Žaloudík. Dodal, že nie je možné povedať dopredu, ako sa bude vyvíjať ich nádorové ochorenie. Jeden chorý už podstúpil operáciu na chirurgii v pražskej Bulovke. „Žiadne pooperačné komplikácie sa neobjavili. Sme pripravení na ďalšie operácie,“ uviedol primár oddelenia František Antoš. Vhodného pacienta zatiaľ hľadajú vo Všeobecnej fakultnej nemocnici. „U nás má povolenie 1. chirurgická klinika, avšak doteraz nebola žiadna operácia realizovaná. O povolenie žiada i urologická klinika,“ povedala hovorkyňa nemocnice Šárka Snížková. Na operácie sa chystajú i v Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny. Zatiaľ sa podľa brnianskych lekárov ukazuje, že pacienti operovaní devitalizáciou nemajú komplikácie. Zatiaľ ich výsledok práce znie - ani uzdravenie a ani žiadne zhoršenie stavu. Omnoho múdrejší vraj budú až po ďalšej kontrole operovaných touto metódou, doplnenou výsledkami z laboratórnych vyšetrení a počítačovej tomografie.

Ivo Skoumal

Brno

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.