Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

CNIM BABCOCK - energia spolupráce

Už sama, takmer stopäťdesiat rokov dlhá cesta, počas ktorej sa z francúzskych vojenských námorných lodeníc stala medzinárodná priemyselná skupina CNIM (Construction Industrielles de la Mediterranée), veľa napovie o tradícii a kvalite. Spoločnosť sa prispôsobovala duchu doby, menila smer a zameranie, rozrastala sa, pritom stále zostáva silná a úspešná. S obratom 2,6 miliardy frankov v roku 1999, dvoma tretinami aktivít v zahraničí a 2340 zamestnancami sa CNIM dnes zameriava na vývoj, dizajn a výrobu technicky vyspelých systémov a inštalácií v troch sektoroch trhu. Ťažiskom divízie transportných systémov pre chodcov sú dodávky eskalátorov či pohyblivých chodníkov. Sektor obranné a mechanické systémy vychádza z vojenských tradícií spoločnosti, ale spolieha sa na najmodernejšiu techniku a technológiu. Zahŕňa odpaľovacie raketové systémy pre atómové ponorky, pontónové mosty, high-tech komponenty pre nukleárne a vesmírne aplikácie. Nakoniec najdôležitejšia je tu energia a životné prostredie so širokou škálou ponuky od veľkých celkov na kľúč ako sú spaľovne komunálneho odpadu, fluidné kotly pre spaľovanie hnedého uhlia a paroplynové cykly až po dodávky pre priemysel a komunálnu tepelnú energetiku ako napríklad parné a teplovodné kotly, kotly na drevný odpad, rýchlovyvíjače pary, kotly na využitie odpadového tepla a pod.

Naposledy menovaná divízia je pre nás zaujímavá nielen preto, že na ňu pripadá 50 percent celkového obratu skupiny CNIM, ale najmä tým, že má vlastné zastúpenie aj v strednej Európe. Centrála CNIM BABCOCK Central Europe je v Prahe a od roku 1999 má dcérsku spoločnosť aj na Slovensku. Jej hlavnou náplňou je predaj kotlov, rýchlovyvíjačov pary, vyvíjačov horúceho vzduchu a celej škály teplotechniky, čiže produktov tradičného výrobcu BABCOCK WANSON, ktorý sa akvizíciou už skôr stal súčasťou skupiny CNIM. A nielen to. “Budujeme vlastný servis, ale spolupracujeme aj s inými montážnymi firmami. Snažíme sa nielen o dodávku, ale aj o výrobu kotlov na Slovensku, a to v spolupráci so slovenskými strojárenskými podnikmi. Navyše by sme si želali pomôcť slovenským partnerom preniknúť aj na trhy v zahraničí,” tvrdí Ing. Tomáš Murajda, šéf tunajšej pobočky CNIM BABCOCK Central Europe.

Z obchodného hľadiska má slovenská dcéra najlepšiu spoluprácu s firmami z frankofónnych krajín, keď dodala kotly pre Danone, Dalkiu alebo Carrefour. Ako zaujímavý projekt sa javil tender na košickú spaľovňu, kde sa CNIM dostal do najužšieho výberu. “Ponúkali sme viac. Kompletnú modernizáciu so zabezpečením komplexného financovania projektu na 20 - 25 rokov. Projekt sa však mestu zdal ako veľká investícia,” vysvetľuje T. Murajda.

V spoločnosti sú spokojní s podnikovými aktivitami v prvom roku pôsobenia v SR, pričom najviac teší narastajúci investičný záujem. V takomto duchu koncipujú aj plány pre nasledujúce obdobie. “V budúcom roku by sme chceli uviesť na trh termokondenzátor TOTALECO, ktorý využíva teplotu spalín a zvyšuje energetickú účinnosť prevádzky kotlov, predovšetkým však šetrí životné prostredie a šetrí peniaze,” uvádza na záver T. Murajda.

Kontakt:

CNIM BABCOCK, s.r.o.

Ing. Tomáš Murajda

Mokrohájska 6

84105 Bratislava

tel: 07/547687 83

fax: 07/54768784

email: cnim@cnim.sk

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.