Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ekonomický rozvoj po vstupe do EÚ

Lákavé prostredie pre zahraničných investorov, vysoká dynamika obchodu

Podľa minuloročných údajov, po Luxembursku, Belgicku a Dánsku, je Rakúsko s hrubým domácim produktom na hlavu okolo 300 000 ATS (asi 21 300 euro) štvrtou najbohatšou krajinou Európskej únie. Podľa správ viedenského Inštitútu pre ekonomický rozvoj (WIFO) celkový blahobyt od roku 1995, roku pričlenenia Rakúska k EÚ, nadobudol hodnotu 28 miliárd ATS (2,03 mld. euro) na báze parity kúpnej sily (PPP). To tiež korešponduje s nárastom prosperity v národnej ekonomike okolo 1,3 percenta HDP. Každý rok pritom Viedeň transferuje do pokladnice únie v Bruseli čistú sumu 10 miliárd šilingov, čiže 0,4 percenta svojho HDP.

Pripojenie Rakúska k EÚ a očakávané pričlenenie k únii aj stredoeurópskych a východoeurópskych kandidátov dodalo rakúskej a najmä viedenskej ekonomike silné impulzy na rozvoj. Takáto internacionalizácia regiónu tu vytvorila veľmi zaujímavú investičnú atmosféru. Odstránenie obchodných bariér, ako sú colné poplatky, rôzne formality, kvantitatívne reštrikcie, certifikáty pôvodu tovarov a diskriminujúci systém dane z pridanej hodnoty umožnilo rakúskemu priemyslu a obchodu prístup k jednotnému európskemu trhu a prispelo k zvýšeniu exportov. Týka sa to najmä výrobkov textilného priemyslu, elektroniky a elektrického inžinierstva a strojárskych produktov a služieb. Obchodný prebytok, ktorý vznikol vďaka zvýšenému obchodovaniu s krajinami strednej a východnej Európy a najmä asymetrická liberalizácia obchodu (člen EÚ s nečlenmi únie) badateľne prispel k zlepšeniu rakúskej obchodnej bilancie. Vstup do EÚ mal pozitívny vplyv na národné hospodárstvo. Za štyri roky po vstupe do únie rast životnej úrovne dosiahol 1,3 percenta. Reálny hospodársky rast vyjadrený v HDP sa však zvýšil priemerne o 0,48 % namiesto očakávaných 0,55 %. Podľa analytikov sa citeľne zvýšila produktivita práce, ktorá ročne stúpala o 1,02 % namiesto očakávaných 0,30 %.

Od januára 1995 dodnes, aj vďaka medzinárodnej súťaživosti v rámci jednotného trhu, makroekonomická produktivita rástla okolo jedného percenta každý rok. To stimulovalo celkový ekonomický rast v krajine, zlepšilo nákladovosť a prispelo k znižovaniu cien.

Otvorenie hraníc - totálne voči štátom EÚ a oveľa väčšie voči kandidátom na vstup - badateľne zatraktívnilo túto krajinu z hľadiska obchodovania a nepochybne malo za následok nárast priamych zahraničných investícií a tiež aj nárast rakúskych investícií do zahraničia. Od roku 1995 zahraničné investície v Rakúsku narastali dovtedy nevídaným tempom. Ak v roku 1994 predstavovali sumu 24,6 mld. ATS (1,1 % z HDP), v roku 1998 to už bolo 73,45 mld. ATS (2,8 % z HDP). Zaujímavosťou pritom je, že americké investície od vstupu Rakúska do únie vzrástli v tomto období až o 20 percent.

Investície rakúskych podnikov do zahraničia mali podobnú dynamiku. Ak v roku 1994 objem rakúskych investícií v zahraničí predstavoval sumu 13,42 miliardy ATS, v roku 1998 to bolo 36,7 mld. ATS. V tom istom období sa zdvojnásobil aj objem HDP: Ak v roku 1994 predstavoval 0,6 %, o štyri roky neskôr to podľa WIFO a Viedenskej priemyselnej a obchodnej komory už bolo 1,4 %. Najvýznamnejším zahraničným investorom je Nemecko, s priemerom 42,4 % z celkových cezpoľných investícií. Najatraktívnejšou zónou pre investorov sa stala metropola krajiny. Päťdesiat percent z počtu investorov a 54 % z nominálneho investovaného kapitálu smerovalo do Viedne.

Aj napriek skutočnosti, že integrácia do EÚ a dôraznejšia prítomnosť na trhoch východnej Európy znamenali z ekonomickej stránky pre Rakúsko úspech, krajina musí uskutočniť štrukturálne zmeny v hospodárstve. Hlavne z toho dôvodu, že po vstupe do únie nárast súťaživosti odhalil určité „čierne diery“ rakúskej konkurencieschopnosti na jednotnom európskom trhu. Ako najbolestnejší dosah nadviazania národnej ekonomiky na jednotnú európsku, je vnímaná skutočnosť, že importy z ostatných štátov EÚ rastú rýchlejším tempom ako rakúske exporty do týchto krajín. Rakúsko, ak neuskutoční potrebné štrukturálne zmeny, si len ťažko udrží svoju pozíciu na jednotnom európskom trhu, a preto obchodný a podnikateľský sektor volá po adekvátnych politických rozhodnutiach, ktoré by zabránili oslabovaniu rakúskych pozícií na trhu.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.