Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rakúsko má záujem o bankový sektor

J. Altenburger: Napriek poklesu exportu zostávame v SR silným partnerom

Hospodárske vzťahy Rakúska a Slovenska možno nazvať viac ako príkladnými. Rakúsky obchodný atašé Josef Altenburger vysvetľuje dôvody, prečo klesol export Rakúska na Slovensko a čo prekáža rakúskym investorom pri prerážaní na slovenské trhy.

Rakúsko zaznamenalo minulý rok pokles v exporte na Slovensko. Ide o nový prístup v rakúskej politike vo vzájomných vzťahoch?

- Napriek poklesu by som označil úroveň súčasných vzťahov, najmä pokiaľ ide o oblasť ekonomiky, za skutočne vysokú. Zmena spoločenskej a politickej situácie na Slovensku pred desiatimi rokmi mala vysoký efekt na spoluprácu a vzájomný obchod, ktorý vzrástol od roku 1993 približne trikrát. Na druhej strane je pravda, že posledné dva roky, teda 1998 aj 1999, sa niesli v poklese exportu z rakúskej strany na Slovensko, ktorý sa však dnes už zastavil. Povedané číslami, v roku 1999 zaznamenalo Rakúsko opätovný pokles exportu takmer o 3 percentá, takže export dosiahol len 9,2 mld. ATS. Slovenský export však vzrástol o 16 %, teda predstavuje asi 10,5 mld. ATS. Rakúsko tak skončilo s deficitom 1,3 mld. ATS. To, že slovenský export má vzrastajúce tendencie, možno pripísať na vrub aj vynikajúcej rakúskej ekonomike, ktorá je v štádiu konjunktúry. Napriek poklesu je tak Rakúsko stále jedným z najväčších partnerov Slovenska, pričom v exporte zastáva 5. miesto.

O ktoré komodity má Rakúsko pri exporte najväčší záujem?

- Pokiaľ ide o najdôležitejšie komodity vo vzájomnom obchode, z rakúskej strany sú to najmä strojové zariadenia pre rôzne odvetvia priemyslu, ktoré sa na celkovom exporte podieľajú takmer jednou tretinou, teda 32 %. Jednu štvrtinu z exportu tvoria tzv. polotovary, najmä v oblasti papiernického priemyslu a obalovej technológie, no a 15 % z exportu tvoria chemické výrobky. Exportujeme aj do oblasti potravinárskeho priemyslu, napríklad Rajo, a dodávame aj strojnícke materiály a zariadenia do stavebných a konštrukčných podnikov.

Rakúsko je silným investičným partnerom napriek tomu, že tu zatiaľ nie je zastúpený veľký koncern.

- Áno, investujeme síce miliardy dolárov, pričom v prípade Slovenska predstavujú približne 350 mil. USD, ale sú to všetko malé a stredné podniky. Kým celkové zahraničné investície na Slovensko predstavujú 2,1 mld. USD, rakúske podniky sa na nich podieľajú 17 percentami. A pritom tu skutočne nemáme takých investorov ako U.S. Steel, Nestlé či Volkswagen a Deutche Telecom. Po Nemecku nám však patrí v investíciách na Slovensku druhé miesto.

Máte však oproti Nemecku oveľa silnejšiu pozíciu, napríklad pokiaľ ide o bankovníctvo.

- Som hrdý dokonca na to, že pokiaľ ide o investície do bankového sektora, sme číslom jedna. Spomenúť možno prinajmenšom Bank Austria, Creditanstalt, Reiffeisenbank, Erste Bank či Volksbank, no netreba zabúdať ani na podiely ďalších rakúskych bánk v slovenských bankových inštitúciách. To je však zároveň pre nás aj budúcnosť investičného postavenia. Kým pri telekomunikáciách sme nemohli hrať rozhodujúcu úlohu, keďže naše telekomunikácie ešte len čaká privatizácia (teda ste nás predbehli, čo by sa stávať nemalo), pokiaľ ide o bankový sektor, naše banky sa dôkladne pripravujú na účasť v privatizácii bankových inštitúcií na Slovensku. Ide najmä o Slovenskú sporiteľňu, VÚB či Investičnú a rozvojovú banku. Napríklad Erste Bank sa veľmi zaujíma o Slovenskú sporiteľňu, najmä keď sa jej v Česku podarilo získať Českú spořitelnu.

Napriek tomu, že slovenská vláda deklaruje vytváranie priaznivého investičného prostredia, mnohé zahraničné spoločnosti sú pri prerážaní na náš trh sklamané. Registrujete nejaké sťažnosti aj z rakúskej strany?

- Veľmi veľa. Treba však zároveň robiť rozdiely medzi obchodom a investíciami. Pokiaľ ide o obchod, existujú tu nejaké prekážky, optimisticky však veríme, že proces adaptácie Slovenska na právo v EÚ ich odbúra. Pokiaľ ide o investičné prekážky, tie pramenia z legislatívnej bázy, napríklad certifikácia výrobkov a pod. Veď mnohé obuvnícke spoločnosti sa sťažujú, že certifikácia každého výrobku - pri stovkách druhov (!) dovezenej obuvi ročne na každú sezónu - blokuje flexibilnosť, požiadavky klienta a samotného obchodovania. Okrem toho existuje tu problém implementácie zákona. Ten sa síce prijme, ale v praxi to vyzerá úplne inak. Existuje tu veľa korupcie, nesolventnosti podnikov. Rakúske podniky radšej investujú na zelenej lúke, pretože prípady joint-ventures sú pre ne neprehľadné - ide o problémy katastra nehnuteľností, prevzatia dlhov po podniku, znečisťovania životného prostredia a pod. Alebo otázka neplatenia klientov za dodávky a služby podniku, ktorý však dane štátu musí odvádzať. V krajinách EÚ takéto niečo neexistuje. Spoločnosť jednoducho dane platiť nemusí, ak je preukázateľné, že klient mu neplatí. Rakúske podniky preferujú investície na zelenej lúke a vytváranie malých a stredných podnikov. Na všetky problémy sme však už niekoľkokrát upozornili v rámci pravidelných polročných stretnutí obchodných radcov s predstaviteľmi rezortov na úrovni štátnych tajomníkov a v neposlednom rade sme na to upozornili aj ministerstvo financií. Nenastal však žiadny ohlas. To nie je v súlade s predstavou vlády prilákať zahraničných investorov.

Váš úrad má dve funkcie - jednou je obchodné oddelenie a druhou Zastúpenie Hospodárskej komory Rakúska pre rakúskych podnikateľov na Slovensku, ako aj pomoci slovenským podnikateľom pri získavaní kontaktov na podniky v Rakúsku. Čo všetko pokrývajú aktivity komory?

- Hneď na úvod treba povedať, že podnikatelia majú automatické členstvo v komore. Náš úrad v Bratislave udržuje kontakty s cca. piatimi až šiestimi tisíckami rakúskych a asi dvoma tisíckami slovenských podnikov. Pomáhame aj slovenským podnikom napriek tomu, že nie sú riadnymi členmi, a to v takej miere, ako môžeme. Najmä pokiaľ ide o poskytnutie nevyhnutných kontaktov na podniky podobného zamerania či potenciálnych partnerov. Tým, samozrejme, aj my získavame prehľad o odbore, v ktorom podnikajú, a o činnostiach, ktoré majú. To využívame pri organizovaní obchodných misií a seminárov, pričom participujeme aj na veľtrhoch a prezentáciách. Musím sa priznať, že trocha motivujeme rakúskych podnikateľov, aby hľadali kontakty aj vo vnútri Slovenska, a nielen pri hraniciach alebo priamo v Bratislave. Pre tých, ktorí však chcú kontakty len z tohto okolia, organizujeme na budúci rok v januári misiu pre podnikateľov z rakúskeho a zo slovenského pohraničia a zahŕňame do nej okrem Bratislavy aj oblasť Trenčína a Trnavy.

Aké perspektívy teda očakávate od budúcich vzťahov?

- Pokiaľ vstúpite do EÚ, spolupráca len vzrastie. Nebudú tu totiž existovať prekážky zo slovenskej strany, najmä v legislatíve a praxi a budete musieť aj implementovať právo EÚ, teda nielen ho prijať. Mala by tým odpadnúť aj byrokracia, ktorá bráni plynulému chodu vzťahov. Odbúranie certifikácie zároveň zruší dlhé rady kamiónov na hraniciach a pokiaľ ide o voľný trh práce, treba prijať opatrenia, aby sa zabránilo úniku vašich odborníkov za hranice za lepšími platovými podmienkami.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.