Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Mosdorfer, s. r. o. - expanzia produkcie

Ako uviedol Eugen Lehotský, konateľ spoločnosti Mosdorfer, s. r. o., v Brezovej pod Bradlom, firma bola založená v roku 1992 ako súčasť rakúskeho holdingu Knill a je stopercentnou dcérou rakúskej firmy Mosdorfer. Holding pracuje v troch oblastiach: zaoberá sa predovšetkým výrobou vysokonapäťových armatúr, ďalšou sférou je výroba zariadení a strojov pre výrobu káblov a treťou oblasťou je výroba pekárenských strojov. Mosdorfer, s. r. o., patrí do skupiny výroby vysokonapäťových armatúr a je jednou z troch výrobných firiem v tejto oblasti v rámci holdingu. Od roku 1992 bola postupne spustená výroba tých najjednoduchších častí a postupne priberala výrobu zložitejších celkov. Spoločnosť v Brezovej pod Bradlom momentálne vyrába v troch oblastiach - sú to oceľové časti (rôzne závesy na vysokom napätí na stĺpoch okrem izolátorov), ďalšia oblasť je gravitačné liatie hliníka, ktoré je súčasťou vysokonapäťových armatúr, a treťou časťou sú montážne celky, najmä svorky pre izolované vedenia. Čo sa týka spracovania

alebo výroby v oblasti ocele, Mosdorfer, s. r. o., robí len ohýbanie a strihanie za studena, v najbližšom období však plánuje aj prechod na kované časti a spracovanie výrobkov za tepla.

V spoločnosti už v roku 1993 začal stúpať ročný obrat. Z vtedajších približne 3 až 4 miliónov ATS ročne za vývoz stúpol na dnešných asi 30 miliónov ATS. Čo sa týka obchodných partnerov, doteraz bol problém v tom, že firma vyrábala väčšinou poloprodukty a nie komplety. Tieto sa vyvážali do materskej firmy vo Weizi, kde sa kompletizovali s ostatnými časťami vyrábanými v iných závodoch. Dnes už prechádzame postupne na výrobu celkov podľa požiadaviek zákazníkov. Zákazky, ktoré robíme v súčasnosti, sú v podstate vo dvoch veľkých oblastiach - montážne prvky, ktoré sa používajú na bežné montáže, údržbu a opravy, a kompletné projekty pre jednotlivých odberateľov. Najväčšie zákazky naša spoločnosť robila pre Brazíliu a Turecko.

Hlavným účelom založenia slovenskej dcéry bolo, aby sa operatívne vedelo zareagovať na požiadavky trhu. Funguje to. Slovenská firma má iba pol percenta reklamácií. Spokojnosť rakúskych majiteľov s firmou v Brezovej pod Bradlom stúpa. Zo začiatku bol problém vyrovnať sa s kvalitou a termínmi, bolo si treba zvyknúť na to, že je potrebné produkovať to, čo si zákazník žiada a v takých termínoch, ako požaduje.

Výrobcom podobných zariadení je Elba Kremnica. Odbyt prvkov v oblasti vysokého napätia je obmedzený tými odberateľmi, ktorí tu sú - štátny sektor a rozvodné závody, ktoré odoberajú tovar tohto charakteru. V najbližších mesiacoch firma Mosdorfer, s. r. o., začne vyrábať prvky pre 400-voltové rozvody, a tým by počet zákazníkov na slovenskom trhu mohol stúpnuť. Momentálne má firma obmedzené kapacity v priestoroch, ktorými disponuje. Aby sme vyšli v ústrety požiadavkám našich zahraničných odberateľov, plánujeme postaviť novú halu, prípadne sa presťahovať, aby sa zvýšili výrobné kapacity a aby sme následne vedeli pokryť aj slovenský trh. Najvýhodnejšie by pre firmu, ktorá má teraz 63 zamestnancov, bolo zostať v Brezovej alebo v blízkom okolí. Sú tu ľudia už zaškolení, je zbytočné strácať kvalitných pracovníkov, ktorí sa veľmi ťažko zháňajú.

Brzdou v podnikaní sú klasické problémy v legislatíve, najmä čo sa týka colného režimu a dovoznej prirážky. Minulý rok nám naskočila dovozná prirážka, čo bolo veľmi nepríjemné. Za jeden kvartál nás to stálo vyše 1 milióna korún. Väčšinu komponentov dovážame. Vždy sa to dá vyriešiť, len to trvá určitý čas. Donedávna boli legislatívne problémy pri nákupe nehnuteľností pre subjekty so zahraničnou majetkovou účasťou. Od februára tohto roka našťastie platí novelizácia zákona o investovaní zahraničných firiem a ich možnosti získať nehnuteľnosť na území SR, čo nám dovolí nakupovať nehnuteľnosti za rovnakých podmienok ako slovenským subjektom a umožní nám to ďalej rozširovať firmu.

V oblasti nákupu materiálu pre našu výrobu sa musíme orientovať prevažne na zahraničných dodávateľov. Časť výroby zabezpečujeme v kooperácii so slovenskými firmami, hlavne v oblasti zinkovania a pri nedostatku montážnych kapacít. V poslednom čase sa úspešne rozvíja kooperácia v rámci výroby kokíl pre gravitačné odlievanie so slovenským dodávateľom. Rovnako využívame kooperačných partnerov v ČR, najmä v oblasti odlievania hliníka. Je to lacnejšie, ako keby sa to vyrábalo v Rakúsku, takže je predpoklad aj na ďalšiu spoluprácu so slovenskými partnermi, hlavne v oblasti výroby hliníka, tlakového liatia, liatia do piesku, výroby nástrojov atď. Mosdorfer, s. r. o., v rámci expanzie svojej produkcie preberie kompletnú výrobu gravitačného liatia z horného Rakúska a uvažuje sa o prebratí technológií kovania za tepla, ale aj produkcie nových výrobkov, ktoré brezovská spoločnosť z kapacitných dôvodov doteraz nevyrábala.

Naša firma je výrobná firma a opatrenia, ktoré vláda robí, aby sem prišli zahraniční investori, nie sú pre nás veľmi zaujímavé. Dostať daňové prázdniny by bolo možno výhodné pre obchodné spoločnosti, ale pre výrobné firmy ani nie. Pre nás by bolo dobré, keby sa legislatíva upravila najmä smerom k colnému režimu a v oblasti certifikácií. Nákupy potrebných komponentov nevieme zabezpečiť len u slovenských výrobcov. Musíme ich dovážať napríklad z ČR, Rakúska, Nemecka atď., potom je to už dovozný artikel. Pokiaľ nechceme platiť dovoznú prirážku a clo, musíme nákup materiálu a predaj výrobkov realizovať prostredníctvom tzv. zušľachťovacieho styku. Takéto odbavenie je veľmi namáhavé a náročné na čas. Zdá sa mi to absurdné, že nakúpime pásovú oceľ v rámci aktívneho zušľachťovacieho styku v zahraničí, porežeme ju na pásy, spracujeme, a potom musíme vykazovať v každom výrobku, že je tam toľko a toľko dovezeného materiálu, koľko z toho išlo do odpadu a podobne. Znamená to jedného pracovníka navyše len pre túto agendu a, samozrejme, zníženie operatívnosti voči zákazníkom. To sú veci, ktoré sťažujú život. Na Slovensku je veľa strojárskych fabrík, je tu veľký a nevyužitý výrobný potenciál, strojové zariadenia, voľné kapacity a ľudia. Pracovná sila je oveľa lacnejšia ako v zahraničí. Je pre mňa záhadou, prečo nie sú vytvorené vhodné podmienky, aby do týchto firiem prišiel zahraničný kapitál a aby sa oživila výroba...

KONTAKT: Mosdorfer, s. r. o.

Výroba vysokonapäťových armatúr

Štúrova 452

906 13 Brezová pod Bradlom

Tel.: +421-802-6242 238

Fax: +421-802-6242 846

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.