Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kritika MMF pre rozpočet

Rakúska vláda prinútená robiť výraznejšie škrty

Medzinárodný menový fond sa vo svojom májovom hodnotení rakúskej ekonomiky pripojil ku kritickým hlasom na adresu spomaleného postupu vlády pri znižovaní rozpočtového deficitu. Vo výročnej správe, ktorú 24. mája zverejnila Rakúska národná banka, však MMF uviedol, že ekonomický rast tohto roku prekročí vládne prognózy. Hrubý domáci produkt (HDP) Rakúska by mohol podľa správy MMF v tomto roku stúpnuť až o 3,5 percenta po zvýšení o 2,2 percenta v minulom roku. Štátom financovaný Ústav ekonomického výskumu (WIFO) v apríli odhadol tohoročný rast HDP na 3,1 percenta a predchádzajúcu prognózu tak revidoval mierne hore.

Misia MMF však v súlade so správou, ktorú Viedni poslali ministri financií EÚ a rakúska centrálna banka, došli k záverom, že vláda musí k zaisteniu rozpočtovej stability urýchliť rozpočtové škrty. Vláda tohto roku predpokladá podiel rozpočtového deficitu na HDP na 1,7 percenta, čo je jeden z najväčších deficitov v EÚ, a do roku 2003 má byť schodok podľa strednodobej prognózy stále ešte 1,3 percenta HDP.

Šéf misie MMF v Rakúsku Hans Flickenschild uviedol, že tohoročný pokles deficitu rozpočtu z vlaňajších dvoch percent je založený len na vyšších príjmoch v dôsledku silnejšieho ekonomického rastu. Vyzval preto viedenský kabinet ku škrtaniu výdavkov, čo by sa malo zabezpečiť znížením štrukturálneho deficitu, a odporučil vyrovnať rozpočet do roku 2003. Za možné oblasti úspor Flickenschild označil zdravotníctvo, dôchodky, rodinné a detské prídavky, výdavky na administratívu, subvencie pre poľnohospodárov a dotácie na bývanie.

Rozpočtové problémy Rakúska spolu s jeho politickou izoláciou v EÚ pre účasť Haiderových krajne pravicových Slobodných vo vláde toho roku zvýšili prirážku k výnosom rakúskych vládnych dlhopisov oproti podobným nemeckým „bundom“ asi na 0,34 percentného bodu z historického priemeru okolo štvrtiny bodu. To viedlo k tomu, že rakúske subjekty majú vyššie náklady na pôžičky.

Minister financií Karl-Heinz Grasser priznal, že ak má Rakúsko splniť požiadavky paktu rastu a stability EÚ a strednodobo dosiahnuť vyrovnaný rozpočet, musí pristúpiť k nepopulárnym reformám. „Berieme varovné slová MMF veľmi vážne,“ povedal Grasserov tlačový hovorca a dodal, že už tohto roku na jeseň bude predložený ambiciózny program rozpočtových reforiem. Minister za Slobodných však má pre rozpočtové škrty veľmi obmedzený priestor, pretože koaličná dohoda s Ľudovou stranou zahŕňa rozšírenie prídavkov na deti a príspevkov v materstve. Bývalý šéf Slobodných Jörg Haider dokonca pohrozil, že Slobodní vystúpia z vládnej koalície, ak sa zvýšenie prídavkov neuskutoční podľa plánu v roku 2002.

(ČTK/jnk)

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.