Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dane podľa západného vzoru

Tri pásma dane z príjmu Jednotná sadzba DPH 22 percent

Hospodárske zmeny v Chorvátsku si vyžiadali reformu daňovej sústavy podľa vzoru západoeurópskych štátov s rozvinutou trhovou ekonomikou. Nový daňový systém zjednotil postavenie všetkých daňových poplatníkov - domácich i zahraničných, fyzické a právnické osoby. Súčasný chorvátsky daňový systém zahŕňa nasledujúce druhy daní: daň zo zisku, daň z príjmu, daň z pridanej hodnoty, všeobecný daňový zákon, zákon o daňovom poradenstve, zvláštnu daň pre niektoré výrobky (tzv. trošarina), daň z nehnuteľností, daň z hazardných hier, niektoré druhy daní zavedené miestnymi orgánmi štátnej správy.

Sadzba dane z príjmu je 15 % do sumy 2500 kún mesačne, 25 % od 2500 do 6250 kún mesačne, 35 % nad 6250 kún mesačne. Daňová úľava pri zdanení príjmu zo samostatnej činnosti (živnostníci, remeselníci) je rovnaká ako úľava pri zdanení dane zo zisku, pričom je aj možnosť paušálneho zdanenia. Nová daň z kapitálu predstavuje zdanenie príjmu na základe dividend, t. j. podielu zo zisku na podiele v kapitále a úrokoch v zdaňovanom období. dvody zo mzdy sú vo výške 37,2 %, z toho: povinný odvod spolu 20,60 %, v tom: na dôchodkové poistenie - 10,75 %, na zdravotné poistenie - 9,00 %, príspevok do fondu nezamestnanosti - 0,85 %, zamestnávateľ musí hradiť 16,60 %, v tom: na dôchodkové poistenie - 8,75 %, na zdravotné poistenie - 7,00 %, príspevok do fondu nezamestnanosti - 0,85 %.

Sadzba dane zo zisku je 20 %, ale bez doterajšieho ochranného úroku. 15-percentnú sadzbu dane zo zisku platia po odpočte zahraničné osoby za používanie rôznych výhod (právo intelektuálneho vlastníctva, úhrada za služby spojené s výskumom trhu, advokátske a revízne služby a úroky). Legislatíva predvída viaceré daňové úľavy vrátane tých s cieľom motivovať zamestnávanie, ako aj úľav vo voľných zónach, respektíve vo vojnou poškodených regiónoch.

Daň z pridanej hodnoty (DPH) Od 1. januára 1998 bola v Chorvátsku zavedená jednotná DPH vo výške 22 % na všetky druhy tovarov a služieb. Sadzba 0 % DPH platí na všetky druhy chleba, všetky druhy mlieka a výrobky z prírodného mlieka, knihy, lieky podľa zoznamu Úradu chorvátskeho zdravotného poistenia, implantáty a iné lekárske pomôcky nahradzujúce časti tela, ako aj na služby organizovaného pobytu zahraničných turistov – povinná platba poukazom zo zahraničia, služby spojené s premietaním filmov.

Všeobecný daňový zákon a zákon o daňovom poradenstve. Tieto dva zákony sú nové zákony, ktoré ako celok riešia správne konanie, ochranu daňových poplatníkov a vzťahy medzi daňovou správou a daňovými poplatníkmi.

Zvláštne dane: Od 1. júna 2000 došlo k zmene výšky dane na osobné vozidlá, ostatné motorové vozidlá, plavidlá a lietadlá. Daň na dovoz nových a použitých osobných áut a motocyklov bola upravená k 1. januáru 2000. Zvláštne dane platia aj na kávu, tabakové výrobky, nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje, luxusný tovar, naftové deriváty.

Daň z nehnuteľností sa platí pri predaji, výmene alebo pri nadobudnutí nehnuteľností. Daň platí predávajúci, a to vo výške 5 % z hodnoty nehnuteľnosti.

Dane zavedené niektorými miestnymi orgánmi štátnej správy. Miestne orgány štátnej správy môžu zavádzať niektoré druhy daní, ktoré sa týkajú prevažne domácich fyzických a právnických osôb (daň z dedičstva, daň z rekreačných nehnuteľností, daň z plavidiel, daň na cestné vozidlá a pod.). Okrem iného niektoré dane z tejto oblasti môžu platiť aj cudzinci: spotrebná daň vo výške 3 % z predaja nápojov v reštauráciách a pod., daň z reklamy realizovanej na verejných miestach vo výške max. 200 DEM za jednu reklamu, daň za obchodnú značku do max. výšky 500 DEM za názov, dodatočná daň na daň z príjmu („prirez“) v niektorých mestách (nad 40-tisíc obyvateľov) až do výšky 7,5 % (v Záhrebe je však táto daň 18 %).

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.