Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Liberalizácia colného systému

Vstup Chorvátska do WTO diktuje znižovanie sadzieb

Právny rámec colného systému tvorí colný zákon, ktorý vstúpil do platnosti v januári 2000, a ktorý bol už prispôsobený európskej legislatíve. Základom je liberalizácia colných predpisov a zrýchlenie procesu colného konania.

V rámci vstupu do WTO sa Chorvátsko zaviazalo postupne znižovať colné sadzby na priemyselné výrobky v období 2 až 5 rokov a na poľnohospodárske výrobky v období 2 až 7 rokov. V praxi to znamená, že vláda každoročne bude osobitnou vyhláškou najneskôr v novembri smerom dole upravovať clá na nasledujúci rok. Vyhláška na rok 2001 predpisuje zníženie priemerných sadzieb na priemyselné výrobky zo 6,4 na 6,2 percenta. Záhreb sa však zaviazal do konca prechodného obdobia - roku 2005 - znížiť priemyselné clá na úroveň 5 percent. V rokovaní s WTO sa Chorvátsku podarilo zachovať vyššie tarify v odvetviach, v ktorých je koncentrovaná zamestnanosť, ktoré utrpeli výrazné vojnové škody, zaznamenali stratu trhov alebo sú chránené aj v ostatných krajinách. Čiže 20-percentné clo bude zachované v 4,8 percenta priemyselných výrobkoch (okrem iného ropné deriváty, textil, topánky...). Pokiaľ ide o poľnohospodársko-potravinárske produkty (vrátane rýb a výrobkov z rýb) je pokles taríf ešte výraznejší. Pred vstupom Chorvátska do WTO priemerné clá boli 30,3 percenta. Hneď pri vstupe krajiny do tejto svetovej organizácie (30. novembra 2000) klesli sadzby na 21,2 percenta. No a do konca sedemročného prechodného obdobia by priemerné tarify mali klesnúť na 16,4 percenta.

Chorvátska vláda má právo znižovať colné sadzby pre jednotlivé komodity aj bez schválenia parlamentom. V určitých prípadoch môže byť dovoz oslobodený od cla, ak súvisí z dlhodobejšou zahraničnou investíciou.

Netarifné obmedzenia: Väčšina dovozných prirážok bola eliminovaná nadväzne na platný zákon o colných sadzbách. V kompetencii Ministerstva hospodárstva ChR je stanovenie zoznamu tovarov, ktoré podliehajú licenčnému konaniu pri dovoze a vývoze. Vývozné licencie sú vydávané na tieto druhy tovarov: rádioaktívne chemické látky a izotopy, sulfo, nitroderiváty uhľovodíky, estery ostatných anorganických kyselín, poštové známky, cenné papiere, zlato, striebro, platina, nukleárne reaktory, zbrane, umelecké diela a starožitnosti. Dovozné licencie sa vydávajú na rádioaktívne chemické látky a izotopy, sulfo, nitroderiváty uhľovodíkov, estery ostatných anorganických kyselín, poštové známky, cenné papiere, zlato, kovové peniaze, nukleárne reaktory, strelný prach a výbušniny, pyrotechnické materiály, papier a kartón, škatule a vrecia z papiera a kartónu, trubky a duté profily – bezšvíkové, železné, stroje na zber, rezačky a mláťačky, telekomunikačné vysielače, rádiotelegrafy, prístroje na rádiofúziu, traktory, zbrane, rôzne lieky a lieky pre veterinárnu službu, meracie prístroje, omamné látky (drogy), látky chrániace ozónovú vrstvu, vojenské zariadenia a munícia.

Technické prekážky: Väčšina výrobkov podlieha kontrole kvality oficiálnej obchodnej inšpekcii. Tovar musí zodpovedať chorvátskym štandardom. Kontroluje sa, aby bol riadne označený a zabalený a či má predpísané doklady alebo certifikáty kvality. Kontrole podliehajú prevažne potraviny, poľnohospodárske výrobky, autá, nábytok, cement, textil, elektrotechnické zariadenia, výťahy. Označovanie tovaru musí byť v chorvátskom jazyku na originálnom balení výrobku. Vyznačený musí byť aj názov výrobku, plná adresa výrobcu alebo dovozcu, čistá váha, objem, informácia o prísadách, použitie výrobku, skladovanie a ostatné upozornenia. Technicky náročné výrobky musia tiež obsahovať návod na použitie, zoznam autorizovaných servisných firiem, záruky a pod.

Informácie o platných colných sadzbách môžu záujemcovia získať na dvoch kontaktných miestach:

Chorvátska hospodárska komora

Rooseveltov trg 2

10000 ZAGREB

T: +385/1/4561 555

F: +385/1/4828 380

E-mail: hgk@hgk.hr, internet: http://www.hgk.hr

TEB-poslovno savjetovanie d.o.o.

Pani Matilda Drlje

Trg hrvatskih velikana 15/1

10000 ZAGREB

T: +385/1/4611 211

F: +385/1/4611 411

E-mail: teb-posl.savjetovanje@zg.tel.hr

Zdroj: OBEO Záhreb

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.