Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Obchodné zóny

Zóny voľného obchodu sú zriaďované na základe koncesie vydanej vládou Chorvátskej republiky. Asistenciu pri zriaďovaní a dozor nad ich činnosťou vykonáva príslušný odbor Ministerstva hospodárstva ChR. Podľa uvedeného zákona nemôže byť zriaďovateľom zahraničný podnikateľský subjekt. Zahraničné fyzické a právnické osoby môžu byť len užívatelia. Zakladateľom zón voľného obchodu sú obecné (lokálne) samosprávy (zároveň aj vlastníci). Zriaďovateľ môže formou tendra uzavrieť dohodu s obchodnými partnermi, investormi alebo ostatnými subjektmi vykonávajúcimi iné aktivity.

Užívateľ, ktorý participuje na výstavbe infraštruktúry v týchto oblastiach zóny sumou vyššou ako 1 mil. HRK, je oslobodený od platenia dane zo zisku po obdobie prvých 5 rokov činnosti. Ostatní užívatelia-investori podieľajúci sa sumou menšou ako 1 mil. HRK, platia daň zo zisku vo výške 50 % predpísanej úrovne 35 %, t. j. daňové zaťaženie 17,50 %. Tovar dovezený do zón voľného obchodu je oslobodený od cla, daní a od ostatných poplatkov. Okrem výnimiek (napr. niektoré potraviny) môže byť v zóne uskladnený neobmedzene dlho, pokiaľ nie je rozhodnutím colnice stanovené inak. Tovar môže dočasne opustiť zónu na účel testovania, opravy, prezentácie alebo kompletizovania. V okamihu vývozu tovaru zo zóny do Chorvátska podlieha clu a príslušnej dani. V Chorvátskej republike je v súčasnosti 15 zón voľného obchodu strategicky umiestnených v blízkosti prístavov, letísk alebo dopravných ťahov. Sú to: Krapinsko-zagorská voľná zóna obchodu, Kukuljanovo (blízko prístavu Rieka), Podi (blízko Šibenika), Osijek (riečny prístav na predmestí Osijeka), Prístav Rieka, Záhreb, Prístav Split, Prístav Ploče, Prístav Pula, Buje, Lučka uprava Zadar, Dubrovnik (letisko), Prístav Sisak, Sesvetski Kraljevac, Slavonski Brod.

OBEO Záhreb

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.