Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ako na chorvátsky trh?

Zahraničná osoba môže sama alebo s tuzemskou osobou založiť: verejnú obchodnú spoločnosť, komanditnú spoločnosť, akciovú spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, tiché spoločenstvo. Tiež môže získať podiely a akcie v založených obchodných spoločnostiach. Všetky obchodné spoločnosti sú právnické osoby a sú zapísané v obchodnom registri.

Minimálny základný kapitál pri založení akciovej spoločnosti v chorvátskej mene zodpovedajúci sume 30 000 DEM. Najnižšia hodnota akcií v HRK zodpovedá hodnote 10 DEM. Spoločnosť môže založiť aj jedna fyzická alebo právnická osoba. Minimálny základný kapitál, nevyhnutný na založenie spoločnosti s ručením obmedzeným, zodpovedá v chorvátskej mene hodnote 5000 DEM. Základný vklad nemôže byť v chorvátskej mene nižší, ako je hodnota 200 DEM. Pri zápise spoločnosti do obchodného registra je potrebné uhradiť sumu zodpovedajúcu hodnote 2500 DEM. Spoločnosť môže založiť jedna alebo viac osôb. Zahraničná fyzická osoba môže v Chorvátsku pôsobiť ako živnostník, ak má pracovné povolenie. Na tento účel musí získať živnostenský list a musí byť zapísaný do živnostenského registra. Domácej a zahraničnej fyzickej a právnickej osobe môže byť udelená koncesia, ktorou sa získa právo ekonomického využívania prírodného bohatstva a iných statkov. Koncesie môžu byť udelené najviac na 99 rokov.

Zákon o obchodných spoločnostiach (NN č. 11/1993) stanovuje na území Chorvátska činnosť zahraničnej obchodnej spoločnosti, ktorá má sídlo mimo Chorvátska. Zahraničná obchodná spoločnosť i obchodník jednotlivec majú rovnaké práva pri obchodovaní na území Chorvátska ako domáce osoby. Jedinou podmienkou je založenie pobočky (filiálky). Transfer zisku do zahraničia sa uskutočňuje voľne v súlade s platnou legislatívou. V podniku, v ktorom zisk vzniká v devízach na základe vývozu tovaru a služieb, sa transfer zisku uskutoční na vrub vlastného devízového účtu. Zahraničný investor môže mať zisk, ktorý dosiahol v chorvátskej mene, na svojom valutovom účte v určenej banke. Tento zisk, okrem prevodu do zahraničia, môže využiť aj na platenie v Chorvátsku, ako aj na úverovanie tuzemských osôb v súlade so zákonom.

Zahraničná osoba, ktorá vykonáva činnosť v Chorvátsku, môže byť s podmienkou vzájomnosti bez osobitných obmedzení a povolení nositeľom vlastníckeho práva k nehnuteľnosti tak isto ako občan Chorvátska. Nehnuteľnosti môže získať aj nákupom, ako aj právnou cestou alebo výstavbou objektu na pozemku, ku ktorému má vlastnícke právo. Ak zahraničná osoba založí v Chorvátsku obchodnú spoločnosť, posudzuje sa ako domáca právnická osoba, ktorá môže vlastniť nehnuteľnosť. Nie je rozhodujúce, či ju využíva na výkon činnosti alebo na iný účel.

OBEO Záhreb

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.