Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Domáci nemajú miesta

Kuriozitou tohto leta na chorvátskom pobreží je, že kým počet zahraničných turistov na chorvátskom pobreží narastá, domáci čoraz častejšie trávia dovolenku v zahraničí. A to z prozaického dôvodu - v chorvátskych hoteloch už nie je pre nich miesta, respektíve zvyšné miesta hotelieri nechávajú pre zahraničných hostí, z ktorých ubytovania sa podľa nových predpisov od tejto sezóny nemusí odvádzať DPH. Preto sa odhaduje, že minimálne 10- až 20-tisíc chorvátskych občanov, aj napriek pôvodnému plánu stráviť dovolenku vo svojej krajine, bude nakoniec nútených odcestovať k moru niekam do zahraničia. Podľa riaditeľa cestovnej kancelárie Kompas Ivana Puškara sa v týchto dňoch nadmieru dobre predáva Španielsko, Grécko, Tunisko či Turecko. „Najväčší záujem je o grécke ostrovy Krétu a Rodos, ako aj španielsku Palmu de Mallorku,“ tvrdí I. Puškar.

Niekedy je dôvodom zmeny pôvodných plánov aj cena. V tomto smere sa napríklad čoraz zaujímavejšia javí susedná Čierna Hora, kde sú ceny asi o 30 percent nižšie ako v Chorvátsku. Znalci pomerov však upozorňujú, že sa - až na niekoľko výnimiek - v Čiernej Hore zároveň stretnú i s nižšou celkovou úrovňou služieb. Zaujímavý je aj spôsob, akým Chorváti odchádzajú na dovolenku do susednej krajiny. Keďže domáce cestovné kancelárie pre vojnovú minulosť stále nemajú túto destináciu v ponuke, záujemcovia sa obracajú na cestovné kancelárie v Srbskej republike v Bosne. Už vlani tak cez bosnianskosrbské kancelárie strávilo dovolenku 3700 občanov Chorvátska a očakáva sa, že ich počet sa v tomto roku aspoň zdvojnásobí.

(TASR/by)

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.