Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Podnikateľská legislatíva

Zakladanie a rušenie firiem v Taliansku rieši Občiansky zákonník (Codice Civile). Existujú firmy individuálne a kolektívne. Individuálna je určitý druh živnosti, kde stačí zapísanie sa do registra, ktorý zo zákona vedie Obchodná, priemyselná, poľnohospodárska a remeselnícka komora (CCIAA). Za svoju činnosť zodpovedá takýto podnikateľ celým svojím majetkom. Kolektívna forma znamená založenie spoločnosti osôb alebo kapitálovej spoločnosti. Spoločnosti osôb sú tri: jednoduchá spoločnosť (S.s.), spoločnosť na meno kolektívne (S.n.c.) a jednoduchá komanditná spoločnosť (S.a.s.). Tieto spoločnosti nie sú právnickými osobami a zodpovedajú za svoju činnosť neobmedzene osobným majetkom. Kapitálová spoločnosť môže byť buď: akciová spoločnosť (S.p.A.) s minimálnym kapitálom 200 mil. ITL, spoločnosť s ručením obmedzeným (S.r.l.) s minimálnym vkladom 20 mil. ITL a komanditná akciová spoločnosť (S.a.p.a.). Spoločníci zodpovedajú za činnosť firmy len do výšky svojho vkladu. Všetky spoločnosti musia byť zapísané v registri vedenom v obchodnej komore. Okrem toho existujú tzv. mutualistické spoločnosti, teda neziskové, a to sú družstvá spotrebné, poľnohospodárske, stavebné a úverové.

Zahraničné investície

Talianska vládna politika je v otázke zahraničných investícií otvorená. Vo väčšine prípadov sa zahraniční investori nestretávajú so závažnými prekážkami pri investovaní v krajine, i keď často narážajú na byrokratické ťažkosti a požiadavky. Stopercentná kontrola spoločnosti zahraničným kapitálom je v Taliansku povolená. Niektoré reštrikcie existujú. Antitrustový zákon z roku 1990 dáva vláde právo revidovať fúzie a nákupy akcií prekračujúcich hodnotu 30 mil. USD pri priamom nákupe a 300 mil. USD prevedených v rámci fúzujúcich subjektov. Vláda má právo zablokovať fúzie so zahraničnými spoločnosťami z dôvodu „výsostného záujmu národného hospodárstva“ alebo v prípade, že v krajine investora sú uplatňované diskriminačné opatrenia voči talianskym firmám. Existuje niekoľko priemyselných sektorov (domáca letecká doprava, letecký priemysel, železnice a produkcia tabakových výrobkov), ktoré sú buď prísne regulované, alebo priamo uzavreté zahraničným investorom. Ďalšie reštrikcie môžu byť uplatňované už len v rámci pracovných povolení pre cudzincov. Štátna podpora zahraničným investíciám, napr. daňových zvýhodnení, je smerovaná nie na podporu určitých prioritných odvetví, ale predovšetkým na podporu rozvoja ekonomicky zaostalých regiónov. Vo väčšine prípadov ide o oblasti talianskeho juhu, a to formou daňových prázdnin a úľav, založením garančného fondu.

(OBEO Rím)

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.