Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Objavte Poľsko a jeho kultúru

Poľsko - to nie je len hudba Frederika Chopina, Sienkiewiczove romány či objavy Kopernika. Poľsko láka turistov predovšetkým krásou svojej krajiny, brezovými hájmi, nedobytnými hradmi a zámkami, nádhernými jazerami, atmosférou svojich miest, ale aj príjemnými ľuďmi, kultúrou a tradičnou kuchyňou.

Ako magnet priťahuje turistov kráľovské mesto Krakov a v ňom sídlo poľských kráľov Wawel. Krakov si udržiava štatút kultúrnej metropoly Poľska, pričom úspešne konkuruje hlavnému mestu - Varšave. Tá bola počas 2. svetovej vojny zničená, no mesto doslova vstalo z popola a dnes si tu môžete pozrieť mnohé historicky významné stavby, chrámy a domy, ale najkrajšou časťou je predsa len staré mesto so stredovekou štruktúrou ulíc a nezameniteľným hlavným námestím - rínkom. Tu pulzuje život mesta, ktorého atmosféru dotvárajú pouliční muzikanti, maliari a herci, množstvo príjemných krčmičiek a reštaurácií, ktoré vás zlákajú vôňou tradičných jedál, ale aj osobitým štýlom prostredia, v ktorom sa ponúkajú.

Po Krakove a Varšave je určite najpríťažlivejším mestom Gdansk, nazývaný tiež rodiskom jantáru. Tu už cítite blízkosť mora, vdychujete jeho slanú vôňu, počúvate škrekot kormoránov a vychutnávate biele piesočnaté pláže Baltického mora... A keď sa už nabažíte Gdanska a jeho architektúry holandského štýlu, stojí zato obzrieť si neďaleké križiacke zámky, napríklad ten najväčší v Malborku, alebo Mazurské jazerá...

Poľsko má však nielen more, ale i hory. K poľským turistickým hitom patria národné parky - najmä ten na poľskej strane Tatier. Posledným pralesným komplexom v Európe je zasa Bieloviežský prales s unikátnym stádom zubrov.

Ak sme vás nalákali stráviť tohtoročnú dovolenku v tejto nádhernej krajine, žiadny problém! Lietadlo Poľskej leteckej spoločnosti LOT odlieta z Bratislavy do Varšavy päťkrát do týždňa!

Zoznam fotografií:

1. Krakov (POT/210x297 - PICTU-29)

2. Varšava (LOT/UNESCO - Warszawa)

3. Gdansk (LOT/UNESCO - Gdansk)

4. Križiacky zámok v Malborku (LOT/UNESCO - Malbork)

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.