Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001

Objavte Poľsko a jeho kultúru

Poľsko - to nie je len hudba Frederika Chopina, Sienkiewiczove romány či objavy Kopernika. Poľsko láka turistov predovšetkým krásou svojej krajiny, brezovými hájmi, nedobytnými hradmi a zámkami, nádhernými jazerami, atmosférou svojich miest, ale aj príjemnými ľuďmi, kultúrou a tradičnou kuchyňou.

Ako magnet priťahuje turistov kráľovské mesto Krakov a v ňom sídlo poľských kráľov Wawel. Krakov si udržiava štatút kultúrnej metropoly Poľska, pričom úspešne konkuruje hlavnému mestu - Varšave. Tá bola počas 2. svetovej vojny zničená, no mesto doslova vstalo z popola a dnes si tu môžete pozrieť mnohé historicky významné stavby, chrámy a domy, ale najkrajšou časťou je predsa len staré mesto so stredovekou štruktúrou ulíc a nezameniteľným hlavným námestím - rínkom. Tu pulzuje život mesta, ktorého atmosféru dotvárajú pouliční muzikanti, maliari a herci, množstvo príjemných krčmičiek a reštaurácií, ktoré vás zlákajú vôňou tradičných jedál, ale aj osobitým štýlom prostredia, v ktorom sa ponúkajú.

Po Krakove a Varšave je určite najpríťažlivejším mestom Gdansk, nazývaný tiež rodiskom jantáru. Tu už cítite blízkosť mora, vdychujete jeho slanú vôňu, počúvate škrekot kormoránov a vychutnávate biele piesočnaté pláže Baltického mora... A keď sa už nabažíte Gdanska a jeho architektúry holandského štýlu, stojí zato obzrieť si neďaleké križiacke zámky, napríklad ten najväčší v Malborku, alebo Mazurské jazerá...

Poľsko má však nielen more, ale i hory. K poľským turistickým hitom patria národné parky - najmä ten na poľskej strane Tatier. Posledným pralesným komplexom v Európe je zasa Bieloviežský prales s unikátnym stádom zubrov.

Ak sme vás nalákali stráviť tohtoročnú dovolenku v tejto nádhernej krajine, žiadny problém! Lietadlo Poľskej leteckej spoločnosti LOT odlieta z Bratislavy do Varšavy päťkrát do týždňa!

Zoznam fotografií:

1. Krakov (POT/210x297 - PICTU-29)

2. Varšava (LOT/UNESCO - Warszawa)

3. Gdansk (LOT/UNESCO - Gdansk)

4. Križiacky zámok v Malborku (LOT/UNESCO - Malbork)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.