Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rezervácia hrozbou pre „BB“

Z myšlienok Jána Bočkaya na zhromaždení delegátov SOPK

Včera sa uskutočnilo stretnutie SOPK s predstaviteľmi SR. Zástupca členov z Banskobystrického kraja Ján Bočkay tlmočil na ňom ich a, samozrejme, svoje názory na hospodársku pozíciu regiónu dnes a po vytvorení 12 VÚC. - Banskobystrický región patrí medzi tie regióny, kde nezamestnanosť dlhodobo prekračuje celoštátny priemer, kde nie je záujem domácich a zahraničných investorov taký, ako je to v ekonomicky silných regiónoch Slovenska s vybudovanou technickou infraštruktúrou. Migráciou mladých vzdelaných ľudí za prácou do silných regiónov alebo odchodom za prácou či na štúdiá do zahraničia, dochádza k znižovaniu úrovne kvalifikovanej disponibilnej pracovnej sily, a tým k prehlbovaniu disproporcií medzi regiónmi. Banskobystrický región sa vyznačuje v rámci Slovenska jedným z najnižších prílevov priamych zahraničných investícií do priemyslu. Aj keď koncom minulého roka došlo k prílevu priamych zahraničných investícií na Slovensko, v ich územnom smerovaní nedošlo k priestorovým zmenám v prospech regiónov. Práve naopak, podiel bratislavského regiónu sa zvýšil asi o 10 % na úkor ostatných krajov. Do banskobystrického regiónu tak prišlo len 0,7 priamych zahraničných investícií, čo však nemôžeme pokladať za nárast, pretože v roku 1999 prišlo k úbytku o 2,9 %, teda je to ešte o 2,2 % menej ako v roku 1999. Je to nesporný dôkaz, že zahraniční investori nevstupujú do dopravne ťažko prístupných regiónov.

Predstavenstvo banskobystrickej regionálnej SOPK dlhodobo konštatuje, že jedným z najzávažnejších problémov, ktoré si vyžadujú neodkladné riešenie, je nevyhovujúce dopravné spojenie kraja s hlavným mestom SR. Cestný úsek medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom sa stáva nepriepustným a životu nebezpečným. Ani snahy ďalších regionálnych inštitúcií sa nestretli v centrálnych orgánoch s pochopením a nový projekt výstavby diaľnic a rýchlostných ciest, schválený vládou SR vo februári 2001, predstavuje ďalší úpadok celého Banskobystrického kraja. Firmy pôsobiace na tomto území s vysokou nezamestnanosťou nemôžu zabezpečiť svoj ekonomický rozvoj bez podpornej regionálnej politiky zo strany štátu. Tieto požiadavky boli tlmočené aj na výjazdovom zasadnutí vlády v polovici minulého roka. Preto žiadame, aby vláda prehodnotila svoje rozhodnutie a zaradila vybudovanie štvorprúdovej rýchlostnej komunikácie medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom do svojich priorít.

Ďalej vzhľadom na predkladané riešenie 12 vyšších územných celkov, banskobystrický región, teda jeho územie sa stáva akousi ohraničenou rezerváciou, ktorá nemá hranice so žiadnym územím iného štátu, čo v budúcnosti môže veľmi citeľne zasiahnuť do rozvoja tohto regiónu, pretože vo väčšine fondov EÚ sa presadzuje princíp cezhraničnej spolupráce. Podnikatelia tohto regiónu sa pýtajú, čím si zaslúžili tieto bezohľadné postoje voči regiónu, v ktorom podnikajú.-

(do)

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.