Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Politika zárobkov

Zbrojársky kontrakt desaťročia

Po Clintonovom osemročnom strategickom partnerstve s Čínou sa vzťahy medzi Taiwanom a USA vracajú do reálneho sveta, uviedol včera britský denník Daily Telegraph. Najviac sa o to v stredu pričinil prezident USA George W. Bush svojím vyhlásením, že „USA budú brániť Taiwan pred čínskym útokom, nech si to vyžiada čokoľvek vrátane vojenskej sily“. Bushovo vyhlásenie prišlo len deň po tom, čo jeho administratíva v utorok oficiálne schválila predaj štyroch torpédoborcov triedy Kidd, osem ponoriek na naftový pohon a desiatky protiponorkových lietadiel P-3 Orion Taiwanu, plus ďalšiu výzbroj. Tým sa Bush odklonil od doterajšieho amerického postoja v tejto otázke. Ako včera dodala Bushova poradkyňa pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová, „USA berú svoj záväzok voči Taiwanu v rámci zákona o taiwanských vzťahoch vážne a rozhodne“. Nič na tom nemení ani fakt, že už o niekoľko hodín šéf Bieleho domu uviedol, že na americkom stanovisku v otázke Taiwanu sa vlastne nič nezmenilo, lebo Čína, ktorá Taiwan považuje za svoju odpadlícku provinciu a intenzívne sa snaží o jej pripojenie, si myslí niečo iné.

„Washington sa posunul ďalej na nebezpečnej ceste,“ uviedla včera v Pekingu hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čang Čchi-jüe v súvislosti s výrokmi Georgea W. Busha o obrane ostrovnej krajiny. „Taiwan je súčasťou Číny a nie je protektorátom žiadnej cudzej krajiny,“ tlmočila stanovisko Pekingu, podľa ktorého Bushove výroky narúšajú suverenitu Číny, ohrozujú mier a stabilitu v Taiwanskej úžine a poškodzujú čínsko-americké vzťahy. Tie sú naštrbené aj vďaka čerstvej afére s americkým špionážnym lietadlom. Peking však nie je bez viny, keďže modernizácia čínskych ozbrojených síl odštartovala v celej Ázii preteky v zbrojení a tak Taiwan ako aj USA už viackrát kritizovali dodávky ruských zbraní pre Čínu.

USA sa však riadia vlastnými záujmami a vlastnou legislatívou. A tá im vďaka zákonu o taiwanských vzťahoch z roku 1979 dovoľuje poskytovať dostatočné množstvo zbraní na zaistenie bezpečnosti nekomunistického ostrova. Ako je však známe, v politike ide predovšetkým o peniaze, aj politika veľmocí je iba politikou zárobkov a výnimkou nebude ani táto záležitosť. Stačí si porovnať obchodnú bilanciu Spojených štátov s Čínou a Taiwanom z posledných rokov. Čína s jej obrovským trhom je pre USA dôležitým a nevyhnutným obchodným partnerom, štatistiky však ukazujú, že menší, ale priemyselne rozvinutejší a kapitálovo silný Taiwan je z obchodného hľadiska zaujímavejší partner. S oboma krajinami majú USA pasívne saldo, za posledných desať rokov (od roku 1991 až dodnes) však americké exporty boli vždy silnejšie na Taiwan ako do Číny a naopak, dovoz favorizoval častejšie Čínu. Dostupné štatistiky už neuvádzajú, koľko percent z amerických exportov na Taiwan predstavoval predaj zbraní. Stačí však spomneúť, že v roku 1998 Taiwan bol so sumou 6,3 miliardy USD druhým najväčším nákupcom zbraní na svete! Terajší americký balík zbraní pre Taiwan (vrátane ponoriek) je však najväčší za uplynulých desať rokov. Aj zárobky budú teda najväčšie.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.