Hospodársky denník
USD48,49 Sk
EUR43,44 Sk
CHF28,343 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  27.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Najdôležitejšie v daňovej sfére?

Šéfredaktor Hd P. Kasalovský oslovil s otázkou v titulku pred 44. zhromaždením Hospodárskeho klubu o prístupoch k daňovej reforme s ministerkou financií SR B. Schmögnerovou celý rad osobností hospodárstva. Dnes uverejňujeme názory prezidenta Nadácie Slovak Gold Jozefa Sitka.

Podľa mňa je v daňovej sfére najdôležitejšie, aby sa daňová sústava ako celok zosúladila, zjednodušila a sprehľadnila. Pre nadmerný rozsah protirečivých a nejednoznačných predpisov prevláda stav, že sa v daňovej sústave nevyznajú ani daňoví poradcovia a príslušní štátni úradníci. Najmä pre malé firmy musia neefektívne vynakladať značné financie za rady bez záruky, pretože dôležité je, ako každú spornú vec posúdi príslušný úradník. Zvyšovaniu zamestnanosti bránia neúnosné dane a povinné príspevky za každého pracovníka. Keby boli menšie, tak sa jednoduchým spôsobom zvýši zamestnanosť, znížia sa náklady štátu za nezamestnaných a tiež objem tzv. čiernej práce. Myslím si, že týmito opatreniami by štátna pokladnica nič nestratila, ale skôr získala. Tlaky najmä na výrobnú sféru prekročili únosnosť a keď sa nepodniknú v daňovej sfére razantné komplexné opatrenia, ktoré pomôžu domácej výrobe, veľa našich konkurencieschopných firiem zanikne. Preto by som odporúčal znížiť od budúceho roka aj daň z príjmu právnických osôb z 29 na 25 %. Nečakajme veľké zázraky len od zahraničných investorov, lebo sa môžeme, najmä v oblasti nezamestnanosti, dožiť veľkého sklamania.

Počasie

Dnes bude malá, na severe a východe miestami časom zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu a juhozápade väčšinou okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5 stupňov. Denná teplota 14 až 18, v nížinách okolo 20 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov. Denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam

polooblačno12

Atény

jasno23

Belehrad

jasno17

Berlín

dážď12

Bratislava

oblačno17

Brusel

dážď12

Budapešť

oblačno17

Bukurešť

oblačno20

Frankfurt

dážď12

Helsinki

dážď8

Istanbul

jasno23

Kodaň

dážď10

Lisabon

jasno15

Londýn

oblačno13

Madrid

jasno22

Miláno

zamračené18

Moskva

jasno22

Oslo

dážď10

Paríž

dážď15

Praha

zamračené14

Rím

zamračené20

Sofia

polooblačno17

Štokholm

zamračené14

Varšava

dážď12

Viedeň

oblačno17

Záhreb

polooblačno18

Ženeva

polooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.