Hospodársky denník
USD49,724 Sk
EUR43,61 Sk
CHF28,579 Sk
CZK1,264 Sk
  Utorok  3.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

SSE na prahu pripravovanej privatizácie

Stabilizácia spoločnosti si vyžaduje obmedziť investície

„V priebehu minulého roka sa nám podarilo dosiahnuť zvrat v hospodáre. . .

Kauza CDI

Včera sa v Bratislave stretli zástupcovia rakúskej spoločnosti CD International s právnym zástupcom Slovenských telekomunikácií. Dôvodom je fakt, že predstaviteľ CDI Gunter Schuster pred. . .

Pokladnica úspešná?

Aj to je vymožiteľnosť práva

Dosiahnuť efektívnejší systém vymáhania súdnych pohľadávok je cieľom Justičnej pokladnice. Svoju činnosť začala od 1. apríla na základe zákona o s. . .

Spaľovňa dá teplo, ale i elektrinu

Sľubujú „posledné" výrazné zvýšenie poplatkov za odvoz

„Krajiny, ktoré sa chcú stať členmi EÚ, musia podľa platných smerníc znížiť do roku 2006 množstvo surového. . .

Lekári sa teda platov nedočkali

Sľubované, ale ešte dnes upierané zvýšenie platov

Základný plat lekára s 21-ročnou praxou je u nás 15 400 Sk brutto, odborník v rezorte medicíny po 32 rokoch pra. . .

Po vode, súši ale i vzduchom

Cestovný ruch je spojený s dopravou

Človek sa prepravuje za poznaním, za oddychom a dovolenkou, za služobnými cieľmi. Rozvoj dopravy teda v mnohom stimuluje alebo obm. . .

Príjmy prevažujú

K poslednému marcovému dňu sa skončilo hospodárenie štátneho rozpočtu ČR prebytkom 2,4 mld. Kč, čo je o 0,9 mld. Kč menej než na konci februára. V rovnakom období minulého roka pred. . .

Nad očakávania

Aktivita v spracovateľskom priemysle USA zaznamenala v marci nečakané oživenie. Jej akcelerácia zosobnená v raste indexu Národného združenia nákupných manažérov (NAPM) na 43,1 bodu z . . .

Zhoršenie nálad

Kvartálna správa Bank of Japan Tankan poukázala na výrazné zhoršenie hospodárskej klímy v krajine. Index konjunkturálnych očakávaní veľkých priemyselných podnikov po prvý raz za posl. . .

Pokles bodov

Index nákupných manažérov v eurozóne pokračoval v marci v miernom oslabení, ktoré ho sprevádza od začiatku tohto roka. V treťom mesiaci zaznamenal pokles o 1,1 bodu na 51,2 bodu a dos. . .

Mŕtvy IPO trh

Objem verejne upísaných akcií (IPO) v prvom štvrťroku dosiahol vo Veľkej Británii najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov. Na londýnskej akciovej burze sa zaregistrovali len dve spol. . .

Nič nové pod slnkom

Opäť daňové a colné nedoplatky

O 11 miliárd Sk vzrástla za vlaňajší rok výška daňových a colných nedoplatkov a ich celkový objem dosiahol 67,5 miliardy Sk. Vzhľadom na skut. . .

Aj veda v transformácii

Výsledky výskumu, ich aplikácia

Základný výskum v SAV je v súčasnosti excelentný, reprezentuje Slovensko v Európe aj vo svete, povedal predseda SAV Štefan Luby. Sv. . .

Ďalšie volanie učiteľov

Odbory v školstve žiadajú miliardu

Začatie celoslovenského štrajku učiteľov základných, stredných a vysokých škôl vyhlásila Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva. . .

Privatizácia SPP

Porada ekonomických ministrov včera po prerokovaní základného privatizačného projektu Slovenského plynárenského priemyslu odporučila vláde schváliť návrh na rozhodnutie o jeho . . .

Deväť období

Slovensko žiada deväť prechodných období v kapitole životné prostredie, ktorú otvorili v Bruseli v minulých dňoch. Ide o smernice týkajúce sa oblasti vôd, kde žiadame štyri precho. . .

Tekutý hliník

Tovar za skoro 17,5 miliardy Sk plánuje vyrobiť v roku 2001 skupina spoločností Závodu SNP v Žiari nad Hronom, ktorá si práve tento rok pripomína polstoročnicu vzniku hlinikárne. Ho. . .

Využíva zinok

Spoločnosť Boots Healtcare obohatila trh o prípravok Zinc Defence, ktorý pomáha aktívne predchádzať chrípke a prechladnutiu. Odborníci deklarujú predovšetkým účinnosť zinku, ktorý. . .

Spoľahlivé EMO

Po prvom roku komerčnej prevádzky pracovníci Atómových elektrární Mochovce v sobotu pre plánovanú generálnu opravu odstavili druhý blok elektrárne. Blok dosiahol vynikajúce výsled. . .

Oslavy v SES

Okrúhle 50. výročie spustenia výroby si včera pripomenuli zamestnanci akciovej spoločnosti Slovenské energetické strojárne v Tlmačoch. Výroba vo vtedajšej Levickej kotlárni sa zača. . .

Strany a hnutia

SDĽ - Expert SDĽ na reformu verejnej správy V. Faič nevylučuje predloženie pozmeňujúceho návrhu k vládou schválenému zákonu o vyšších územných celkoch. Napriek tomu, že vláda v ne. . .

Verejný prísľub

Stopercentným vlastníkom Cementárne Turňa, a. s., sa dnes po zrealizovaní priameho prevodu 31 077 akcií po predchádzajúcom vypísaní verejného prísľubu na Burze cenných papierov v . . .

Elektronický podpis

Legislatívna rada vlády dnes prerokuje návrh zákona o elektronickom podpise, ktorý zrovnoprávňuje tlačové a elektronické dokumenty a je nevyhnutný pre elektronický obchod. Po p. . .

Slovnaft zvyšuje

Spoločnosť Slovnaft s platnosťou od utorka 3. apríla zvyšuje ceny benzínu vo vlastnej sieti čerpacích staníc o 90 halierov až jednu korunu na liter. Cena motorovej nafty vzrastie. . .

Klesá spotreba elektriny

Slovenské domácnosti si dobre pritiahli opasok

Priemerná slovenská domácnosť v minulom roku spotrebovala 2681 kWh elektrickej energie, čo bol oproti hodnote z roku 1999 . . .

Hlavne o vedomí a svedomí, o konkurencieschopnosti

Počas brainstormingu v Hospodárskom klube dostala vláda viacero úprimne mienených pochvál od podnikateľskej komunity. Podnikatelia priznali vláde. . .

Komín sa nezaujíma o palivo

Keď budúcnosť nemá vplyv na zákazníka

Rakúsky koncern Schiedel GMBH dosiahol počas svojho pôsobenia na Slovensku od roku 1993 už 40-percentný podiel na trhu komínový. . .

Skôr úradnícka pozícia

Komentuje Vladimír Turanský

Na Slovensku sa už začína aj s rýchlou diagnostikou hovädzieho dobytka. Cieľom je vyhodnotiť týždenne až šesťdesiat vzoriek. Nemenej dôležito. . .

Ciroková metla sa vracia

Prvoradá je kvalita, tá je vizitkou výrobcu

Klasická ciroková metla „podopierajúca“ múry domov na dedinách, ktorá nechýba dnes ani vo dvoroch chalupárov, patrí neodm. . .

Jarná pomoc značky Škoda

Od pondelka do soboty prvého aprílového týždňa všetkých 80 autorizovaných servisov Škoda poskytne odborné poradenstvo a bezplatnú kontrolu áut značky Škoda na začiatku jar. . .

Od poistenia po investovanie, ale i úvery a sporenia

Vedieť narábať s peniazmi, aj keď ich je menej

Expo-Educ, ako jedna zo spoločností Domu techniky ZSVTS Košice, sa venuje predovšetkým výsta. . .

Chýbame v konfrontácii

Kto chce do sveta, musí dať o sebe vedieť

Exponáty stavebných strojov a zariadení, ako aj strojov na spracovanie stavebných hmôt zo všetkých kontinentov našli svoj dočasný. . .

Horčica i sirupy

Súčasťou výrobného programu St. Nicolaus sú liehoviny, nealkoholické nápoje, 8-percentný ocot, pričom s týmto produktom patrí u nás medzi najväčších výrobcov. Ďalej sú to konzumn. . .

Kto stavia diaľnice lacnejšie?

Prídeme, ale musíte mať vybudované cesty

Obchod, podnikanie a rozkvet území už v dávnoveku prekvital najmä v blízkosti dopravných ciest. Nie je to inak ani v tom. . .

Ako ďalej? Financovať treba aktivitu a motiváciu

Dnes publikujeme záverečné diskusné vystúpenia prvého bloku brainstormingu Hospodárskeho klubu na tému našich integračných snáh a v tejto súvislost. . .

Lacné nemusí byť vyhovujúce

Chcete ušetriť pri stavbe domov, budov alebo pri ich rekonštrukciách? Je to možné, ale v konečnom dôsledku pri užívaní týchto objektov pri dnešnej stále sa zvyšujúcej ú. . .

Knižné ilustrácie

Ikaros a Daidalos v Atlantíde, Ráno Alfreda Kubina, Spoveď herečky, Labyrint sveta a raj srdca, Koleso šťastia, Radosť Antona Stonáčka, Pokušenie Carola Linné, Múdrosť, Veselý ko. . .

Politik, hudobník, moderátor

Michal Prokop (54) je zakladateľom českej skupiny Framus Five, okúsil slasti i strasti v „úlohe“ politika (podpredseda ODA), bol úradníkom, námestníkom ministra kult. . .

Záhad okolo kondenzátu je ešte stále priveľa

Z hodín fyziky si pamätáme, že existujú tri základné stavy hmoty: pevný, kvapalný a plynný. K nim sa v priebehu času pridal štvrtý stav, a síce pl. . .

Projekt Twins

Sú ním dve pôvodné tanečné inscenácie Hra s časom a Tak dávno som ti nenapísala v podaní banskobystrického Štúdia tanca. Majú originálnu hudbu komponovanú výlučne pre tento proj. . .

Maslo indikátorom?

Keď profesor Kevin Jones potrebuje materiál pre svoje laboratórium, ide najprv do najbližšieho supermarketu, presnejšie do potravín k regálom s mliekarenskými výrobkami. J. . .

Monochrómia ako princíp

Už od čias antiky sa maliari pokúšali zredukovať a koncentrovať skutočnosť na dvojrozmerné plátno. Často na to využívali možnosti monochrómie (jednofarebnosti). Pritom sa . . .

drobničky

l Jeden z najznámejších a najuznávanejších kanadských džezmanov, flautista a saxofonista Moe Koffman zomrel 28. marca vo veku 72 rokov v Toronte. Jeho najznámejším opusom bola nahrávka . . .

InZine štartuje súťaž

InZine (www.inzine.sk) je pre mnohých čitateľov dobre známym a vyhľadávaným miestom na internete. Hlavnou črtou inZine je príjemný a kultivovaný text umocnený všetkými výhod. . .

Riziká klonovania

Vedci nachádzajú čoraz viac dôkazov, že vyklonovať zdravé zviera je veľmi ťažké a malo by to odradiť každého, kto pomýšľa na klonovanie ľudí. Ako príklad uviedli pokus s klonova. . .

Pripoistenie a problémy živnostníka

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Ukončovanie prác s uzatvorením minuloročného zdaňovaci. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Richard

v stredu Izidor

V Českej republike

dnes Richard

v stredu Ivana. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 1. 4. 2001: Bratislava 100,92, . . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 LUK - literatúra, umenie, kritika. Pásmo o tvorbe J. D. Salingera

9.30 Profil súboru Prvosienka

9.50 Literárna aktualita

1. . .

Utorok 3. apríla

GLOBAL

*17.00*Bulvár Pacific Drive. Austrálsky seriál

*17.55*Lokálne vysielanie

*19.00*História jednej lásky. Brazílska . . .

Twist - utorok

 6:00  Twist s Andym Krausom

 6:30  Prehľad tlače

 7:00  Žurnál Rádia Twist s Janou Zvalovou

 7:15  Šport

 7:33  Trendy v ekonomike

 9:30  Čierna skrinka

10:00  T. . .

. . .

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Ráno ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 16 až 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov. Slabý južný vietor.V stredu bude polooblačno, na severe časom až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najnižšia nočná teplota 6 až 2 stupne. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu okolo 20 stupňov. Vo štvrtok prevažne oblačno a početné prehánky, ojedinele aj búrky. Najnižšia nočná teplota 7 až 3 stupne. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu stredného a východného Slovenska okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.25 a zapadne o 19.25 hod.

Amsterdamoblačno13
Atényoblačno16
Belehradpolooblačno19
Berlínprehánky15
Bratislavapolooblačno19
Bruseloblačno13
Budapešťpolooblačno19
Bukurešťpolooblačno12
Frankfurtdážď16
Helsinkidážď5
Istanbulpolooblačno13
Kodaňdážď11
Lisabonoblačno19
Londýnoblačno15
Madridpolooblačno18
Milánopolooblačno21
Moskvapolooblačno11
Oslodážď6
Parížoblačno16
Prahaprehánky16
Rímpolooblačno21
Sofiapolooblačno10
Štokholmdážď11
Varšavapolooblačno16
Viedeňpolooblačno19
Záhrebpolooblačno20
Ženevaoblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.