Hospodársky denník
USD49,724 Sk
EUR43,61 Sk
CHF28,579 Sk
CZK1,264 Sk
  Utorok  3.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Riziká klonovania

Vedci nachádzajú čoraz viac dôkazov, že vyklonovať zdravé zviera je veľmi ťažké a malo by to odradiť každého, kto pomýšľa na klonovanie ľudí. Ako príklad uviedli pokus s klonovanými myšami. Klony sa zdanlivo vyvíjali normálne až do veku, ktorý by zodpovedal ľudskej tridsiatke. Vtedy prudko stučneli, niektoré boli zrazu doslova obézne.

„Klonované embryá mávajú vážne vývinové a genetické problémy,“ varoval Dr. Ryuzo Yanagimachi, ktorému sa v roku 1998 ako prvému podarilo vyklonovať myši a na Havajskej univerzite študoval dôsledky týchto pokusov. Yanagimachi povedal, že tento náhly rast sa u myší objavuje aj napriek rovnakým dávkam potravy, ako dostávajú ich identickí nevyklonovaní súrodenci.

Genetické a vývinové chyby zapríčinené klonovaním navyše väčšinu zvierat zabijú ešte pred narodením. Klonované zvieratá mávajú najčastejšie také vážne problémy, ako oneskorený vývin, srdcové chyby, nefunkčný imunitný systém.

Experti na klonovanie a vývinoví biológovia sa zhodli v názore, že genetické chyby sa objavujú úplne nevypočítateľne a môžu spôsobiť vážne nepredvídateľné problémy kedykoľvek počas života. Vedcom sa doteraz z cicavcov podarilo vyklonovať napríklad ovce, myši, kravy a prasce.

Dvaja gynekológovia a pôrodníci - Dr. Panayiotis Zavos z Andrologického inštitútu v Lexingtone v štáte Kentucky a Dr. Severino Antinori z Ríma - nedávno oznámili, že chcú vyklonovať človeka.

Vedci však pri pokusoch zistili, že štatisticky sú úspešné len tri percentá experimentov s klonovaním, a preto varujú, že to môže viesť k životu nebezpečným genetickým anomáliám, a tie môžu byť skryté.

„Bolo by to morálne neobhájiteľné,“ vyhlásila Dr. Brigid Hoganová, profesorka celulárnej biológie v Medicínskom centre Vanderbiltovej univerzity v Nashville.

Dr. Rudolph Jeanisch, profesor biológie z Whiteheadovho inštitútu pri Massachusettskom inštitúte technológií, označil klonovanie ľudí za „nezodpovedné“ a pýta sa: „Čo budeme robiť s ľuďmi, ktorí sa narodia s polovicou pečene alebo s nefunkčným imunitným systémom?“

(dan)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Ráno ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 16 až 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov. Slabý južný vietor.V stredu bude polooblačno, na severe časom až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najnižšia nočná teplota 6 až 2 stupne. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu okolo 20 stupňov. Vo štvrtok prevažne oblačno a početné prehánky, ojedinele aj búrky. Najnižšia nočná teplota 7 až 3 stupne. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu stredného a východného Slovenska okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.25 a zapadne o 19.25 hod.

Amsterdamoblačno13
Atényoblačno16
Belehradpolooblačno19
Berlínprehánky15
Bratislavapolooblačno19
Bruseloblačno13
Budapešťpolooblačno19
Bukurešťpolooblačno12
Frankfurtdážď16
Helsinkidážď5
Istanbulpolooblačno13
Kodaňdážď11
Lisabonoblačno19
Londýnoblačno15
Madridpolooblačno18
Milánopolooblačno21
Moskvapolooblačno11
Oslodážď6
Parížoblačno16
Prahaprehánky16
Rímpolooblačno21
Sofiapolooblačno10
Štokholmdážď11
Varšavapolooblačno16
Viedeňpolooblačno19
Záhrebpolooblačno20
Ženevaoblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.