Hospodársky denník
USD49,724 Sk
EUR43,61 Sk
CHF28,579 Sk
CZK1,264 Sk
  Utorok  3.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Železiarne Podbrezová, akciová spoločnosť

Predstavujeme vám Železiarne Podbrezová, akciovú spoločnosť, ktorá si v roku 2000 pripomína 160. výročie svojho založenia.

Spracovanie železných rúd i rúd farebných kovov (zlata, striebra, medi) má v regióne horného toku rieky Hron dlhodobú tradíciu, ktorá začína v 16. storočí. Vznik Železiarní Podbrezová v roku 1840 nadväzuje na túto tradíciu. Železiarne začali vyrábať koľajnice potrebné na budovanie železníc vo vtedajšej Rakúskej monarchii.

Postupom času dochádzalo k zmenám výrobného programu a železiarne sa špecializovali na výrobu oceľových rúr. Už v roku 1883 bola uvedená do prevádzky rúrovňa na výrobu tupo zvarovaných rúr.

V roku 1968 začala zásadná modernizácia spoločnosti. Postupne boli uvedené do prevádzky nová valcovňa rúr za tepla a dve ťahárne presných rúr za studena a podbrezovské železiarne sa stali najväčším výrobcom presných ťahaných rúr v strednej Európe. Ďalej bola vybudovaná nová oceliareň spolu so zariadením na plynulé odlievanie ocele, vďaka čomu sú dnes železiarne modernou minihutou s uzavretým cyklom spracovania ocele. Do súčasného výrobného sortimentu Železiarní Podbrezová, a. s., patria presné oceľové bezšvíkové rúry ťahané za studena, oceľové bezšvíkové rúry valcované za tepla, rúrové navarovacie oblúky a redukcie, zvárané rúry veľkých priemerov a rúrové polotovary, spracované podľa požiadaviek zákazníkov v automobilovom, energetickom a strojárskom priemysle.

Železiarne Podbrezová podstatnú časť svojej produkcie vyvážajú priamo alebo prostredníctvom svojich obchodných zastúpení do viac ako 30 štátov celého sveta.

Kvalite produkcie sa venuje mimoriadna pozornosť. Spoločnosť vlastní certifikát na systém riadenia kvality podľa ISO 9002 od spoločnosti SGS Yarsley ICS Ltd. a množstvo výrobkových certifikátov od renomovaných certifikačných spoločností. V roku 2000 získali podbrezovské železiarne certifikát výrobkov pre automobilový priemysel podľa noriem VDA 6.1 a QS 9000 a noriem EN ISO 14001 - Environmentálny management.

Ochrana životného prostredia patrí medzi strategické ciele vedenia spoločnosti. Medzi investičné akcie na zlepšenie kvality životného prostredia, vykonané v období posledných rokov patria: zariadenie na výrobu tepla a elektrickej energie, čistiareň odpadových vôd, prebudovanie skládky priemyselných odpadov a budovanie nových skládok, zodpovedajúcich environmentálnym požiadavkám a celý rad ďalších akcií na zlepšenie stavu životného prostredia.

Spoločnosť nemalou mierou vplýva tiež na spoločenský, kultúrny a športový život regiónu. Železiarne Podbrezová vytvárajú vhodné podmienky na využívanie voľného času. Zamestnanci spoločnosti a ich rodinní príslušníci využívajú služby telovýchovných zariadení, ako sú Dom športu, kolkáreň, telocvičňa Štiavnička, kúpalisko v Podbrezovej, lyžiarske vleky, zimný štadión a krytá plaváreň v Brezne. Organizované sú tiež detské tábory, rekondično-študijné pobyty, pre pracovníkov z rizikových pracovísk rekondično-ozdravné pobyty v kúpeľoch Rajecké Teplice a Piešťany a pre darcov krvi pobyty v horskom hoteli Stupka. Pre bývalých zamestnancov spoločnosti a jubilantov sú pravidelne organizované stretnutia.

V rámci akciovej spoločnosti ŽP Šport podporujú podbrezovské železiarne športové odvetvia ako futbal, kolky, tenis, cyklistika, balónové a závesné lietanie, lyžovanie, paragliding, stolný tenis, šach a ďalšie. Športovci, organizovaní v spomenutej spoločnosti, sa zúčastňujú vrcholových súťaží a podávajú skvelé výkony.

Železiarne Podbrezová, a. s., patria medzi popredné hutnícke firmy v Európe. Pozície na trhu výrobkov si udržujú vďaka ustavičnému investičnému rozvoju. Venujú sa však i iným dôležitým „investíciám“ v oblasti rozvoja zdravotníctva, vzdelávania, športu, regionálneho rozvoja.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Ráno ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 16 až 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov. Slabý južný vietor.V stredu bude polooblačno, na severe časom až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najnižšia nočná teplota 6 až 2 stupne. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu okolo 20 stupňov. Vo štvrtok prevažne oblačno a početné prehánky, ojedinele aj búrky. Najnižšia nočná teplota 7 až 3 stupne. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu stredného a východného Slovenska okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.25 a zapadne o 19.25 hod.

Amsterdamoblačno13
Atényoblačno16
Belehradpolooblačno19
Berlínprehánky15
Bratislavapolooblačno19
Bruseloblačno13
Budapešťpolooblačno19
Bukurešťpolooblačno12
Frankfurtdážď16
Helsinkidážď5
Istanbulpolooblačno13
Kodaňdážď11
Lisabonoblačno19
Londýnoblačno15
Madridpolooblačno18
Milánopolooblačno21
Moskvapolooblačno11
Oslodážď6
Parížoblačno16
Prahaprehánky16
Rímpolooblačno21
Sofiapolooblačno10
Štokholmdážď11
Varšavapolooblačno16
Viedeňpolooblačno19
Záhrebpolooblačno20
Ženevaoblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.