Hospodársky denník
USD49,724 Sk
EUR43,61 Sk
CHF28,579 Sk
CZK1,264 Sk
  Utorok  3.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Lekári sa teda platov nedočkali

Sľubované, ale ešte dnes upierané zvýšenie platov

Základný plat lekára s 21-ročnou praxou je u nás 15 400 Sk brutto, odborník v rezorte medicíny po 32 rokoch praxe, známy medzinárodnou spoluprácou a významnými výsledkami v tomto rezorte má 19 200 Sk brutto. Ešte vždy sme sa nenaučili oceniť vzdelanie, ba ani dodržať sľuby, hoci aj predvolebné. Najhoršie na tom všetkom je, že rezortný minister sa už ani nenamáha prezentovať sa nejakým perspektívnym riešením. Prečo aj, nepredstaviteľne náročné služby a nízke ohodnotenie sa ho už dávno netýka. Zvyčajne tesne pred voľbami si z takýchto postov začnú predchádzať voličov, dokonca aj postoje ulice sa na chvíľu stanú hlasmi vážených občanov, ktoré je treba rešpektovať. Vyzerá to však tak, že našich lekárov už prestalo baviť ekonomické i morálne nedocenenie, ale aj situácie, v ktorých si z nich robia - obrazne povedané - 1. apríl. Podľa posledných informácií sa lekári nechcú zmieriť s tým, že sľubovaného skutočne veľa nebýva. Ak totiž vláda tento týždeň nerozhodne pozitívne o zvýšení tarifných platov zdravotníckym pracovníkom, Lekárske odborové združenie (LOZ) bude žiadať, aby sa suma 3,4 mld. Sk použila na plošné zvýšenie platov bez odvodov a iných tarifných zložiek. Týmto krokom - podľa predsedu LOZ MUDr. Mariana Kollára - združenie upustí od jeho veľkorysej alternatívy použiť na zvýšenie platov 3,4 mld. Sk vrátane odvodov a mimotarifných zložiek. LOZ bude iniciovať prostredníctvom poslancov podanie na Ústavný súd SR, pričom bude vychádzať z článku 36 Ústavy SR, ktorý hovorí o ohodnocovaní pracovníkov za svoju prácu. Ak Ústavný súd rozhodne negatívne, LOZ sa podľa M. Kollára obráti na Európsky súd pre ľudské práva do Štrasburgu. Navyše pripravuje protest formou poskytovania zdravotnej starostlivosti len akútnym prípadom. Lekári z regiónov sú nespokojní s otáľaním vlády splniť uznesenie NR SR z 13. decembra 2000. Pripomeňme si, že v uznesení parlament žiada vládu použiť plánované finančné prostriedky pre zdravotníckych pracovníkov v sume 3,4 mld. Sk na plošné zvýšenie tarifných platov.

V súvislosti s rozličnými vyjadreniami rezortného ministra R. Kováča, zástupcovia tejto organizácie v nadväznosti na uznesenia NR SR citovali novinárom z listu Generálnej prokuratúry SR, na ktorú sa obrátili: „Predkladaná analýza o možnosti realizácie uznesenia NR SR je prejavom spochybňovania rozhodnutia NR SR o spôsobe použitia finančných prostriedkov určených a zákonom priznaných pre zdravotníckych pracovníkov. Podľa uznesenia NR SR z 13. decembra roku 2000 sa suma 3,4 mld. má použiť na plošné zvýšenie tarifných platov zdravotníckym pracovníkom. Označené rozhodnutie NR SR nemožno obísť alebo torpédovať riešením navrhovaným v troch alternatívach predkladaného materiálu. Nuž, po desaťročných skúsenostiach pri striedaní vládnucich garnitúr a inovácii predvolebných sľubov je aj priemerne inteligentnému človeku jasné, že v skutočnosti nikto z nich nemienil dať mladým ľuďom byty či dôchodcom najesť, alebo sa naozaj postarať o prijateľné podmienky, aby mladí, vzdelaní ľudia neopúšťali republiku, lebo sa v nej nemôžu uživiť. Postoj ministra zdravotníctva signalizuje, že lekári už stratili aj to, čo túto vládnucu garnitúru nič nestálo - ilúziu, že k žiadostiam sľubovanej priority zdravotníctva nie sú zodpovední a kompetentní hluchí.

Ľudmila Koníková

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Ráno ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 16 až 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov. Slabý južný vietor.V stredu bude polooblačno, na severe časom až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najnižšia nočná teplota 6 až 2 stupne. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu okolo 20 stupňov. Vo štvrtok prevažne oblačno a početné prehánky, ojedinele aj búrky. Najnižšia nočná teplota 7 až 3 stupne. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhu stredného a východného Slovenska okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.25 a zapadne o 19.25 hod.

Amsterdamoblačno13
Atényoblačno16
Belehradpolooblačno19
Berlínprehánky15
Bratislavapolooblačno19
Bruseloblačno13
Budapešťpolooblačno19
Bukurešťpolooblačno12
Frankfurtdážď16
Helsinkidážď5
Istanbulpolooblačno13
Kodaňdážď11
Lisabonoblačno19
Londýnoblačno15
Madridpolooblačno18
Milánopolooblačno21
Moskvapolooblačno11
Oslodážď6
Parížoblačno16
Prahaprehánky16
Rímpolooblačno21
Sofiapolooblačno10
Štokholmdážď11
Varšavapolooblačno16
Viedeňpolooblačno19
Záhrebpolooblačno20
Ženevaoblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.