Hospodársky denník
USD48,292 Sk
EUR43,53 Sk
CHF28,32 Sk
CZK1,256 Sk
  Pondelok  30.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Najdôležitejšie v daňovej sfére?

Dnes do ankety Hd na otázku v titulku pred 44. zhromaždením Hospodárskeho klubu o prístupoch k daňovej reforme s ministerkou financií SR B. Schmögnerovou prispel svojí. . .

Priemyselný park po príchode developerov

Dobrá i zlá správa: Aj vy sa môžete stáť úspešní, chce to ale stabilitu

„Títo odborníci na stratégiu ekonomického rozvoja,. . .

Postihy za nepodanie daňového priznania

Ak niekto pozabudol v termíne podať daňové priznanie k daniam z príjmov za rok 2000 do 31. marca 2001, pripomeňme si, aké sú možné za to postihy či sankcie.. . .

Šanca pre Slovnaft v Poľsku

MOL oznámil predaj svojej plynárenskej divízie

„MOL vstúpil do medzinárodného tendra na privatizáciu 75-percentného balíka poľskej spoločnosti Rafinéria Gdansk. V príp. . .

Zmena prognóz

Nemecká vláda revidovala prognózu rastu hrubého domáceho produktu v Nemecku na tento rok výrazne smerom dole. Ekonomika by mala vzrásť len o 2,0 %, pôvodne vláda očakávala vzostup o 2. . .

Slabšie výsledky

Japonský elektronický gigant Sony dosiahol v minulom obchodnom roku výrazný pokles zisku. Čistý zisk klesol o 86,2 % na 15,75 mld. JPY. Obrat medziročne vzrástol o 9,4 % na 7,3 bil. . .

Nečakaný rast

Tempo rastu americkej ekonomiky sa v prvom štvrťroku 2001 nečakane prudko zrýchlilo najmä vďaka veľkej podpore zo strany spotrebiteľských výdavkov. Hrubý domáci produkt USA vzrástol v. . .

Rekordné čísla

Miera nezamestnanosti vo Francúzku sa v marci znížila na 8,7 %, čo je najnižšia úroveň od októbra 1983. Krajina ťaží z relatívne priaznivého vývoja ekonomiky, ktorý už od roku 1997 p. . .

Vzostup rezerv

Devízové rezervy vykázali k 25. aprílu nárast o 130,3 mil. USD na úroveň 5,9287 mld. USD. Rezervy NBS stúpli o 66 mil. USD na 4,0740 mld. USD. Komerčné banky vykázali vzostup devízov. . .

Slovenský sarkóm

Peter Kasalovský

V uplynulom týždni sa ďalší dvaja podnikatelia v strednom veku - členovia Hospodárskeho klubu - rozhodli zariadiť si ďalší domov v zahraničí. Pri rozlúčke mi . . .

Preberú dlhy?

Železnice SR prevezmú na seba záväzky a. s. Slovenské elektrárne voči štátu, čo by malo umožniť ďalšie riešenie započítania súčasných dlhov železníc voči rozvodným energetickým po. . .

ZMOS oceňuje

Akceptovanie požiadavky ZMOS prerušiť rokovanie vlády o návrhu novely zákona o obecnom zriadení, tak aby k nemu mohla zaujať stanovisko Rada ZMOS, ocenil predseda združenia M. Sýkor. . .

Pre odevníctvo

Nové výrobné priestory po investícii 40 mil. Sk otvorila v piatok spoločnosť Gemor Fashion, s. r. o., Prešov. Jej logistické centrum bude môcť využívať ďalších 30 malých a strednýc. . .

Deficit -19,221 mld. korún

Najvyššie pasívne saldo máme zatiaľ s Ruskom

Zahraničný obchod SR skončil v marci s pasívnym saldom 8,859 mld. Sk. Objem vývozu slovenských výrobcov dosiahol v uplyn. . .

Priemysel za elektrinu viac

Domácnosti menej, podniky bližšie k Európe

Ceny elektriny slovenských priemyselných podnikov vlani „predstihli“ ceny okolitých transformujúcich sa štátov (Poľsko, M. . .

Šancou pojazdná ambulancia?

Stav chrupu detí je alarmujúci

Kazivosť chrupu detskej populácie u nás narastá. Pomôcť v tejto oblasti by mohol preventívny program - Dentibus Tour 2001, ktorý má. . .

Ceny výrobcov vyššie

Energetické médiá boli drahšie o 18,6 %

Ceny priemyselných výrobcov sa v marci oproti februáru na Slovensku zvýšili v úhrne o 1 %. Vo vývoji sa premietol pokles cien produk. . .

Pokles tržieb

Tržby v supermarketoch Delvita v ČR a SR klesli v prvom štvrťroku o 10,8 %. K zhoršeniu hospodárenia prispela najmä zvýšená konkurencia na trhoch v oboch republikách, ktorú primárne. . .

O 10 rokov 75 %?

Do roku 2010 by SR mala na základe reálneho ekonomického vývoja dosiahnuť výšku HDP na jedného obyvateľa 75 % priemeru krajín EÚ zo súčasných 49 %. Ako viedol podpredseda vlád. . .

Nemáme čo ponúknuť?!

Veľtrh drinktec-interbrau 2001 v novom

Svetový veľtrh nápojovej techniky drinktec-interbrau, ktorý sa deviatykrát uskutoční 20. až 27. septembra tohto roka v Mníchove. . .

Menej chorých?

Priemerné percento pracovnej neschopnosti pre chorobu a úraz dosiahlo na Slovensku v roku 2000 vyše 5 %, čím sa medziročne znížilo o 0,2 percenta. Počet kalendárnych dní PN medziro. . .

Nemilujú kvety?

Ročne vynaloží Slovák asi 300 Sk na nákup kvetov vrátane drevín a Čech 450 Kč. Oproti SR minie občan v iných krajinách na kvety ročne oveľa viac, napríklad v Holandsku sedemkrát, . . .

Už len väzenia pre dlžníkov

Pripravili nový návrh cenového výmeru liekov

Podnikanie v zdravotníckej sfére má u nás svoje špecifiká. Pomerne známa je výzva adresovaná občanom a vláde SR, ktorú . . .

Podnikanie brzdí odvodová záťaž

„Prvoradým cieľom Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ) je presadzovať záujmy členskej základne a v procese prípravy na vstup do EÚ také podmienky na ich rozvoj. . .

Princípy voľného trhu

Ako „trenažér“ pred praxou

Po Nitre sa aj v Banskej Bystrici uskutočnil veľtrh študentských spoločností predmetu Aplikovaná ekonómia Baťa Junior Achievement SR. Táto nezi. . .

Chytrejší alebo?

Glosuje Ján Rehák

Slováci čoraz častejšie meditujú o vstupe do Európskej únie. Nie je to neočakávané konštatovanie, veď časy kampane o žiarivých zajtrajškoch v EÚ vzbudzuje v p. . .

Agresia voči občanom...

Komentuje Peter Kasalovský

Príčinou „rómskej migrácie“ je podľa vládneho splnomocnenca pre rómske etnikum V. Danihela latentná diskriminácia, s ktorou sa Rómovia stretáv. . .

Nekonečné kolá?

Komentuje Rudolfa Vallová

Vládny návrh zákona o organizovaných zájazdoch, podmienkach podnikania cestovných kancelárií a agentúr spôsobuje mnohým zainteresovaným „bruchabôľ“. N. . .

Platí, že obal predáva tovar

Neuveriteľne jednoduché baliace stroje, firma sľubuje servisnú službu do 24 hodín

Konečne aj u nás nastal rozmach obalovej techniky. Oceňujú to nielen spotrebitelia. . .

Za dobrý chlieb radi zaplatíme

Kvalita múky závisí od dodávateľa, ale tiež od počasia

Doma pečený chlieb sa dnes už vyskytuje ojedinele, aj to len v tých rodinných domoch, kde je klasická p. . .

Ide o hydinu

Kladný hospodársky výsledok po zdanení 18,357 mil. Sk dosiahol za minulý rok Topoľčiansky hydinársky podnik. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je vlaňajší zisk deväťnásobne vyšší. . . .

Firma, ktorej sa zatiaľ darí

Udržať zamestnanosť na hornej Orave

U takmer 150 zamestnancov CRT electronic v Oravskej Lesnej posledné okolnosti vyvolávajú obavu, či neprídu o prácu. Firma, ktorú. . .

Vysoké percento reklamácií

Žilinská skúšobňa vydala 500 certifikátov

Vlani viac ako 8 % textilných výrobkov uvádzaných na domáci trh nevyhovelo kritériám pre zdravotnú bezpečnosť. Pri priesk. . .

Spoločný podnik

Americká spoločnosť CalciTech a Novácke chemické závody podpísali memorandum o porozumení, týkajúce sa vytvorenia spoločného podniku na Slovensku. Zameria sa na recykláciu karbido. . .

Zlatý dukát

Tento Žilina získal ocenenie Zlatý dukát, ktoré každoročne udeľuje porota, zložená z predstaviteľov veľkých obchodných reťazcov pôsobiacich na českom a slovenskom trhu (Makro, Ahold, . . .

Súvzťažnosť vedy, vzdelávania a podnikania

K životnému jubileu vedca, pedagóga a podnikateľa doc. PhDr. Ing. Štefana Kassaya, DrSc.

Štefan Kassay (1941), predseda dozornej rady IDC Holding, a. . . .

Drobničky

Výstavu obrazov a plastík 32 súčasných umelcov z rôznych oblastí Talianska sprístupnili v priestoroch Galérie Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Na výstave dominujú olejomaľby, milov. . .

História v Múzeu Janka Kráľa

Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši v súčasnosti obhospodaruje asi 30-tisíc kusov rôznych muzeálií. V zbierkotvornej oblasti však môžu ročne vyčleniť z rozpočtu. . .

Galandovci vystavujú

Vladimír Kompánek, Milan Laluha, Rudolf Krivoš, Milan Paštéka, Andrej Rudavský - všetci sú významní výtvarníci a majú pevné miesto v slovenskej kultúre. Okrem individuálneho . . .

Vybrali sme pre vás

Romantická americká komédia Don Juan Demarco je snahou uviesť do súladu mýtus a skutočnosť, ktoré sa šíria o mladom mužovi, ktorý je odhodlaný skončiť nešťastnú lásku ku krásn. . .

Sú podnikatelia ohrozeným druhom?

Cherchez la femme, hovoria nielen Francúzi. Je to akási zaklínacia formula, zmysel tvorby šperkov moderného dizajnérskeho objektu, plastického detailu v striebr. . .

TWIST - pondelok

 6.00  Twist s Gregorom Marešom

 6.30  Prehľad tlače

 7.00  Žurnál Rádia Twist

       s Annou Sámelovou

 7.15  Šport

 7.33  Trendy v ekonomike

 9.30  Čierna skr. . .

TWIST - utorok

 6.00  Twist s Andym Krausom

 6.30  Prehľad tlače

 7.15  Šport

 7.33  Trendy v ekonomike

 9.30  Čierna skrinka

10.00  Twist so Zuzanou Šikulovou 

11.15  Digitálne. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Anastázia

v utorok Sviatok práce

V Českej republike

dnes Blahoslav

v utorok Sviatok práce. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Juraj Váh: Ja, docent Faustík Hra

9.30 Pop brífing. Informačný týždenník o slovenskej populárnej hudbe

10.00. . .

. . .

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. V utorok bude jasno až polojasno a naďalej veľmi teplo. Nočná teplota 12 až 7, denná teplota 23 až 28 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 12 až 7, denná teplota 24 až 28 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.35 a zapadne o 20.04 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 26. 4. 2001: Bratislava 100, 15, Sliač 97,88, Košice 98,84, Poprad 93,40, za 27. 4. 2001: Bratislava 100,12, Sliač 98,00, Košice 98,88, Poprad 93,47, za 28. 4. 2001: Bratislava 99,75, Sliač 97,68, Košice 98,70, Poprad 93,23.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno29
Belehradpolojasno23
Berlínpolooblačno17
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolojasno18
Frankfurtoblačno17
Helsinkipolooblačno11
Istanbulpolojasno25
Kodaňprehánky10
Kyjevpolojasno20
Lisabonpolojasno23
Londýnpolooblačno15
Madridpolojasno24
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno22
Oslopolooblačno 11
Parížprehánky18
Prahapolojasno17
Rímpolooblačno22
Sofiapolooblačno21
Štokholmoblačno16
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno23
Záhrebpolojasno23
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.