Hospodársky denník
USD48,292 Sk
EUR43,53 Sk
CHF28,32 Sk
CZK1,256 Sk
  Pondelok  30.Apríla 2001

OPEC je proti vysokým cenám

Spojené štáty americké sa konečne dočkali. Dlho vytúžené slová saudskoarabského ministra pre energetiku Ali al-Naimiho, ktorý v piatok oficiálne vyhlásil, že najväčší svetový ropní producenti nenechajú ceny benzínu narásť do hrozivých extrémov, zapôsobili na obchodníkov ako balzam. Prejav al-Naimiho prišiel práve včas. Počas piatkového obchodovania na newyorskej komoditnej burze NYMEX totiž ceny benzínu vyleteli na historické maximum. Jeden galón tejto drahocennej tekutej suroviny sa predával až po 1,127 USD. Smerom hore ho ťahali obavy, že zásoby benzínu sú pred blížiacou sa letnou automobilovou sezónou príliš nízke na to, aby nevznikli problémy zo zásobovaním čerpacích staníc.

Najvýznamnejší klient

Vo svojej reči nezabudol predstaviteľ Saudskej Arábie, najväčšieho svetového producenta ropy, podotknúť, že Spojené štáty americké sú najvýznamnejším zákazníkom a najväčším spotrebiteľom ropy, a preto exportérske krajiny združené v karteli OPEC majú povinnosť zakročiť v prípade, ak tento významný klient má problémy. Tieto upokojujúce slová zazneli krátko predtým, ako sa al-Naimi stretol s americkým ministrom pre energetiku S. Abrahamom. Cena ropy na NYMEX-e vzápätí klesla na 28,15 USD za barel. Piatkové obchodovanie nakoniec uzatvárali júnové futuritné kontrakty ropy s miernou stratou 17 USc, resp. 0,6 % na 28,27 USD/barel. Májové dodávky benzínu si však aj napriek ubezpečeniam al-Nainiho udržali vysokú cenu, a síce 1,125 USD za galón. Oproti predchádzajúcemu dňu si tak pripísali zisk 2,08 USc, resp. 1,9 %. Májové kontrakty, ktoré dnes exspirujú, si za posledný mesiac pripísali na svoje konto vzostup ceny o 20 USc, resp. 20 percent! Vyberaniu ziskov podľahli májové kontrakty vykurovacieho oleja, ktoré stratili 1,88 USc a ustálili sa na 75,74 USc/galón.

HDP prekvapil

Kontrakty zlatého kovu na americkom COMEX-e finišovali záverečnú seansu minulého týždňa s miernymi stratami. Hoci v skorom rannom obchodovaní sa júnové kontrakty žltého kovu vďaka posilňovaniu eura a austrálskeho dolára vyšplhali až na šesťtýždňové maximum 267,50 USD za troyskú uncu, neskoršie sa ich cena vyvíjala diametrálne odlišne. Prudký obrat nastal po tom, čo americké ministerstvo financií zverejnilo údaje o raste hrubého domáceho produktu (HDP) v prvom štvrťroku tohto roka. Väčšina analytikov totiž očakávala, že rast ekonomiky v prvých troch mesiacoch ustrnul na 1,1 %, podľa ministerstva však HDP narástol až o 2 %, čo jasne naznačuje, že americká ekonomika nezažije až také prudké ochladenie, ako sa pôvodne očakávalo. Vďaka tejto správe zaznamenal americký dolár výrazné posilnenie, čo následne stiahlo cenu júnového zlata na 264,30 USD, jeho denná strata predstavovala 20 USc.

Uplynulý týždeň na trhu s meďou na londýnskej LME sa niesol v znamení snahy obchodníkov vytlačiť cenu medi nad hranicu rezistencie 1700 USD/tonu. Avšak zakaždým, keď sa to podarilo, klesla cena červeného kovu naspäť pod túto hranicu. V podobnom duchu sa vyvíjalo aj obchodovanie na americkom COMEX-e, kde sa meď dočkala podpory až v piatok, keď boli zverejnené čísla o HDP. Aktívne júlové kontrakty medi si vďaka tomu pripočítali 0,15 USc na konečných 76,95 USc za libru.

(I. Sedliaková/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.