Hospodársky denník
USD48,292 Sk
EUR43,53 Sk
CHF28,32 Sk
CZK1,256 Sk
  Pondelok  30.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Odpoveď: vojenská spolupráca

Čína a KĽDR rokujú s Ruskom

Neprešiel ani týždeň, ako utíchla hlavná vlna oficiálnych odmietavých reakcií Pekingu na rozhodnutie USA o dodávke zbraní Taiwanu a už čínsky minister zahraničných vecí Tchang Ťia-süan predostrel v sobotu v Moskve svojmu ruskému rezortnému kolegovi Igorovi Ivanovovi tému rozšírenia vojenskej spolupráce. Hoci sa rokovanie uskutočnilo len na pozadí konania konferencie tzv. Šanghajskej päťky, stalo sa tak vzápätí po rendezvous ministrov obrany Ruska a KĽDR Sergeja Ivanova a Kim Il-čola. Tí ešte v piatok uzavreli obdobnú dohodu týkajúcu sa vojenských technológií a tiež vojenskej spolupráce. Napriek dôvodom oboch krajín - Číny a KĽDR uťahovať vojenské kravaty s Moskvou je dôvod spájať najnovšie aktivity do súvislosti s americkou angažovanosťou na Taiwane. A to bez ohľadu na fakt, že tohtoročné vojenské rozpočty všetkých troch krajín (aj napriek rekordnému navýšeniu financií na obranu zo strany Číny) sa nemôžu porovnať s výdavkami USA (310 mld. USD) na obranu.

Je zrejmé, že KĽDR, ktorá je v očiach Washingtonu stále nebezpečnou krajinou (doslova rogue nation), pritvrdila svoju protiamerickú rétoriku, čo sama pred niekoľkými dňami aj potvrdila, v tom smere, že nástojí na stiahnutí bezpečnostných jednotiek USA (37 000 vojakov) z územia Kórejskej republiky ako nevyhnutnej podmienky na rokovania o odzbrojovaní Kórejského polostrova.

Pre USA je totiž 1,1-miliónová severokórejská armáda (piata najväčšia na svete) zrejme naďalej nebezpečnou, dokonca podľa šéfa diplomacie Colina Powela je severokórejský arzenál zbraní, ako aj zbrane masového ničenia „vážnou hrozbou“ pre Kórejskú republiku a regionálnu stabilitu. No je rovnako pravda, že práve KĽDR spolu s ďalšími šiestimi „rogue nations“ (Irak, Irán, Kuba, Sýria, Sudán a Líbya) minú na obranu kolektívne niečo vyše 15 mld. USD ročne, čo nie je ani 2 % celosvetových výdavkov. Pritom všetkým týmto krajinám chýba moderná základňa na výrobu zbraní, dokonca mnohé ani moderné zbrane neprodukujú, nehovoriac už o ich skôr krízových ekonomikách.

A tak, ak ku koncu éry predchádzajúceho amerického prezidenta došlo k relatívnemu otepleniu vzťahov, súčasný triezvy prístup G. W. Busha je skôr len otázkou obchodu so zbraňami, resp. postupného povolebného tlaku mnohých amerických vojenských loby, ako zamiešaniu vzťahov v regióne. Veď si zoberme len posledné vyhlásenia na adresu Taiwanu. Kým v prvom, že USA urobia všetko na obranu Taiwanu v prípade zvýšenej aktivity Číny v regióne, to vyzeralo na radikálnu zmenu amerického postoja a "jasný signál Číne" (Taiwan), v druhom nešlo o kozmetické úpravy. Veď nemennosť politiky USA voči Číne je zopakovaním politiky Washingtonu nalinkovanej ešte Clintonom. Dokonca sám taiwanský hlavný vyjednávač by rád obnovil s Pekingom dialóg.

A okrem toho, dynamicky sa rozvíjajúce ekonomické vzťahy s Pekingom sú pre USA dosť dôležité. Rovnako, na zlepšení vzťahov KĽDR a Kórejskej republiky má Washington záujem aj napriek tomu, že počas návštevy juhokórejského prezidenta Kim Te-džunga v USA pred časom mal G. W. Bush skeptické vyhlásenia na adresu jeho severného suseda. V neposlednom rade ani rusko-americké vzťahy by sa nemali skončiť na bode mrazu po tom, čo USA oznámia oficiálne vybudovanie národného systému protiraketovej obrany (NMD). Summit oboch prezidentov by sa tak mal uskutočniť ešte pred týmto termínom, najneskôr zrejme v júni počas summitu G7 a Ruska.

(sb)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. V utorok bude jasno až polojasno a naďalej veľmi teplo. Nočná teplota 12 až 7, denná teplota 23 až 28 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 12 až 7, denná teplota 24 až 28 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.35 a zapadne o 20.04 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 26. 4. 2001: Bratislava 100, 15, Sliač 97,88, Košice 98,84, Poprad 93,40, za 27. 4. 2001: Bratislava 100,12, Sliač 98,00, Košice 98,88, Poprad 93,47, za 28. 4. 2001: Bratislava 99,75, Sliač 97,68, Košice 98,70, Poprad 93,23.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno29
Belehradpolojasno23
Berlínpolooblačno17
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolojasno18
Frankfurtoblačno17
Helsinkipolooblačno11
Istanbulpolojasno25
Kodaňprehánky10
Kyjevpolojasno20
Lisabonpolojasno23
Londýnpolooblačno15
Madridpolojasno24
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno22
Oslopolooblačno 11
Parížprehánky18
Prahapolojasno17
Rímpolooblačno22
Sofiapolooblačno21
Štokholmoblačno16
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno23
Záhrebpolojasno23
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.