Hospodársky denník
USD48,292 Sk
EUR43,53 Sk
CHF28,32 Sk
CZK1,256 Sk
  Pondelok  30.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Priemyselný park po príchode developerov

Dobrá i zlá správa: Aj vy sa môžete stáť úspešní, chce to ale stabilitu

„Títo odborníci na stratégiu ekonomického rozvoja, marketing, uzatváranie obchodov a identifikáciu ich možností sa zúčastnili na vytvorení približne 500 projektov priemyselných parkov, zón a konglomerácií na celom svete, teraz sme ich pozvali k nám. Ako nám povedali, okrem Argentíny a Grónska už pôsobili všade.“ Takto stručne, no výstižne nám predstavil dvojicu amerických developerov (rozvíjateľov) generálny riaditeľ a. s. holdingového typu Castor & Pollux Ján Badžgoň. Pollux Trading, ktorý je súčasťou uvedenej spoločnosti, sa spolu s odborným tímom expertov zúčastnil na výberovom konaní a predložil víťazný zámer na riešenie priemyselno-technologického parku Záhorie. Experti z USA sa v piatok zúčastnili v Malackách na prvej zo série konferencií za účasti manažérov firiem a predstaviteľov štátnej správy, samosprávy a riešiteľov štúdie uvedeného rozsiahleho investičného zámeru. Ten sa má realizovať medzi Malackami a Stupavou na ploche 1300 hektárov a poskytne asi 18-tisíc pracovných miest.

„Som veľmi príjemne prekvapený perfektnou prípravou našich amerických partnerov. Ich vystúpenie zasiahlo presne tie problémy, ktoré sa nás týkajú,“ zhodnotil ich profesionálne extempore Ján Badžgoň. Developeri viac ako dve hodiny dokázali udržať sústredenú pozornosť účastníkov konferencie. A nečudo, veď sú považovaní za jedných z najlepších v tejto brandži vôbec, hoci niektorým našim manažérom časť z ich vystúpenia vzhľadom na už získané skúsenosti mohla pripadať aj ako „vyučovanie“. Ako sme sa dozvedeli, Američania sa už pred konferenciou zaujímali o ekonomickú stabilitu na Slovensku a počas prednášky túto problematiku pripomenuli. „Ale skôr, ako sme im odpovedali, opäť zdôraznili - páni, ekonomická stabilita je podmienená politickou. Ak tá nebude, zbytočne budete riešiť zahraničných investorov do priemyselných parkov. Jedna z ich najvážnejších otázok bola, ako to môže byť po voľbách,“ hovorí ďalej Ján Badžgoň približujúc svoj rozhovor s nimi a zdôraznil, že sa nesmie stať, aby zahraniční podnikatelia investovali v podmienkach daňových prázdnin, ktoré však onedlho nebudú prípadne platiť a ich ekonomický model investície sa zrúti. My sme sa Jána Badžgoňa spýtali, ako on vidí stabilnosť situácie a či v tomto zmysle môžu byť príchody investorov, a tým aj projekty typu priemyselných parkov ohrozené. Podľa neho takéto riziko je tu vždy. „Treba však povedať, že nie iba vláda, ale aj opozícia, súkromné spoločnosti a banky si uvedomujú, že ak budú narúšať ekonomickú a politickú stabilitu, tak existuje reálna hrozba.“ Myslí si však, že vplyv zahraničia a rokmi poučené tuzemské subjekty signalizujú uvedomenie si, že nemôžu ísť cestou nestability a všetko musia robiť pre to, aby v tomto prekážka nebola.

Američania prišli na Slovensko odovzdať skúsenosti ako treba získavať zahraničných investorov, aby akceptovali Záhorie za miesto svojho podnikania. Okrem poradenstva v druhej fáze by sa mali podieľať aj na presviedčaní firiem, najmä z USA, aby sa do tohto, prípadne budúcich ďalších našich priemyselných parkov nebáli vstúpiť.

Developeri o. i. prišli k nám „s dobrou aj so zlou správou. Najskôr tú zlú...“, poznamenal vo svojom vystúpení Robert De Rocker z Development Counsellors International. „Ste veľmi málo známi. Mnohí z ľudí hovoria, ťnemám ani tušenieŤ (kde je Slovensko - pozn. Hd). Ale je tu aj dobrá správa: Ste veľmi málo známi. Čo týmto myslím? To, že ak niekoho už vnímajú záporne, je oveľa ťažšie negatívny názor zmeniť, ako pripraviť dobrú marketingovú kampaň.“ Pripomenul, podľa neho charakteristický výrok jedného amerického podnikateľa, ktorý sa o Slovensku vyjadril, že ešte stále nie je na „radarovej obrazovke“. Jeho kolega - prezident Parter International Alan S. Parter pre Hospodársky denník uviedol, že obaja sa u nás mnohému podučili. Najdôležitejšie pre nich bolo dozvedieť sa, ako sú myšlienke vybudovania priemyselného parku oddaní zainteresovaní ľudia. „Najdôležitejším faktom je oddanosť, snaha a porozumenie ľudí, ktorí pracujú na projekte. To na nás urobilo skutočne veľmi dobrý dojem. Veľmi radi by sme na tomto projekte spolupracovali, ale ako som pochopil, máte urobiť ešte veľmi veľa vecí, aby ste si mohli zodpovedne vybrať toho, kto vás bude zastupovať vo vašom úsilí. Ale radi by sme spolupracovali s ľuďmi, ktorí sú takí nadšení. Možno je u vás situácia pri výstavbe takéhoto diela lepšia ako na iných miestach. Je to tým, že ste mohli vidieť svojich susedov ako zaznamenávajú úspechy, a to vás presvedčilo, že aj vy môžete byť úspešní,“ povedal nám. Jeho myšlienku - všetko sa dá získať, len treba chcieť, si iste mnohí účastníci konferencie zapamätajú.

Aj toto podujatie ukázalo, že okrem bežných problémov s prípravou priemyselno-technologického parku je tu ďalší, o ktorom hovorili aj Američania, a tým je slabá informovanosť o Slovensku a jeho neraz neefektívna prezentácia vo svete. Ako nám povedal po konferencii Ján Badžgoň, osobitne ho zaujala myšlienka prednášateľov, že nie je správne, keď štát vysiela do zahraničia svojich zástupcov, aby prezentovali záujmy krajiny. Je oveľa efektívnejšie, keď si najme svojich zástupcov v danom regióne, aby produkty, myšlienky a zámery, ktoré chce zahraničiu priblížiť, druhá strana aj pochopila a najmä akceptovala. Ak štúdia priemyselno-technologického parku, ktorá je teraz v pripomienkovom konaní, bude do júna odovzdaná a v júli schválená, tak na jeseň by sa park mohol začať realizovať na úrovni projektových prác. Z nich bude potom vychádzať termín začiatku investičných činností.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. V utorok bude jasno až polojasno a naďalej veľmi teplo. Nočná teplota 12 až 7, denná teplota 23 až 28 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 12 až 7, denná teplota 24 až 28 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.35 a zapadne o 20.04 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 26. 4. 2001: Bratislava 100, 15, Sliač 97,88, Košice 98,84, Poprad 93,40, za 27. 4. 2001: Bratislava 100,12, Sliač 98,00, Košice 98,88, Poprad 93,47, za 28. 4. 2001: Bratislava 99,75, Sliač 97,68, Košice 98,70, Poprad 93,23.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno29
Belehradpolojasno23
Berlínpolooblačno17
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolojasno18
Frankfurtoblačno17
Helsinkipolooblačno11
Istanbulpolojasno25
Kodaňprehánky10
Kyjevpolojasno20
Lisabonpolojasno23
Londýnpolooblačno15
Madridpolojasno24
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno22
Oslopolooblačno 11
Parížprehánky18
Prahapolojasno17
Rímpolooblačno22
Sofiapolooblačno21
Štokholmoblačno16
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno23
Záhrebpolojasno23
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.