Hospodársky denník
USD48,292 Sk
EUR43,53 Sk
CHF28,32 Sk
CZK1,256 Sk
  Pondelok  30.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Slovenský sarkóm

Peter Kasalovský

V uplynulom týždni sa ďalší dvaja podnikatelia v strednom veku - členovia Hospodárskeho klubu - rozhodli zariadiť si ďalší domov v zahraničí. Pri rozlúčke mi zdôvodnili, prečo budú najmenej tri štvrtiny roka mimo Slovenska. Predovšetkým preto, že podľa nich sa nezlepšujú podmienky na podnikanie, ba práve naopak, a v rovnakej miere pre to, že sa spoločnosť nevyvíja k želateľným štandardom.

Obidvaja zarobili toľko, že si môžu dovoliť pôsobiť legálne spolu s rodinami v cudzine. Nie je vôbec vylúčené, že ich prijme ten-ktorý štát za svojich, vďaka ich solventnosti, vzdelanosti, odbornosti a kultúrnosti. Takpovediac nedokonaná, či skôr prerušená, a tiež neprezentovaná emigrácia smeruje do Švajčiarska, na ostrovné štáty Malta a Cyprus, do JAR, Kanady a Spojených štátov.

Týmto úspešným ľuďom v strednom veku so svojimi najbližšími je jasné, že život mimo Slovenska bude mať aj celý rad negatív. Napriek tomu je ich rozhodnutie nemenné a, popravde, založené na ich viac ako tvrdom názore na domáce pomery. Odmietajú obetovať sa vo svojom najlepšom veku zápaseniu s nekorektnosťou a nadutosťou politikov, ktorých hrabivosť a škody z nej sú dennou normou.

Pre tieto riadky som sa rozhodol krátko pred včerajšou uzávierkou, keď jeden podnikateľ, ktorý funguje šiesty rok v USA, reagoval na najnovší škandál priamo vo vládnom paláci. Potvrdenie zneužitia podporných fondov EÚ by sa malo skončiť demisiou viacerých členov vlády, a nie odprataním jedného štátneho úradníka. Nemohli predsa nepočuť a netušiť o tom, ako sa s nimi narába.

Väčšina podnikateľov a ďalších múdrych ľudí sa však bude trápiť doma, pretože nie sú buď dosť bohatí či pripravení na zmenu ovzdušia. Možno budú tým zbehlým aj niečo závidieť, ale je fakt, že nejestvuje taká krajina, v ktorej by nemali v menšej miere aj tie naše problémy. Sú však menej viditeľné, neraz priam maskované, a pre ľudí od nás sa naplno odkryjú až po určitom čase, ktorý môže trvať roky.

Máme dosť odborníkov a charakterných ľudí v jednotlivých stranách, ale nemajú dosť odvahy na cestu nahor - na prijatie zodpovednosti za veci verejné. Napriek tomu, že každý druhý faul, ktorí voči sebe spáchali koaliční politici v minulom týždni, by sa vo väčšine krajín velebenej EÚ končil demisiou. Ostávajú však bez hanby a trestu, aj keď strieľajú z ofsajdu, či po najrôznejších herných zákernostiach.

Vyzerá to tak, že sa väčšina hráčov na politickej scéne pomiatla. Sú presvedčení, že môžu všetko, o svojej vyvolenosti a o duševnej obmedzenosti svojich partnerov nehovoriac, o tých dole - o ľude voličskom. Svedčí o tom aj politikmi rozbabraná reforma verejnej správy, trebárs miliardové škody z viacerých podnikov kontrolovaných štátom a iných inštitúcií, oslobodenie Olega T. po dvoch rokoch väzby atď.

Patrím medzi tých, ktorí budú žiť vždy na tejto zemi, ale nepopieram, že tým s ďalším domovom môže byť ľahšie. Tam kdesi v politike a smerom k občanovi platí aspoň to, že jeden plus jeden sú dva. U nás je to tak, že premiér M. Dzurinda sa dozvie z médií (!) a navyše s časovým oneskorením o podozreniach z korupcie a tiež o predbežnom opatrení Bruselu v súvislosti s podpornými fondmi EÚ.

Ako verejnosť či jednotliví občania sme na tom tak, že si musíme vytrpieť súčasné názory a činy politikov z vládnej koalície, ktorí sú nestrasiteľní zo stromu výkonnej moci, ale aj známych opozičných tvárí. Ich príklady priťahujú a v celom rade prípadov odbúravajú zo vzťahov ľudských čestnosť, slušnosť, korektnosť, úctu k zákonom a tiež voči tradične nepísaným normám a, samozrejme, zodpovednosť...

Azda je tu ten čas, keď si musíme položiť otázku, kam sme dospeli a čo s tým. Myslím si, že stále máme na to neplaziť sa, a začať sa približovať ekonomicky a vybrať si zo západného myslenia to najlepšie, ale musíme sa naučiť vyžadovať predklon od služobníkov verejnosti pred celospoločenskými cieľmi a záujmami. Mnohí nemajú na svoje funkcie, ale budú sa správať v organizme spoločnosti ako sarkóm.

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. V utorok bude jasno až polojasno a naďalej veľmi teplo. Nočná teplota 12 až 7, denná teplota 23 až 28 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 12 až 7, denná teplota 24 až 28 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.35 a zapadne o 20.04 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 26. 4. 2001: Bratislava 100, 15, Sliač 97,88, Košice 98,84, Poprad 93,40, za 27. 4. 2001: Bratislava 100,12, Sliač 98,00, Košice 98,88, Poprad 93,47, za 28. 4. 2001: Bratislava 99,75, Sliač 97,68, Košice 98,70, Poprad 93,23.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno29
Belehradpolojasno23
Berlínpolooblačno17
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolojasno18
Frankfurtoblačno17
Helsinkipolooblačno11
Istanbulpolojasno25
Kodaňprehánky10
Kyjevpolojasno20
Lisabonpolojasno23
Londýnpolooblačno15
Madridpolojasno24
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno22
Oslopolooblačno 11
Parížprehánky18
Prahapolojasno17
Rímpolooblačno22
Sofiapolooblačno21
Štokholmoblačno16
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno23
Záhrebpolojasno23
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.