Hospodársky denník
USD49,235 Sk
EUR43,558 Sk
CHF28,507 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  4.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Iný kraj, iný mrav (15)

Belgicko a jeho pravidlá

Nielen v spoločenskom, ale aj v hospodárskom živote Belgicka kódex správania silne ovplyvňujú rozdiely medzi Flámmi a Valónmi. Vyše polovicu obyvateľstva tvoria v severných provinciách žijúci Flámi, ktorí hovoria po flámsky (miestna verzia holandčiny). Sú skôr introvertní, zdvorilí a zdržanliví, zároveň však veľmi pracovití a obchodne založení. Na juhu a východe žijú po francúzsky hovoriaci Valóni, ktorí sú extrovertní, sebavedomí a prirodzení. Ich komunikácia je plná gest, sú srdečnejší, ale aj povrchnejší.

Rokovacím jazykom je pre Flámov holandčina, pre Valónov francúzština. Brusel je dvojjazyčný. Nie je vhodné hovoriť s Flámmi po francúzsky a s Valónmi po flámsky alebo nemecky – v tomto smere zaboduje každý, kto pozná a akceptuje tieto rozdiely. Pri rokovaniach treba postupovať pragmaticky, otvorene a zdvorilo. Nepatrí sa okamžite hovoriť o jadre problému, avšak vhodné nie je ani pridlhé chodenie

okolo „horúcej kaše“.

Pokiaľ ide o presnosť, v obchodnom styku sa od hostí očakáva a väčšinou ju dodržiavajú aj domáci partneri. Pri súkromných pozvaniach sa odporúča prísť o 15 minút neskôr. Oblečenie treba voliť klasické, resp. konzervatívne, pri darčekoch sú vhodné tradičné slovenské suveníry pre Flámov a sladkosti, víno alebo whisky pre Valónov.

Pozvania na pracovné stretnutia v reštauráciách prichádzajú od Flámov väčšinou v čase obeda, pretože ich večery patria rodine. Valóni sa radi zabávajú aj večer a potrpia si na kvalitné jedlo a prvotriedne podniky. Súkromné návštevy sú zriedkavé, avšak pomerne obľúbené sú pozvania na športové podujatia – často do vlastnej lóže.

Pri rozhovoroch sú pre Flámov vítané témy, ako Dovolenka, Rodina (najmä deti!) a Šport (najmä futbal!). Valónov skôr potešia komplimenty o umení, kultúre a dobrom jedle. Politickým diskusiám, kritike akéhokoľvek druhu (najmä všeobecne uctievaného kráľovského domu) a témam týkajúcim sa súkromia je lepšie sa vyhnúť.

(hyž)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na západe prevažne oblačno a ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 17 až 21 stupňov. Južný, na západe územia západný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov.Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky alebo občasný dážď, vo vyšších horských polohách sneženie. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 13 až 17, na juhu miestami okolo 19 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 12 až 16 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.23 a zapadne o 19.27 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.