Hospodársky denník
USD49,235 Sk
EUR43,558 Sk
CHF28,507 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  4.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Teleskop vypátral neutrína

Pomocou revolučného teleskopu, zakopaného pod večným ľadom Antarktídy, sa profesorovi Francisovi Halzenovi z University of Wisconsin v Madisone prvýkrát podarilo zaznamenať vysokoenergetické neutrína letiace vesmírom. Toto pozorovanie otvorí podľa časopisu Nature dvere pre novú oblasť astronómie, ktorá objasní mnohé záhadné fenomény vesmíru, ako sú čierne diery, žiarenia gama alebo vybuchujúce hviezdy.

Meno neobyčajného teleskopu znie AMANDA, čo je skratka anglických slov Antarctic Muon and Neutrino Detector Array. Zariadenie tvorí 677 optických modulov s veľkosťou bowlingovej gule, zakopaných hlboko v ľade. Moduly sú umiestnené vo valci s výškou 500 metrov a priemerom 120 metrov.

Neutrína sú neviditeľné, nenabité a takmer nehmotné častice, ktoré veľkou rýchlosťou putujú vesmírom. Na rozdiel od fotónov prakticky nerušene preletia cez planéty a hviezdy, pričom nezanechajú skoro žiadne stopy. Vedci si dlho lámali hlavy nad tým, ako týchto vesmírnych cestovateľov lapiť. Jedným z týchto nápadov je AMANDA.

Okrem toho, že teleskop je zakopaný v hĺbke viac ako 1,5 kilometra, má ďalšiu zvláštnosť - nie je namierený na oblohu, ale dole. Zem je totiž prirodzeným filtrom, ktorý eliminuje všetky ostatné vysokoenergetické častice. Detektory teleskopu pracujú na opačnom princípe ako žiarivka. Zhromažďujú svetlo, ktoré vzniká, keď sa neutríno zrazí s inou časticou, napríklad s protónom.

Produktom tejto subatomárnej zrážky je ďalšia častica - mnuón, ktorá za sebou zanechá krátky záblesk modrého svetla. Tento záblesk je zhodný s dráhou neutrína. Niektoré teórie hovoria, že takto sa dá vystopovať dráha neutrín až k miestu ich pôvodu.

Väčšina astronómov si myslí, že zdrojmi neutrín sú navzájom kolidujúce čierne diery, záblesky žiarenia gama alebo vybuchujúce hviezdy. Neutrína objavené AMANDOU nepochádzajú z týchto zdrojov, ale vznikli v momente, keď kozmické žiarenie narazilo na zemskú atmosféru. Vedci nie sú sklamaní, pretože zachytenie neutrín je dôkazom bezproblémového fungovania teleskopu.

Výskum neutrín si však vyžaduje oveľa väčší detektor. Už existujú plány projektu IceCube, teda ľadovej kocky, ktorú bude tvoriť 4800 optických modulov. Jeden kubický kilometer antarktického ľadu by sa tak mohol premeniť na najväčší teleskop na Zemi.

(mb,tasr)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na západe prevažne oblačno a ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 17 až 21 stupňov. Južný, na západe územia západný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov.Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky alebo občasný dážď, vo vyšších horských polohách sneženie. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 13 až 17, na juhu miestami okolo 19 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 12 až 16 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.23 a zapadne o 19.27 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.